اولانچ (Avalanche)، یک پلتفرم متن باز برای راه اندازی بلاک چین های سفارشی و تعامل پذیر، اپلیکیشن های غیرمتمرکز ودارایی های ارزشمند است. طبق ادعای این پلتفرم، اولانچ (Avalanche) علاوه بر سرعت بالا، امنیت قدرتمند و مقیاس پذیری قابل توجه، ویژگی های دیگری را هم ارائه میکند که میتواند این شبکه را از سایر پلتفرم های غیرمتمرکز متمایز کند. از جمله این ویژگی ها میتوان به ایجاد و مدیریت بلاک چین های سفارشی، امکان تعیین مجموعه ای از اعتبار سنج های مشخص و همچنین ذخیره و معامله دارایی های هوشمند دیجیتالی اشاره کرد.

در این پست ما قصد داریم، به مقاله ای از سایت رسمی این پلتفرم بپردازیم و به معرفی مفاهیم اصلی و معماری این شبکه نگاهی جامع بیاندازیم.

اول از همه نیم نگاهی به گذشته می اندازیم و به معرفی مختصر بعضی از مفاهیم مورد نیاز میپردازیم.

اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟

Avalanche - اولانچ و ارز دیجیتال Avax چیست؟ 2

برنامه یا اپلیکیشن غیرمتمرکز (Decentralized Applications)، یک برنامه کامپیوتری است که پس از پیاده سازی، هیچ کس قادر نیست آن را متوقف کند یا چیزی را که در کد آن تغییر دهد. در اپلیکیشن های غیرمتمرکز که با نام اختصاری dApps شناخته میشوند، هیچ قدرت واحدی برای حفظ وضعیت و پردازش تراکنش ها وجود ندارد. این امر ممکن است بسیار انتزاعی بنظر برسد، بنابراین بهتر است از دید اپلیکیشن های غیرمتمرکز نگاهی به بیت کوین بیاندازیم.

بیت کوین (Bitcoin) اولین برنامه غیرمتمرکز بود که با تکیه بر بلاک چین ساخته شد. در این برنامه تاریخچه و سابقه تمام تراکنش ها ذخیره و بروزرسانی میشود. بیت کوین غیرمتمرکز است زیرا چندین اعتبارسنج مستقل، بلاک چین بیت کوین و وضعیت آن را حفظ و همچنین تراکنش ها را پردازش میکنند.

بلاک چین چیست؟

Avalanche - اولانچ و ارز دیجیتال Avax چیست؟ 3

بلاک چین (Blockchain) یک دفتر کل دیجیتالی و غیرمتمرکز است. غیرمتمرکز بودن بلاک چین به این معنا است که هیچ نهاد واحدی مسئولیت حفظ این دفتر کل را ندارد و تمام کاربران آن مدیریت سیستم را بر عهده خواهند داشت. در حقیقت، افراد بسیاری که به آنها اعتبارسنج یا همان Validator، همیشه یک نسخه از تمام دفترکل که شامل تراکنش ها میشود را ذخیره میکنند تا کسی نتواند چیزی را در بلاک چین تغییر دهد.

اعتبار سنچ ها یا همان Validators از یک روش اجماع یا Consensus استفاده میکنند تا مطمئن شوند که همیشه درباره محتوای این دفترکل توافق آرا دارند. یکی از ویژگی های مطلوب بلاک چین ها این است که اعتبارسنج ها، حتی در صورت حضور اعتبار سنج های خرابکار که از قوانین پروتکل اجماع پیروی نمیکنند، در مورد محتوای دفترکل به توافق میرسند.

تاریخچه ای مختصر از بلاک چین ها

Avalanche - اولانچ و ارز دیجیتال Avax چیست؟ 4

برای درک ارزشی که شبکه اولانچ (Avalanche) ارائه میکند، لازم است نگاهی مختصر به سیر تکاملی فناوری بلاک چین داشته باشیم.

بلاک چین نسل اول یا نسخه 1.0

بیت کوین با ایجاد یک سیستم پرداخت قدرتمند و غیرمتمرکز، ارزش بلاک چین و تمرکز زدایی را نشان داد. از این رو، شبکه بیت کوین در هر ثانیه فقط میتواند تعداد اندکی از تراکنش ها را پردازش کند و معماری این شبکه به صورتی است که تنظیم و تطبیق کد پایه یا همان CodeBase آن را به غیر از پرداخت های دیجیتالی دشوار میکند. این بدین معناست که نمیتوان از بیت کوین برای کاربردهایی به جز پول و ذخیره ارزش بهره برد.

تعدای دیگر از پلتفرم های بلاک چینی کد پایه بیت کوین را، با برخی از تغییرات جزئی، کپی کرده اند تا کوین (Coin) خود را عرضه کنند. از جمله آنها میتوان از لایت کوین (Litecoin) نام برد. اغلب این تلاش های تقلید کارانه هیچ ارزشی از لحتظ فنی و تجاری به این بلاک چین اضافه نکرده است.

بلاک چین نسل دوم یا نسخه 2.0

در سال 2013، اتریوم (Ethereum)، ایده ای جدید و نوآورانه را مطرح کرد. این ایده، استفاده از یک اپلیکیشن غیرمتمرکز (اتریوم) برای ایجاد و استفاده از اپلیکیشن های غیرمتمرکز جدید یا همان قرارداد های هوشمند (Smart contract) بود. پیش از این ایده، ایجاد یک اپلیکیشن غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین بدون راه اندازی بلاک چین مجزا و مختص به آن کاری غیر ممکن بود. اتریوم آغازگر موج عظیمی از اپلیکیشن های غیرمتمرکز، از جمله آپلیکیشن های امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) بود.

بلاک چین نسل سوم یا نسخه 3.0 و اولانچ (Avalanche)

اولانچ (Avalanche) نیز مانند بیت کوین و اتریوم، الگو های جدیدی را به جهان بلاک چین اضافه کرد. بر خلاف سایر شبکه های بلاک چین که فقط یک بلاک چین و یک مجموعه اعتبارسنج دارند، اولانچ شبکه ای ناهمگن از تعداد زیادی بلاک چین و مجموعه های مختلفی از اعتبارسنج هاست.

همانطور که اتریوم به افراد این اجازه را میدهد تا اپلیکیشن های غیرمتمرکزی ایجاد کنند که با یک قرارداد هوشمند تعریف شده است، اولانچ (Avalanche) نیز به افراد این امکان را میدهد تا اپلیکیشن های غیرمتمرکزی راه اندازی کنند که یک ماشین مجازی (Virtual machine) آنها را تعریف میکند. بر خلاف اتریوم در اولانچ، هر اپلیکیشن غیرمتمرکز روی بلاک چین مستقل خود اجرا میشود و هر بلاک چین توسط زیر شبکه (Subnet) بررسی و اعتبارسنجی میشود. با استفاده از این ویژگی میتوان بلاک چین هایی خصوصی ایجاد کرد.

زیرشبکه (Subnet) مجموعه ای پویا و سفارشی از اعتبارسنج ها است.

اولانچ (Avalanche) فقط پلتفرمی برای ایجاد اپلیکیشن های غیرمتمرکز سفارشی نیست، بلکه از ایجاد و معامله دارایی های هوشمند دیجیتال نیز در پلتفرم خود پشتیبانی میکند. یعنی هر کس میتواند توکن اختصاصی خود را برای بلاک چین بسازد.

در این شبکه، دارایی میتواند مجموعه ای از قوانین پیچیده و سفارشی داشته باشد که خصوصیات آن را تعریف کند، مثلا توکنی که تا سال دیگر نتوان آن را معامله کرد. این ویژگی به کاربران این اجازه را میدهد تا کارایی و عملکرد مورد نظر خود را بدست آورده و در چارچوب قوانین به کار خود ادامه دهد.

اولانچ (Avalanche) اولین شبکه بلاک چینی است که از فناوری اجماع اولانچ استفاده میکند، خاواده ای جدید از پروتکل های اجماع که در سال 2018، محققان سیستم های توزیع شده آنها را ایجاد کردند. این شبکه توانایی پردازش هزاران تراکنش در ثانیه را داراست و تراکنش ها را بطور دائمی و در چند ثانیه نهایی میکند. این همان ویژگی است که باعث میشود این شبکه برای پرداخت های فوری مناسب باشد.

از اولانچ میتوان برای دستیابی به اجماع استفاده کرد، نه تنها برای بلاک چین های خطی بلکه برای بلاک چین هایی که به شکل گراف های جهت دار غیر مدوّر (Directed Acyclic Graph) هستند.

اولانچ (Avalanche) همچنین از الگوریتم اثبات سهام (PoS) بهره میبرد. این الگوریتم به هزاران هزار اعتبارسنج این اجازه را میدهد تا با صرف کمترین انرژی بطور مستقیم در این سیستم مشارکت داشته باشند.

بلاک چین های درون ساخته

همانطور که اشاره کردیم اولانچ شبکه از بلاک چین ها میباشد. سه بلاک چینِ درون ساخته در این شبکه وجود دارند.

X-Chain

بلاک چین X-Chain به عنوان پلتفرمی غیرمتمرکز برای ایجاد و معامله دارایی های هوشمند دیجیتال عمل میکند. حرف X در نام این بلاک چین از اصطلاح انگلیسی، eXchanging به معنی مبادله ی دارایی گرفته شده است. یک دارایی هوشمند دیجیتال نماینده ای از یک شی در جهان واقعی است، مانند سود سهام یا اوراق قرضه. همچنین مجموعه ای از قوانین بر رفتار دارایی هوشمند دیجیتال حاکم هستند.

P-Chain

P-Chain بلاک چین دیگری است که در شبکه اولانچ (Avalanche) ایجاد شده است که میتواند اَبَر داده هایی را در مورد شبکه اولانچ (Avalanche) مدیریت کند. P در نام این بلاک چین از اولین کلمه انگلیسی Platform برگرفته شده است. کاربران از طریق API این بلاک چین میتوانند به ایجاد زیرشبکه بپردازند و به زیرشبکه های ایجاد شده اعتبارسنج اضافه کنند و بلاک چین بسازند.

C-Chain

C-Chain نام سومین و آخرین بلاک چین درون ساخته اولانچ (Avalanche) است که حرف C در این بلاک چین از واژه Contract به معنی قرارداد گرفته شده است. C-Chain نمونه ای از ماشین مجازی اتریوم است که بر اساس اولانچ (Avalanche) کارمیکند. کاربران میتوانند با استفاده از API این بلاک چین، روی آن قرارداد هوشمند ایجاد کنند.

زیرشبکه (Subnet) چیست؟

Avalanche - اولانچ و ارز دیجیتال Avax چیست؟ 5

در شبکه بیت کوین، اتریوم و بیشتر ارز های دیجیتال، همه اعتبارسنج ها موظف هستند از قوانین مشخص پروتکل پیروی کنند. اما در اولانچ (Avalanche) هر بلاک چین میتواند قوانین دلخواه خود را اجرا کند. هر بلاک چین دقیقا با یک زیرشبکه اعتبارسنجی و پردازش میشود. هر زیرشبکه میتواند به دلخواه تعدادی بلاک چین را اعتبار سنجی و تایید کند. همچنین هر نود (Node) یا گره میتواند عضوی از چندین زیرشبکه دلخواه باشد.

زیرشبکه نحوه عضویت خود را مدیریت میکند و میتواند برای اعتبارسنج های شرکت کننده، داشتن ویژگی های خاصی را الزامی کند. این خصوصیت بسیار کاربردی است.

زیرشبکه خاصی به نام زیرشبکه پیشفرض (Default Subnet) وجود دارد که بلاک چین های درون ساخته اولانچ (Avalanche) را اعتبارسنجی و تایید میکند. تمامی اعضای تمام زیرشبکه ها نیز باید عضوی از زیرشبکه پیشفرض باشند. برای عضویت در زیرشبکه پیشفرض، فرد باید چند توکن آواکس (AVAX) سهام گذاری کند. به بیانی دیگر، تمام اعتبارسنج های تمام بلاک چین های درون ساخته اولانچ (Avalanche) را اعتبارسنجی و توکن های آواکس را در آن سهام گذاری کنند.

مطابقت با قوانین

معماری زیرشبکه اولانچ (Avalanche) به گونه ای طراحی شده است که مطابقت با قوانین را قابل کنترل میکند. همانطور که پیشتر اشاره شد، روی اولانچ میتوان هر چیزی را ایجاد کرد و زیرشبکه میتواند از اعتبارسنج های خود بخواهد مجموعه از الزامات دلخواه را رعایت کنند. به عنوان مثال میتوانیم قوانین زیر را مثال بزنیم:

  • اعتبارسنج ها باید مجوز ویژه ای داشته باشند.
  • اعتبارسنج ها باید مراحل شناخت مشتری (KYC) را طی کنند.
  • اعتبارسنج ها باید در کشوری مشخص سکونت داشته باشند.

پشتیبانی برای بلاک چین های خصوصی

با استفاده از اولانچ (Avalanche) میتوان زیرشبکه ای ایجاد کرد که فقط برخی از اعتبارسنج ها با الزامات از پیش تعیین شده قادر به پیوستن به آن باشند. بدین ترتیب، امکان ایجاد زیرشبکه ای خصوصی که محتوای بلاک چین های آن فقط برای این اعتبارسنج ها قابل مشاهده باشد، وجود دارد.

تفکیک سلیقه ها

در یک شبکه ناهمگن بلاک چین، برخی اعتبارسنج ها بعلت علاقه نداشتن به برخی از بلاک چین های خاص، مایل نیستند آنها را اعتبارسنجی و تایید کنند. مدل زیرشبکه بجای اینکه اعتبارسنج ها را مجبور کند که به بررسی وضعیت هر کدام از بلاک چین ها بپردازند، به آنها اجازه میدهد تا فقط به اعتبارسنجی بلاک چین هایی مشغول باشند که برایشان اهمیت دارند. این ویژگی کار را برای اعتبارسنج ها آسان میکند.

الزامات خاص اپلیکیشن ها

امکان دارد اپلیکیشن های مختلف مبتنی بر بلاک چین از اعتبارسنج ها بخواهند ویژگی های خاصی داشته باشند. به عنوان مثال، فرض کنید اپلیکیشنی وجود دارد که توان محاسباتی زیادی از CPU یا RAM احتیاج دارد. زیرشبکه میتواند اعتبارسنج ها را به استفاده از تجهیزات سخت افزاری خاصی ملزم کند تا اپلیکیشن بعلت کند بودن اعتبارسنج ها دچار ضعف در عملکرد نشود.

تمایز اولانچ (Avalanche) با دیگر بلاک چین ها

امین گان سیرر (Emin Gün Sirer)، دانشمند علوم کامپیوتر و بنیان گذار اولانچ (Avalanche)، اصلی ترین تمایز اولانچ با دیگر بلاک چین و پروژه ها، نوع اجماع بر سر قوانین شبکه است. برای نشان دادن وجه تمایز اولانچ به بررسی اجمالی سیر تکامل پروتکل های اجماع می اندازیم.

پروتکل ابتدایی بیت کوین در بسیاری از بلاک چین ها مورد استفاده قرار میگیرد که به آنها پروتکل های خانواده ناکاموتو (Nakamoto) میگویند. این پروتکل مبتنی بر فرآیندی به نام استخراج هستند. استخراج به محاسباتی بی فایده نیاز دارد که لازمه آن صرف انرژی بسیار زیاد است. در نتیجه، سیستم های مبتنی بر پروتکل ناکاموتو بخش زیادی از ارزش اکوسیستم خود را به شرکت های تولید کننده انرژی میدهند.

برای حفظ امنیت سیستم های اثبات کار (PoW) دستگاه های ماینر را هرگز نمیتوان خاموش کرد. بنابراین، این مصرف سرسام آور انرژی نیز هرگزایان نخواهد یافت. اساسا استخراج بلاک فرآیند دشواری است؛ از این رو نهایی شدن تراکنش ها در پروتکل های ناکاموتو بسیار کند صورت میگیرد. حدود یک ساعت طول میکشد تا یک تراکنش بیت کوین نهایی شود و این تاخیر زمانی حتی با پیشرفت فناوری نیز بهبود پیدا نمیکند.

پروتکل هایی هم که برای رفع مشکل مقیاس پذیری ارائه شده اند، از جمله Hedera، Libra’s HotStuff، Hashgraph و Tendermint/Cosmos همگی مبتنی بر رای گیری از همه اعضا هستند. این پروتکل ها اغلب یک رهبر تعییت شده دارند که آغازگر را،یند تصمیم گیری و یک سری دوره ایجاد ارتباط بین تمام اعضا است. این فرآیند ذاتا پرهزینه است. پروتکل های کلاسیک قادر به ایجاد هماهنگی بین تعداد زیادی از شرکت کنندگان نیستند. برای مثال، لیبرا (Libra) نمیتواند بیش از 100، نود (Node) در شبکه خود بپذیرد.

اولانچ (Avalanche) چگونه کار میکند؟

روش کار اولانچ (Avalanche)

پروتکل ها در خانواده اولانچ (Avalanche) از طریق رای گیری مکرر و گرفتن نمونه از رای گیری ها میکنند.

هنگامی که یک اعتبارسنج در تلاش است که تعیین کند آیا یک تراکنش باید پذیرفته یا مردود شود، از زیرمجموعه ای تصادفی و کوچک از اعتبارسنج ها میپرسد که نظر آنها در مورد پذیرش یا رد تراکنش مورد نظر چیست. اگر تراکنش به عقیده اعتبارسنج نامعتبر و مردود باشد یا اعتبارسنج تراکنش متناقضی را ترجیح بدهد، این تراکنش را مردود اعلام میکند. در غیر اینصورت، اعتبارسنج با پذیرش این تراکنش موافقت میکند.

در صورتیکه پاسخ بخش اعظم (آلفا) و به حدنصاب رسیده ای از اعتبارسنج ها این پاسخ را بدهند که تراکنش باید پذیرفته شود، اعتبار سنج های دیگر نیز این تراکنش را میپذیرند؛ به عبارت دیگر، اگر در آینده نظر این اعتبارسنج ها در مورد قابل قبول بودن تراکنش پرسیده شود، پاسخ آنها این است که تراکنش باید پذیرفته شود. به همین ترتیب، درصورتی که پاسخ بخش اعظم و به حدنصاب رسیده ای از اعتبارسنج ها این باشد که تراکنش باید مردود شود، اعتبارسنج های دیگر نیز ترجیح میدهند این تراکنش را رد کنند.

اعتبارسنج این فرآیند نمونه گیری را به اندازه ای تکرار میکند که بخش اعظم و به حدنصاب رسیده یا همان آلفای اعتبارسنج ها پاسخی یکسان در خصوص پذیرش یا رد تراکنش در دوره های متوالی، موسوم به بتا ارائه دهند.

در حالت عادی اگر تراکنشی هیچ مخالفتی نداشته باشد، خیلی سریع تر نهایی میشود. در صورت تناقض تراکنش ها، اعتبارسنج های صادق به سرعت متحد شده و یکی از تراکنش های متناقض را انتخاب میکنند. سپس حلقه ی بازخوردی مثبت آغاز میشود و تا زمانی که تمام اعتبارسنج ها صادق تراکنش انتخاب شده را بپذیرند، ادامه پیدا میکند. در آخر، این تراکنش، مورد تایید واقع شده و سایر تراکنش های متناقض رد میشوند. ائلانچ (Avalanche) نام خود را از این ویژگی آبشار مانند برگرفته است. واژه Avalanche به معنی بهمن است.

ویژگی های اولانچ (Avalanche)

در خانواده اولانچ (Avalanche) پروتکل ها بسیار سریع کار میکنند. آنها میتوانند درعرض یک تا دو ثانیه به تصمیمی نهایی و غیر قابل بازگشت برسند. همچنین این پروتکل ها از هزاران تراکنش در ثانیه پشتیبانی میکنند که بیش از ظرفیت معمول سیستم های پرداختی مانند ویزا (Visa) است.

در یک دور مشخص، اعتبارسنج تنها نظر زیرگروه کوچکی از اعتبارسنج هارا میپرسد و این امر به اولانچ (Avalanche) این اجازه را میدهد تا شرکت کنندگانی با مقیاس میلیونی داشته باشد. هیچ پروتکل اثبات سهام دیگری نمیتواند بدون ایجاد اختلال در غیرمتمرکز بودن شبکه، تا به این حد، اعتبارسنج ها را پشتیبانی کند.

پروتکل های اولانچ (Avalanche) بسیار سبک و پایدار هستند. برخلاف پروتکل ها ناکاموتو، پروتکل های اولانچ انرژی بسیار کمتری مصرف میکنند و هنگامی که کار برای انجام دادن وجود نداشته باشد، سیستم بطور موقت متوقف میشود و در وضعیتی با مصرف انرژی کم منتظر تراکنش های بعدی میماند.

افزون بر این ها، پروتکل های اولانچ (Avalanche) از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند، زیرا برای انجام فعالیت های خود نیازمند رهبر نیستند. میزان تغییر ناپذیری و ضد سانسور بودن شبکه اولانچ (Avalanche) با تعداد زیاد اعتبارسنج هایش بسیار بیشتر از شبکه های مبتنی بر پروتکل های اثبات کار (PoW) است که تعداد اندکی از استخرهای استخراج از آنها پشتیبانی میکنند.

اغلب پروژه های که از اثبات سهام (PoS) استفاده میکنند، سعی دارند تا با واگذاری اعتبارسنجی به یک زیرکمیته فرعی، مقیاس پذیری شبکه را افزایش دهند. هزینه نقض ایمنی در چنین سیستمی به اندازه هزینه خراب کردن زیرکمیته اندک است و این امر، حمله به شبکه ها را با هزینه ای بسیار پایین ممکن میکند. در پروتکل های اولانچ (Avalanche)، واگذاری لازم نیست زیرا پروتکل به هر اعتبارسنج اجازه میدهد تا در اجماع شرکت کند.

مقایسه خانواده های پروتکل اجماع

ناکاموتوکلاسیکاولانچ
مقیاس پذیری++
قدرت++
کاملا غیرمتمرکز++
تاخیر اندک++
توان بالا++
سبک بودن++
پایدار و حافظ محیط زیست++
مقاوم در برابر حملات 51 درصدی+

زمان عرضه توکن های اولانچ (AVAX)

Avalanche - اولانچ و ارز دیجیتال Avax چیست؟ 6

گفته شده، تکون های AVAX تا پایان ماه سپتامبر سال 2020 یعنی اواخر شهریور یا اوایل مهر ماه 99، در صرافی ها عرضه شوند. احتمالا صرافی بایننس اولین صرافی این توکن خواهد بود.

در مورد کیف پول های این توکن، هنوز نرم افزارهای زیادی برای کاربران عادی عرضه نشده است. اما کاربران میتوانند از کیف پول تحت وب این شبکه استفاده کنند. همچنین افرادی که دانش کافی در این حوزه برخوردار هستند، میتوانند با مراجعه به وب سایت رسمی اولانچ (Avalanche)، کلاینت اصلی آن را برای کامپیوتر شخصی دانلود کنند.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters