اگر شما علاقه مند به امور بانکی، سرمایه گذاری یا ارزهای دیجیتال هستید، به احتمال زیاد نام فناوری بلاک چین (Blockchain technology) به گوشتان خورده است. اما بیشتر افراد نمیدانند که این فناوری چیست و چگونه کار میکند. اما درک و فهم فناوری بلاک چین (Blockchain technology) برخلاف اسم طولانی و ترسناکی ک دارد آسان است. به زبان ساده این فناوری، یک سیستم ثبت گزارشات و اطلاعات است. یک نکته جالب درباره فناوری بلاک چین این است که جعل آن تقریبا غیر ممکن است.

برای مثال فرض کنید دو نفر میخواهند از طریق اینترنت با هم تراکنش انجام دهند. هر کدام از آنها دو کلید، یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی در اختیار دارند. هدف اصلی این مولفه از فناوری بلاک چین، ایجاد یک هویت دیجیتالی ایمن است که بر اساس ترکیبی از کلید های رمز نگاری شده ی عمومی و خصوصی ایجاد میشود. این هویت دیجیتالی امن و مطمئن جزء اصلی فناوری بلاک چین است. کلید خصوصی و عمومی هر دو با هم یک امضای دیجیتالی را فراهم میکنند.

تعیین هویت دیجیتال خوب است اما کافی نیست!

درست است که کنترل مالکیت برای ایمن سازی روابط دیجیتالی بسیار خوب است اما کافی نیست. با وجود کنترلر ها، مسئله اهراز هویت حل شده است اما برای کارآمدی بیشتر باید ابزاری جهت تایید تراکنش ها و مجوز ها ترکیب شود. در فناوری بلاک چین (Blockchain technology)، این کار با یک شبکه توزیع آغاز میشود.

اما قبل از توضیح ساز و کار فناوری بلاک چین لازم است که با یک سری از مفاهیم آشنا شوید.

شبکه توزیع شده چیست و چگونه کار میکند؟

برای درک بهتر شبکه توزیع شده به مثال توجه کنید. فرض کنید شما یک کلکسیون دارد و فکر میکند که یکی از اشیای با ارزش شما گم شده است. به همین دلیل به سراغ دوربین های مداربسته میروید تا دریابید واقعا چه اتفاقی افتاده است. پس مشاهده فیلم دوربین های مدار بسته شما به نتیجه میرسید آن شی واقعا گم شده است. با وجود نامشخص بودن جزئیات شما برای ادعای خود شواهد بصری دارید.

بخش عمده ی ارزش فناوری بلاک چین بیت کوین، شبکه ی بزرگ آن است که Validator ها یا همان اعتبار سنج ها همانند دوربین، به یک نظر مشترک میرسند که همگی شاهد یک رخداد در یک زمان بوده اند. در فناوری بلاک چین (Blockchain technology) به جای دوربین از تایید ریاضی استفاده میشود. به طور خلاصه، اندازه شبکه در ایمن ساختن شبکه نقش بسیار مهمی دارد.

چه نیازی به سیستم ثبت اطلاعات است؟

زمانی که کلیدهای رمز نگاری شده با این شبکه ترکیب میشوند، شکل بسیار مفید و ارزشمندی از تعاملات دیجیتال پدیدار میشود. فناوری بلاک چین (Blockchain technology) در تراکنش انتقال مقداری بیت کوین، به شخص A اجازه میدهد تا از کلید خصوصی خود برای ضمیمه کردن اطلاعات تراکنش با کلید عمومی شخص B استفاده کند.

منظور از پروتکل چیست؟

این اطلاعات با هم بخشی از یک بلاک را تشکیل میدهند. هر بلاک شامل یک امضای دیجیتالی، زمان سنج و اطلاعات مربوط است. سپس این بلاک بین تمام اعضای شبکه (گره یا نودها) پخش میشود.

پروتکل سرویس دهی شبکه چیست؟

اما چرا میلیون ها کامپیوتر مجهز به دوربین، در انتظار ثبت وقایع مربوط به کلکسیون هستند؟ به عبارت دیگر چطور میتوان چنین قدرت محاسباتی را جهت تامین امنیت شبکه فراهم کرد.
راه حل این مسئله برای شبکه فناوری بلاک چین، ماینینگ یا استخراج است. در فرآیند فناوری بلاک چین از منافع شخصی هر فرد برای کمک به نیاز عمومی استفاده میشود. هر فرد بخش کوچکی از توان محاسباتی خود را ارائه میدهد تا به شبکه خدمتی کند و در نتیجه آن میتواند پاداش بگیرد.

فناوری بلاک چین (Blockchain technology) چگونه کار میکند؟

فناوری بلاک چین (Blockchain technology) چگونه کار میکند؟

هنگامی که بلاکی داده جدیدی را ذخیره میکند، به فناوری بلاک چین اضافه میشود. همانطور که از نام فناوری بلاک چین (Blockchain technology) پیداست، این تکنولوژی تشکیل شده از چندین بلاک به هم متصل است. برای اضافه شدن یک بلاک به فناوری بلاک چین لازم است چهار اتفاق بیافتد:

 1. نخست باید معامله ای انجام شود. برای بهتر متوجه شدن مثالی از خرید آنلاین را برای شما بازگو میکنم. شما پس از کلیک بر روی گزینه خرید، وارد مرحله بعدی میشود و خرید خود را قطعی میکنید.
 2. در مرحله بعد باید این معامله تایید شود. پس از انجام خرید، تراکنش شما باید تایید شود. همانند دیگر پروسه های ثبت اطلاعات شخصی وجود دارد که مسئول بررسی اطلاعات جدید است. در فناوری بلاک چین (Blockchain technology)، این وظیفه در اختیار شبکه از کامپیوترها قرار دارد. این شبکه ها شامل هزاران کامپیوتر در سراسر جهان هستند. زمانی که شما تراکنش خود را انجام میدهید، شبکه ای از کامپیوتر ها ده دنبال چک کردن این هستد که تراکنش شما به شیوه ای که انتخاب کرده اید اتفاق افتاده یا خیر. در واقع آنها جزئیات تراکنش شما از قبیل زمان تراکنش، مبلغ آن و… را تایید میکنند.
 3. سپس تراکنش ها باید در یک بلاک ذخیره شوند. پس از تایید تراکنش شما، به رنگ سبز در می آید. مبلغ معامله، امضای دیجیتال شما و شخص یا شرکتی که از آن خرید داشته اید، همگی در یک بلاک ذخیره میشوند.
 4. هر یک از بلاک ها دارای هش (Hash) هستند. یک هش رشته ای از کاراکترها است که در هر فناوری بلاک چین (Blockchain technology) با یک تابع ریاضی خاص به دست می آید و توسعه دهندگان آن را مشخص میکنند. یک تغییر چه کوچو و چه بزرگ، هش آن را به طور کلی تغییر میدهد. زمانی که تمامی تراکنش های بلاک تایید شدند، یک کد شناسایی منحصر بفرد به آن تعلق میگیرد که همان هش است. در فناوری بلاک چین، هش بلاک های بعدی، شامل هش بلاک های قبلی هم هستند. هنگامی که یک بلاک جدید فناوری بلاک چین (Blockchain technology) اضافه میشود، برای عموم قابل مشاهده خواهد بود و به اطلاعاتی مثل داده های معامله، زمان، مکان و شخص اضافه کننده بلاک دسترسی خواهند داشت.

آیا فناوری بلاک چین یک تکنولوژی خصوصی است؟

Blockchain technology - فناوری بلاک چین چگونه کار میکند؟ 2

هر شخصی میتواند محتویات فناوری بلاک چین (Blockchain technology) را ببیند و کاربران میتوانند به خواست خود کامپیوترهای خود را به شبکه ی فناوری بلاک چین متصل نمایند. برای این کار، کامپیوتر کاربر یک کپی از فناوری بلاک چین را دریافت میکند و هر زمان که یک بلاک جدید اضافه شد، به طور خودکار بروزرسانی میشود. هر رایانه موجود در این سیستم، برای خود یک کپی از فناوری بلاک چین دارد، یعنی از یک فناوری بلاک چین هزاران کپی پیدا میشود.

درست است همه نسخه های فناوری بلاک چین (Blockchain technology) یکسان هستند، اما گسترش این اطلاعات در سراسر شبکه کامپیوترها، دست کاری اطلاعات را دشوارتر میکند. در این فناوری حسابی منفرد وجود ندارد که بتوان آن را دست کاری کرد و اگر شخصی بخواهد در شبکه دست کاری انجام دهد باید تمامی کپی ها را تغییر دهد. اما اگر نگاهی به فناوری بلاک چین بیت کوین بندازید متوجه میشوید که شما به شناسایی اطلاعات مربوط به کاربران در حال انجام معاملات دسترسی ندارید. اگرچه معاملات روی فناوری بلاک چین ها به طور کلی ناشناس نیستند، اما اطلاعات شخصی در خصوص کاربران به امضای دیجیتالی یا نام کاربری شان محدود میشود.

آیا شبکه ی فناوری بلاک چین امن است؟

تکنولوژی فناوری بلاک چین (Blockchain technology)، مسائل مربوط به امنیت را به چنیدن روش پیش میبرد. نخست بلاک های جدید همیشه بصورت خطی و بر اساس تاریخشان دخیره میشوند. به این معنی که آنها همیشه به انتهای بلاک چین اضافه میشوند. با نگاهی به فناوری بلاک چین بیت کوین، متوجه خواهید شد که هر بلاکی دارای موقعیتی در زنجیره است که <<height>> نمایده میشود.

پس از اضافه شدن یک بلاک به انتهای این فناوری، بازگرداندن و تغییر محتوای بلاک بسیار دشوار میشود. چون هر بلاک حاوی هش خودش و هش بلاک قبل از خود میباشد. همان طور که گفتیم کد هش به وسیله ی تابع ریاضی ایجاد میشود که اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل میکند. اگر این اطلاعات به هر نحوی مورد تغییر و ویرایش قرار بگیرند، هش نیز تغییر میکند. به همین دلیل، این مسئله برای امنیت شبکه بسیار حائز اهمیت است.

شبکه های بلاک چین در جهت ایجاد اطمینان، یک سری تست را برای کامپیوترهایی که قصد اتصال به شبکه و اضافه شدن زنجیره بلاک دارند، اجرا میکنند. این تست ها موسوم که به مدل های اجماع (Consensus models) هستند، باید پیش مشارکت کاربران در شبکه بلاک چین اجرا شوند تا کاربران خودشان را به شبکه ثابت کنند.

نقش تکنولوژی در کریپتوکارنسی ها

فناوری بلاک چین (Blockchain technology)، اساس شکل گیری ارز های دیجیتالی مانند بیت کوین است. ارزهایی مانند دلار آمریکا تحت نظار و تایید مرجعی مرکزی که معمولا بانک یا دولت است، قرار دارند. اگر شخص در یک کشور با دولت ناپایدار زندگی کند یا بانک در آنجا منحل شود، ارزش پولش در معرض خطر قرار میگیرد. اینها دلایلی هستند که منجر به پیدایش بیت کوین شدند. با گسترش عملیات بیت کوین در سراسر شبکه ی کامپیوترها، فناوری بلاک چین به آنها و دیگر کریپتوکارنسی ها این امکان را میدهد تا بدون نیاز به یک مرجع مرکزی فعال کنند. اینکار علاوه بر کاهش ریسک، باعث کاهش بسیاری از هزینه های پردازش و تراکنش میشود.

معایب و مزایای فناوری بلاک چین

Blockchain technology - فناوری بلاک چین چگونه کار میکند؟ 3
Blockchain digital technology concept

در عین تمام پیچیدگی های این تکنولوژی، پتانسیل این فناوری به عنوان شکلی غیر متمرکز در ثبت و نگهداری سواابق از قبیل حریم خصوصی بیشتر و امنیت بالاتر تا کاهش هزینه های پردازش و خطای کمتر، تقریبا بدون محدودیت است. این فناوری ممکن است مزایای فراتر از آنچه گفته میشود داشته باشد.

مزایای فناوری بلاک چین (Blockchain technology):

 • افزایش دقت با حذف دخالت های انسانی در فرآیند تایید تراکنش ها
 • کاهش هزینه با حذف تاییده شخص ثالث
 • سخت و تقریبا غیرممکن شدن دستکاری و تغییر، به دلیل غیر متمرکز بودن آن
 • معاملات در آن، ایمن، خصوصی و کارآمد هستند
 • شفاف بودن این فناوری

معایب فناوری بلاک چین (Blockchain technology):

 • هزینه های قابل توجه این تکنولوژی در خصوص ماینینگ به ویژه ماینینگ بیت کوین
 • تعداد تراکنش های کم در ثانیه
 • تاریخچه استفاده از آن در فعالیت های غیر قانونی

خلاصه ای از نکات مهم گفته شده در این مقاله درباره فناوری بلاک چین:

 • فناوری بلاک چین (Blockchain technology)، نوعی سیستم ثبت گزارشات است که اطلاعات مرتبط با معاملات را در خود ذخیره میکند.
 • هر تراکنش باعث ایجاد یک هش میشود.
 • هش رشته ای از اعداد و حروف است.
 • معاملات به ترتیبی که اتفاق می افتند وارد شبکه میشوند.
 • هش نه تنها به معاملات فعلی بلکه به هش معاملات قبلی نیز بستگی دارد.
 • کوچکترین تغییر در یک تراکنش، باعث تولید یک هش جدید میشود.
 • این فناوری (Blockchain technology) بسیار موثر است، زیرا در بسیاری از کامپیوترها گسترش میابد و هر کدام یک کپی از بلاک چین را در اختیار دارند.
 • با این کامپیوتر ها، نود گفته میشود و این نود ها بررسی میکنند تا اطمینان حاصل شود یک تراکنش طی فرآیند بازرسی هش تغییر پیدا نکرده باشد.
 • اگر یک تراکنش توسط اکثریت نود ها تایید شود وارد یک بلاک میشود.
 • هر بلاک به بلاک قبلی خود نیز مرتبط است و اشاره دارد و همگی با هم فناوری بلاک چین (Blockchain technology) را تشکیل میدهند.
 • این فناوری هر 10 دقیقه بروزرسانی میشود.

نظرات و سوالت خود را با ما در میان بگذارید

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters