در این مقاله به توضیح بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، داستان پیدایش آن، چگونگی کارکرد آن، روش خرید و معرفی کیف پول های این ارز دیجیتال میپردازیم.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، ارزی دیجیتال است که خودش را به عنوان «پول نقد الکترونیکی همتا به همتا» به جهانیان معرفی کرده است، درست همان چیزی که در عنوانِ White Paper (وایت پیپر) بیت کوین آمده بود.

کش (Cash) در زبان انگلیسی به معنای پول نقد است. به عبارت دیگر بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، میخواهد بیت کوینی باشد که با افزایش سرعت تراکنش ها بتوان از آن به عنوان پول استفاده کرد. این ارز دیجیتال فورکی از بیت کوین است و در 1 آگوست سال 2017 و پس از استخراج بلاک شماره 487559 متولد شد.

مشکل مقیاس پذیری یا همان کندی و افزایش کارمزد تراکنش ها که در بیت کوین شاهدش هستم را میتوان محرک اصلی برای یک اختلاف در جامعه بیت کوین و ایجاد این ارز به شمار آورد. بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، با افزایش سایز بلاک که در بیت کوین محدود به 1 مگابایت است، امکان پردازش تراکنش های بیشتری را فراهم میکند.

فرای از اختلاف نظر های ایدئولوژیک و اندازه بلاک، شباهت هایی نیز بین بیت کوین و بیت کوین کش وجود دارد. هر دو از مکانیسم PoW ( اجماع اثبات کار) یا همان استخراج یا ماینینگ (Mining) برای تایید تراکنش ها و تولید سکه های جدید استفاده میکنند. عرضه ی هر دوی آنها محدود به 21 میلیون واحد است. هر دوی آنها از تابع هش SHA256 برای هش کردن اطلاعات بلاک استفاده میکنند.

تاریخچه پیدایش بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

Bitcoin Cash - بیت کوین کش چیست؟ 2

حامیان این ارز دیجیتال بر این اعتقاد هستند که این ارز دیجیتال، اهداف اصلی بیت کوین را دنبال میکند. به گفته آنها، بر اساس طرح ساتوشی ناکاموتو، قرار بود بیت کوین ارز دیجیتال همتا به همتایی باشد که برای تبدلات روزانه مورد استفاده قرار گیرد. پس از گذشت چند سال از تولید بیت کوین، با افزایش قیمت بیت کوین در بین مردم و در نتیجه افزایش قیمت آن، بیت کوین به ابزاری برای ذخیره ارزش تبدیل شد.

به دلیل افزایش تعداد تراکنش ها، بلاک چین بیت کوین شلوغ شده و با مشکل بزرگ مقیاس پذیری روبرو شده و به دلیل محدودیت اندازه بلاک بیت کوین، تراکنش ها باید در یک صف طولانی منتظر تایید بمانند. چون بلاک ها نمیتوانند رشد تعداد تراکنش ها را کنترل و مدیریت کنند، در نتیجه زمان تایید و همچنین کارمزد تایید تراکنش ها بشدت افزایش یافت.

قوانین محدود کننده بیت کوین

در بیت کوین سایز بلاک ها محدود به 1 مگابایت است. این بدین معنی است که در هر بلاک بیت کوین حداکثر 4000 تراکنش جای میگیرند. از آنجایی که هر ده دقیقه یکبار، یک بلاک ساخته میشود، بنابراین شبکه بیت کوین نمیتواند در هر ثانیه بیش از 7 تراکنش را پردازش کند. گروهی از افراد جامعه بیت کوین با پیشنهاد افزایش سایز بلاک ها به 8 الی 32 مگابایت، در پی بهبود وضع موجود برآمدند. زیرا با این کار، بلاک چین بت کوین قادر به پردازش تعداد بیشتری تراکنش خواهد بود.

میانگین تراکنش ها در هر بلاک بیت کوین بین 1000 تا 1500 است. این در حالی است که در جریان آزمایش در ماه سمپتامبر سال 2018 بر روی بلاک چین بیت کوین صورت گرفت، هر بلاک این بلاک چین قادر به ثبت بیش از 25000 تراکنش است.

فورک، گزینه ای برای حل اختلافات!

یک بلاک چین را نمیتوان تغییر داد. پس اگر نیاز باشد تا روی آن بروزرسانی صورت بگیرد یا اگر عده ای از قوانین بلاک چین ناراضی باشند، راه حل رفع مشکل چیست؟
اگر درباره یک بلاک چین عمومی، اختلاف نظر وجود داشته باشد دو راه بیشتر وجود ندارد: سافت فورک یا هارد فورک.

Bitcoin Cash - بیت کوین کش چیست؟ 3

سافت فورک (Soft Fork) چیست؟

سافت فورک (Soft Fork)، یک بروزرسانی در بلاک چین بوده که با نسخه های قدیمی سازگار (Backwards Compatible) است. سازگاری با نسخه های قدیمی مثل این است که یک فایل Word ساخته شده با برنامه Word 2010 را در برنامه Word 2003 باز کنید. به زبای ساده تر، سافت فورک یک بروزرسانی روی بلاک چین است، اما کسانی هم که مایل به بروزرسانی نیستند، همچنان میتوانند روی شبکه فعالیت کنند.

هارد فورک (Hard Fork) چیست؟

هارد فورک (Hard Fork)، به زبان ساده، تغییر در قوانین یک بلاک چین است که سازگار با نسخه های قدیمی تر نیست. بطوری که نسخه های قدیمی تر نمیتوانند در شبکه فعالیت کنند. بنابراین برای استفاده از بروزرسانی های جدید مجبور خواهید بود که نسخه خود را بروزرسانی کنید، در غیر اینصورت فعالیت شما در شبکه امکان پذیر نخواهد بود.

طبق مثال بالا، فرض کنید شما نتوانید فایل متنی شاخته شده در برنامه Word 2010 را در برنامه Word 2003 اجرا کنید، زیرا ساختار این برنامه بطور کلی تغییر کرده است. هارد فورک ها همیشه باعث تولد یک کوین جدید نمیشوند. در صورتی که اختلاف نظر وجود داشته باشد و تعداد زیادی از کاربران همچنان بخواهند روی نسخه قدیمی فعالیت کنند، شاهد یک بلاک چین جدید و یک سکه جدید خواهیم بود.

حامیان بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

Bitcoin Cash - بیت کوین کش چیست؟ 4

افرادی مانند Wu Jihan (وو جیهان)، Roger Ver (راجر ور)، Haipo Yang (هایپو یانگ)، از جمله حامیان ابتدایی بیت کوین بودند. این ها کسانی بودند که به گفته خودشان، میخواستیند به آرمان ساتوشی ناکاموتو مبنی بر سرویس پرداخت بودن بیت کوین پایبند باشند و به همی دلیل به دنبال افزایش سایز بلاک بیت کوین بودند.

اما این افراد و طرفداران این دیدگاه هرگز نتوانستند تمام جامعه بیت کوین را با خود همراه کنند. در نهایت در 1 آگوست 2017 پس از کشمکشی طولانی، هارد فورک (Hard Fork) معروف بیت کوین اتفاق افتاد و بلاک چین بیت کوین دو قسمت شد، بیت کوین (Bitcoin) و بیت کوین کش (Bitcoin Cash).

همه دارندگان بیت کوین، به اندازه دارایی بیت کوین خود، بیت کوین کش (Bitcoin Cash) دریافت کردند و میتوانستند بنا به انتخاب خود به شبکه بیت کوین یا بیت کوین کش (Bitcoin Cash) بپیوندند. بیت کوین کش (Bitcoin Cash) با قیمت چشمگیر 900 در صرافی ها آغاز به کار کرد. صرافی های بزرگ و مطرحی مانند کوین بیس و ایت بیت این ارز را تحریم کردند و در صرافی خود لیست نکردند.

فورک در فورک

Bitcoin Cash - بیت کوین کش چیست؟ 5

یک سال پس از تولد بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، در جامعه این ارز دیجیتال هم بر سر سایز بلاک اختلاف بوجود آمد که در نهایت بیت کوین کش را هم دچار فورک کرد. در 15 نوامبر 2018، بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، چهارمین ارز دیجیتال برتر بازار ارزهای دیجیتال، فورم و دو نسخه یعنی Bitcoin Cash ABC و Bitcoin SV تبدیل شد. این اتفاق بر اثر اختلاف نظر راجر ور و کریگ رایت به همراه دیگر چهره های مرتبط با بیت کوین کش درباره آینده این ارز دیجیتال رخ داد.

عبارت ABC در Bitcoin Cash ABC، که مورد حمایت راجر ور و جیهان وو نیز بود خلاصه عبارت Adjustable Blocksize Cap (سایز بلاک تنظیم شونده) است و اندازه بلاک را تا 32 مگابایت حفظ میکند.

اما در جبهه ی مقابل به رهبری کریگ رایت، عبارت SV در Bitcoin SVT خلاصه عبارت Satoshi Virsion است و محدودیت اندازه بلاک را تا 128 مگابایت افزایش داد.

بیت کوین کشی که ما الان آن را میشناسیم و از آن نام میبریم همان Bitcoin Cash ABC است که از کلاینت اصلی بیت کوین کش (Bitcoin Cash) استفاده میکند و در جنگی که بین این دو نسخه رقیب رخ داد، نرخ هش و تعداد نود بیشتری از شبکه اصلی را به خود اختصاص داد.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چگونه کار میکند؟

Bitcoin Cash - بیت کوین کش چیست؟ 6

این ارز مانند بیت کوین، بلاک چین مختص به خود را داد و الگوریتم اجماع آن، اثبات کار یا همان ماینینگ است. یعنی تراکنش ها بیت کوین کش، توسط همه اعضای شبکه تایید میشوند و سپس توسط ماینر ها در بلاک ها قرار داده میشوند.

از آنجایی که بیت کوین کش در نتیجه وقوع یک هارد فورک از بیت کوین جدا شد، پس میتوان دریافت که تاریخچه تراکنش ها و پایگاه داده این دو مشابه یکدیگر است. بنابراین زمان ایجاد یک بلاک در بلاک چین بیت کوین کش (Bitcoin Cash) بطور متوسط 10 دقیقه زمان میبرد و پاداش آن نیز 12.5 BCH است. در حال حاضر در هر 10 دقیقه 12.5 واحد بیت کوین کش استخراج میشود. پاداش استخراج در این شبکه مثل بیت کوین هر 4 سال یکبار نصف میشود.

زمان لازم برای محاسبه و ایجاد یک بلاک جدید در بیت کوین کش مانند بیت کوین، تحت تاثیر پارامتری به نام «سختی استخراج» قرار دارد. در صورت افزایش توان محاسباتی ماینر ها، با افزایش متناسب سختی استخراج میتوان زمان ایجاد یک بلاک را ثابت نگه داشت.

بیت کوین و بیت کوین کش برای حفظ زمان متوسط 10 دقیقه ای ایجاد بلاک از الگوریتمی برای تنظیم پارامتر سختی استخراج استفاده میکنند که به آن الگوریتم تنظیم سختی یا به اختصار DAA میگویند. بر مبنای این الگوریتم پارامتر سختی پس از استخراج هر 2016 بلاک یعنی تقریبا هر 2 هفته اصلاح میشود.

پس از مدتی کوتاه، توسعه دهندگان بیت کوین کش، دریافتند که برای ایجاد انگیزه در ماینرها و جذب بیشتر آنها باید این سازوکار را تغییر دهند. آنها در کنار DAA از EDA (الگوریتم تنظیم سختی اضطراری) نیز بهره گرفتند. در صورتی که فاصله زمانی بین استخراج 6 بلاک بیشتر از 12 ساعت بود، این الگوریتم جدید و تازه به کار گرفته شده، سختی استخراج بیت کوین کش را 20 درصد کاهش میداد.

تراکنش های بدون نیاز به تایید شدن!

Bitcoin Cash - بیت کوین کش چیست؟ 7

تراکنش بدون نیاز به تایید (Zero Confirmation) به تراکنش هایی گفته میشود که اطلاعات آنها به شبکه منتقل میشود و تا زمانی که بلاکی حاوی آن تراکنش خاص است استخراج نشود، بر روی بلاک چین ثبت نخواهد شد. بسیاری از افراد جامعه ارز دیجیتال از ایده تراکنش بدون نیاز به تایید استقبال کردند، چرا که سبب میشود تا تراکنش ها و پراخت ها با سرعت بیشتری انجام شوند، که مطلوب هر دو طرف معامله است.

با این تفاسیر، تراکنش بدون نیاز به تایید بسیار بحث برانگیز است، چراکه برخی افراد گمان میکنند که به دلیل امکان رخ دادن «دوبار خرج کردن» این ویژگی میتواند دردسر آفرین باشد. با این حال، کسب و کار های پذیرنده بیت کوین کش میتوانند برای تراکنش های کوچک که خطر حمله 51 درصدی ندارند، ویژگی تراکنش بدون نیاز به تایید را به عنوان یک مزیت بپذیرند. با این کار به محض ارسال تراکنش، مشتری میتواند کالا یا خدمات را دریافت کند.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) به 3 دلیل زیر میتواند گزینه مناسبی برای ارائه ویژگی ترکنش بدون نیاز به تایید باشد:

  1. حذف امکان «جایگزینی تراکنش» توسط بیت کوین کش.
  2. فضای بسیار زیادی حتی برای تراکنش های با کارمزد کم نیز وجود دارد.
  3. زمان تایید تراکنش ها هموار ثابت است.

حذف ویژگی جایگزینی تراکنش

بیت کوین از زمان آغاز فعالیتش از این ویژگی که یک تراکنش تایید نشده ممکن است اصلاح و مجددا به شبکه عرضه شود، پشتیبانی میکرد. از این مفهوم به عنوان «جایگزینی تراکنش» نام برده میشود، چرا که تراکنش جدید جایگزین تراکش قدیمی میشود. از آنجا که برای تراکنش های پیشین که با تراکنش های جدید جایگزین شده اند، کارمزدی دریافت نمیشود، خطر حمله دیداس ایجاد میشود. زیرا مهاجمان میتوانند هر قدر دلشان میخواهد تراکنش ایجاد کنند، این در حالی است که تنها برای تراکنش نهایی که استخراج شده است کارمزد پرداخت میکنند.

جامعه بیت کوین برای رفع این مشکل، ویژگی «جایگزینی با کارمزد» را توسعه داد. با وجود این ویژگی کاربر باید علاوه بر کارمزد جایگزینی، کارمزد تراکنش جایگزین شده را نیز بپردازد. اما حتی به قابلیت این قابلیت جدید نیز انتقاداتی وارد است. زیرا هر کسی میتواند تراکنش خود را با کارمزد بالاتر دوباره به شبکه مخابره کند و شبکه بیت کوین نیز تراکنش مشابه با کارمزد بالاتر را به عنوان تراکنش اصلی در نظر میگیرد.

برای مثال شما میتوانید هزینه قهوه خود را با بیت کوین بپردازدی و به محض خروج از کافه و پیش از تایید تراکنش انجام شده، بار دیگر تراکنش خود را با کارمزد بالاتر به شبکه مخابره کنید و پولی را که بابت خرید قهوه پرداختید را به کیف پولتان برگردانید. در واقع با این کار شما بر سر فروشنده کلاه گذاشته اید و پولی بابت خدمات دریافتی پرداخت نکرده اید.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، با هدف اینکه به عنوان یک ارز دیجیتال و نه ابزاری برای ذخیره ارزش مورد استفاده قرار گیرد، این ویژگی را از کد خود حذف کرد. به همین دلیل آن را به عنوان «Coffee Coin» به معنای سکه قهوه نیز میشناسند، زیرا با آن میتوان پرداخت های معمول روزمره را انجام داد.

ساخت توکن با استفاده از بلاک چین بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، قابلیتی را در اختیار کاربران خود قرار داده است که به واسطه آن هر کسی با استفاده از پروتکل SLP (دفتر کل ساده) و Wormhole-Launched (ورم هول لانچد) میتواند برروی BCH توکن ایجاد کند. SPL پروژه ای است که امکان ایجاد توکن، خرید و فروش و مدیریت آن را بر روی بلاک چین بیت کوین کش، و تنها در عرض چند ثانیه و هزینه بسیار کم فراهم میکند.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters