بطور خلاصه بگوییم که بیت کوین (Bitcoin) نوعی پول یا ارز غیرمتمرکز دیجیتالی است که میتوانید با آن خرید کنید، چه خرید حضوری چه خرید آنلاین، به هر کسی که دوست دارید در هر نقطه از جهان پول بفرستید یا آن را به عنوان نوعی سرمایه گذاری در نظر بگیرید.

احتمالا در اخبار و رسانه ها درباره بیت کوین (Bitcoin) چیز هایی شنیده باشید و در وب گردی های خود با اینکه بیت کوین (Bitcoin) چیست و یا اینکه چگونه میتوانید این ارز را به صورت رایگان بدست آورید برخورد داشته اید. در این پست قصد داریم که این ارز دیجیتال را بصورت کامل موشکافی کنیم و به تمامی سوالات شما درباره این ارز پاسخ دهیم.

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

ببیت کوین (Bitcoin) نوعی ارز دیجیتال است که با رسیدن به قیمت 13 هزار دلار در سال 2018، به شهرت و شکوفایی زیادی رسید. بیت کوین (Bitcoin)، ترکیبی بود از خلاقیت، پشت سر گذاشتن موانع قانونی و کنار زدن واسطه ها در امور مالی و بانکی مختلف که تراکنش های مالی را در سطح بین المللی مقدور می ساخت. به همین خطار در مدت کوتاه ظهورش توانست توجه زیادی را به سمت خود جلب کند. بعد از بیت کوین (Bitcoin)، ارزهای دیجیتال بسیاری پا به دنیای کریپتوکارنسی ها گذاشتند که ویژگی هایی مشابه بیت کوین دارند.

کریپتوکارنسی ها دارای ویژگی ها و ظرفیت های فوق العاده ای هستند و از همین رو با گذشت حدود 10 سال از روی کار آمدنشان، شهرت زیادی پیدا کرده اند. کریپتوکارنسی های مختلف از قبیل بیت کوین (Bitcoin)، در بستر شبکه ای بزرگ فعالیت میکنند که به آن بلاک چین گفته میشود. این فناوری، کاربران بسیار زیادی دارد و امکان دخل و تصرف در داده های آن وجود ندارد. گسترده بود، تعداد زیاد کاربر، نبود امکان تخلف و تقلب در شبکه و همچنین نبود ناظر بر شبکه، آن را به محیطی آزاد و اثربخش برای فعالیت های ارتباطی در حیطه های گوناگون بدل میسازد. به عبارت دقیق تر، بیت کوین (Bitcoin) در بستر شبکه غیر متمرکز بلاک چین فعالیت میکند.

بیت کوین (Bitcoin) و دیگر کریپتوکارنسی ها، خطوطی از رمز های رایانه ای هستند که ارزش پولی دارند. این خطوط رمزی با کامپیوتر های قوی و مصرف برق بسیار زیادی تولید میشوند. نام دیگر کریپتوکارنسی، ارز دیجیتال میباشد. این ارز ها با محاسبات ریاضیات پیچیده تولید میشوند. معنای کریپتو در واژه کریپتو کارنسی از واژه کریپتو گرافی گرفته شده است. کریپتوگرافی فرآیندی است که خلق سکه های جدید را محافظت میکند.

نکته مهم که درباره ارزهای مجازی از قبیل بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد، نبود نظارت مرکزی بر آنها است. به بیانی بهتر، هیچ دولت، نهاد و ارگانی روی آنها نظارت ندارد و در بستر شبکه ای کاملا آزاد فعالیت میکنند. دولت های مختلف در کشور های گوناگون، نمیدانند که باید چه واکنشی نسبت به بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال از خود نشان دهند. برخی از دولت ها، ارزهای مجازی را ممنوع و حذف میکنند و برخی دیگر سعی در شناخت آنها و استفاده بهینه از آنها را دارد.

هدف بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

به طور کلی هدف پیدایش بیت کوین (Bitcoin)، انتقال و یا ذخیره امن پول است. از همین رو میتوان آن را یم سیستم پرداخت و بانکداری دیجیتال امن دانست. بیت کوین (Bitcoin)، کنترل واقعی پول را به دست خود افراد داده است و با کلمه عبور خاصی که کلید خصوصی نام دارد، تنها افراد مالک این کلید ها قادر به خرج کردن و انتقال بیت کوین (Bitcoin) خواهند بود.

از طرفی، پول های دیجیتال همواره با یک مشکل بزرگ روبرو بوده اند که <<دوبار خرج کردن>> نام دارد. این مشکل در اسکناس کاغذی وجود نداشت، برای مثال شما با پولی که برای خرید یک ماشین خرج کرده اید، نمیتوانید دوباره برای خرید کالایی دیگر استفاده کنید. اما در دنیای دیجیتال این موضوع تفاوت دارد. اگر پول دیجیتال مانند یک فایل باشد، شخص میتواند آن را همزمان در دو محل جداگانه خرج کنید و نا فروشندگان از این موضوع مطلع شوند، شخص خریدهایش را انجام داده است.

به همین خاطر تا قبل از حضور ارزهای دیجیتال همیشه یک سازمان مرکزی برای برسی موجودی های اشخاص وجود داشت تا جلوی این اتفاق را بگیرد. اما با پیدایش بیت کوین (Bitcoin)، وجود یک سازمان مرکزی از میان برداشته شد و مسئولیت بررسی این تراکنش ها به کل افراد شبکه محول شد. پس یکی دیگر از اهداف مهم بیت کوین (Bitcoin)، حل مشکل دوباره خرج کردن بدون اعتماد به فرد دیگر است.

سازنده بیت کوین (Bitcoin) چه کسی است؟

ارز دیجیتال بیت کوین، اواخر سال 2008 متولد شد. احتمالا بحران مالی بزرگ سال 2008 و اتفاقات مربوط به آن دوران را از اخبار شنیده و به یاد دارید. در همین زمان بود که فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، مقاله ای را به تعداد زیادی از متخصصین علم رمزنگاری ارسال کردند که در آن مقاله از پول الکترونیکی جدید صحبت شده بود. ساتوشی ناکاموتو که از این مقاله، که آن را با نام White papaer (وایت پِیپِر) نیز یاد میکنند، بیت کوین (Bitcoin) و نحوه کار کردن آن را شرح داده بود.

ساتوشی پس از گذشت چند ماه، یعنی در اوایل سال 2019 شبکه بیت کوین (Bitcoin) خود را آغاز کرد. ساتوشی در سال های ابتدایی در پروژه حضور داشت و نواقص پروژه را به همراه توسعه دهندگان دیگر که به پروژه میپیوستند، رفع میکرد تا اینکه در اواخر سال 2010 ناپدید شد. پس از گذشت 10 سال از ایجاد این ارز دیجیتال، هنوز هویت این شخص مشخص نشده است. ساتوشی ناکاموتو میتواند یک شخص یا یک گروه برنامه نویس یا حتی یک سازمان مخفی باشد. اشخاص بسیاری هستند که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده اند اما تاکنون هیچ مدرک معتبری مبنی بر ادعایشان وجود ندارد.

آیا بیت کوین (Bitcoin) توسط آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) ساخته شده است؟

یک فرضیه ی بحث برانگیر وجود دارد که بیت کوین توسط دولت آمریکا ساخته شده است. طبق این فرضیه بیت کوین یک پروژه ی آزمایشی است که توسط آزانس امنیت ملی آمریکا (NSA) تولید شده تا باعث آماده کردن فضای موجود شود و پس از آن ارز دیجیتالی را روی کار آورد که کاملا توسط دولت آمریکا کنترل میشود. این فرضیه توسط یکی از بیان گذاران کسپرسکی نیز تکرار کرده شده است.

در قسمت زیادی از رمزنگاری بیت کوین (Bitcoin)، تابعی استفاده شده است که توسط NSA طراحی شده است. لازم است که بدانید، بدترین کاری که NSA میتوانسته انجام دهد، تولید یک ارز دیجیتال بودکه که کنترل آن توسط هیچکس امکان ندارد! همچنین اینکه ساتوش ناکاموتو چه کسی بوده اهمیت چندانی ندارد، زیرا کدهای بیت کوین و قوانین آن برای همه قابل مشاهده و آشکار است. هر کس که از این قوانین تخطی کند، شبکه جلوی فعالیت او را خواهد گرفت.

پشتوانه بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

Bitcoin - بیت کوین چیست؟ 2

اگر برای شما این سوال پیش آمده است که پشتوانه این ارز دیجیتال چیست؟ باید بگوییم هیچ چیز؛ بیت کوین (Bitcoin) هیچ پشتوانه ای ندارد! شاید همچنین برای شما سوال باشد که ارزهایی مانند دلار و یورو چه پشتوانه ای دارند؟ باز هم باید بگوییم که پاسخ همان هیچ چیز است!

بیت کوین (Bitcoin) مانند پول های امروزی توسط فلزات گرانبهایی مثل طلا یا کالاهای قابل مبادله، پشتوانه سازی نشده است. ارزش بنیادین بیت کوین و ارزهای بی پشتوانه از اعتماد مردم ناشی میشود که به ارزشمند بودن آنها اعتقاد دارند. شما این موضوع را میدانید که با دادن اسکناس مغازه دار میتوانید اجناس مورد نیازتان را بخیرد، همچنین مغازه دار نیز میداند که با دادن این اسکناس ها میتواند کالای مورد نیازش را بخرد، بدین ترتیب اسکناس ها در جامعه دست به دست میشوند.

با نگاه به کاربرد بیت کوین در دنیای امروزی میتوان پی برد که اکثر مردم برای سرمایه گذتری بیت کوین میخرند و نه برای استفاده از آن در پرداخت هایشان. برای همین هم دیدگاه دیگری به وجود آمده که طبق آن بیت کوین نه تنها میتواند نقش پول را ایفا کند، بلکه از آن میتوان به عنوان یک دارایی که ارزش خود را در طول زمان حفظ کند نام برد. برای مثال ارزش طلا در برابر کالاهای اساسی مثل خوراک و پوشاک در طول زمان یک نسبت تقریبا ثابت بوده است. بر همین اساس میتوان بیت کوین را با داشتن ویژگی هایی که در ادامه مطرح میکنیم یک دارایی در نظر بگیریم.

قیمت بیت کوین (Bitcoin) چگونه مشخص میشود؟

خب به این بپردازیم که بیت کوین چگونه قیمت گزاری میشود یا چه کسی قیمت این ارز را مشخص میکند؟ ارزش بیت کوین توسط شخض یا گروه خاصی تعیین نمیشود. همانطور که قیمت طلا در بازار های جهانی براساس عرضه و تقاضا مشخص میشود، قیمت بیت کوین نیز در صرافی ها و کارگزاری ها بر اساس عرضه و تقاضا مشخص میشود. در صورتی که عرضه در بازار بیشتر از تقاضا باشد، قیمت نزول خواهد کرد و اگر بلعکس باشد یعنی تقاضا در بازار بیشتر از عرضه باشد قیمت صعود پیدا خواهد کرد.

از طرفی بیت کوین دارای یک ارزش بنیادین نیز میباشد که مقدار آن با توجه به وضعیت شبکه اش و هزینه ای که ماینر ها برای استخراج یک واحد از این ارز مصرف میکنند، به دست می آید. با وجود شیوه های ارزش گذاری مختلف، در نهایت قیمت بیت کوین (Bitcoin) توسط عرضه ای که میتواند از سوی استخراج کنندگان باشد و یا تقاضایی که از سوی سرمایه گذاران شکل گرفته است، تعیین میشود.

دلایل تمایز بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

انتقال بیت کوین و خرج کردن آن هیچ گونه نیازی به کسب اجازه از بانک یا هر نهاد دیگری ندارد. دگر سوی شاید شنیده باشید که بیت کوین پول افراد خلافکار است و برای ناشناس ماندن از آن استفاده میکنند. اما جدا از این خصوصیات اشتباه که به این ارز نسبت داده شده است، این ارز دیجیتال ویژگی هایی دارد که سبب تمایز آن نسبت به سایر پول های فیزیکی و دیجیتال شده است. این ویژگی ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

غیر متمرکز بودن بیت کوین (Bitcoin)

برای درک ویژگی غیر متمرکز بودن، بهتر است اول با ویژگی متمرکز بودن آشنا شوید و تاثیرات یک سیستم متمرکز در نظام پولی و مالی را بهتر بشناسید. متمرکز بودن یعنی، هنگام مراجعه به بانک، سیستم پرداختی میتواند از کار افتاده باشد و شما برای انجام امور بانکی ساعت ها معطل بمانید. سیستم متمرکز به معنی کنترلی است که دولت ها بر روی پول دارند و آثار زیان بار چنین کنترلی مانند، تورم و بی ارزشی پول بر کسی پوشیده نیست. سیستم متمرکز یعنی بانک ها میتوانند حساب ها را بدون اینکه با خبر شوید ببندند. در نهایت متمرکز بودن نظام مالی یعنی اینکهیک کشور قدرت تحریم و خارج کردن کشور دیگری را از چرخه انتقالات مالی داشته باشد.

مهمترین مشخصه ی بیت کوین (Bitcoin) غیر متمرکز بودن آن است. بیت کوین توسط هیچ فرد، سازمان، بانک و یا هیچ نهاد و دولتی کنترل نمیشود. ویژگی غیر متمرکز بودن بیت کوین به این معنی است که قدرت در شبکه بین افراد توزیع شده است. این قدرت را میتوان همان قدرت خلق و توزیع پول دانست که از دست بانک ها خارج و به مردم برگشته است. بر همین پایه و اساس اعتمادی که شما به طرف های سوم و واسطه ها در انتقال پول داشتید، بین تمامی افرادی که بر تراکنش ها نظارت میکنند توزیع میشود و شما به یک سیستم اعتماد میکنید؛ سیستمی که قواننینش به صورت شفاف در کدهایش نوشته شده است.

این ویژگی، یعنی غیر متمرکز بودن بیت کوین باعث شد تا افرادزی که ضعف سیستم های مالی را در سال 2008 درک کرده بودند، به سوی این فناوری گرایش پیدا کنند. قدرتی که بانک ها در کنترل و عرضه پول پیدا کرده بودند و تورمی که به سبب آن ایجاد شد، یکی از دلایل پیدایش بیت کوین بود.

محدود بودن تعداد بیت کوین (Bitcoin)

دولت ها به وسیله ی بانک مرکزی خود این قدرت را دارند که بصورت نامحدود پول چاپ کنند و با این کار ارزش پول ملی خود را کاهش دهند. در شبکه بیت کوین (Bitcoin) با اینکه همه افراد میتوانند در خلق پول های جدید شرکت کنند، اما تعداد کل سکه هایی که میتواند ساخته شود 21 میلیون واحد است. محدود بودن این تعداد یکی از همان قوانینی است که در کد های شبکه نوشته شده است. به مجموعه قوانین موجود در شبکه، پروتکل میگویند.

بیت کوین های جدید طی فرآیندی که استخراج یا ماین کردن نام دارد، تولید و در شبکه رها میشوند. استخراج بیت کوین در دوره های زمانی مشخص کاهش می یابد و به همین خاطر استخراج واحد های جدید رفته رفته سخت تر میشود. یکی از دلایلی که موجب ارزشمند شدن آن در طول زمان شده، ویژگی محدود بودن آن است.

برای استخراج بیت کوین نمیشود از لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی استفاده کرد و نیاز به خرید دستگاه مخصوص به این کار است.

کمیاب بودن بیت کوین، در مقابل خاصیت تورمی پول های امروزی قرار دارد که باعث کاهش تدریجی ارزش آنها میشود. البته محدود بودت تعداد این ارز باعث شده تا از آن به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش پول در دراز مدت استفاده شود. علاقه سرمایه گذاران برای خرید بیت کوین و دادن القابی مانند طلای دیجیتال به آن، گواهی بر این ادعا است.

آیا تراکنش های بیت کوین (Bitcoin) ناشناس هستند؟

در سیستم پرداخت بانکی و الکترونیکی، افراد نیاز به ثبت نام و افتتاح حساب با مدارک شناسایی خود دارند. اما در بیت کوین (Bitcoin) قضیه فرق دارد و ساخت حساب با همان آدرس کیف پول، در چند ثانیه انجام میشود. در این شبکه از شبکه اطلاعات هویتی مانند کد ملی و مشخصاتی از این قبیل خواسته نمیشود و این نباید باعث شود که شما فکر کنید که این سیستم یک سیستم ناشناس است و فعالیت شما پنهانی خواهد بود. با اینکه این امکان وجود دارد که شما هر دقیقه تعداد بسیار زیادی آدرس بسازید و به آنها بیت کوین بفرستید، اما بدانید که این تراکنش ها ناشناس نیستند. بهتر است که بگوییم تراکنش های بیت کوین (Bitcoin) نیمه نانشناس هستند.

تراکنش ها شفاف هستند و هر تراکنشی که در شبکه انجام میشود، توسط همه قابل مشاهده است. یعنی هر کسی بخواهد میتواند یک تراکنش را پیگیری کند، اما این بدان معنی نیست که اطلاعات هویتی افراد مشخص شود، شخص تنها میتواند آدرس کیف پول ها و میزان واریز و دریافت ها را ببیند. با این حال صرافی های دیجیتال که خرید و فروش بیت کوین در آنها انجام میشود، برای جلوگیری از فعالیت های مجرمانه اقدام به احراز هویت کاربران خود میکنند و تا در صورت بروز هرگونه جرم با سکه های خرید و فروش شده بتوان آن را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرد.

غیر قابل برگشت بودن تراکنش های بیت کوین (Bitcoin)

فرض کنید که انتقال مبلغی به شخص دیگری را دارید و برای این کار به عابر بانک مراجعه میکند. پس از وارد کردن مبلغ و شماره کارت طرف مقابل، بدون خواندن مشخصات فرد گیرنده انتقال را نهایی میکنید. اما شما شماره کارت را اشتباه وارد کرده اید و پول به حساب شخص دیگری انتقال می یابد. پس از مراجعه به بانک و پیگیری تراکنش اشتباه و در برخی موارد مراجعه به نهاد های قضایی، در نهایت میتوانید پول خود را پس بگیرید.

اما در مورد بیت کوین (Bitcoin) این مورد متفاوت است. پولی که به آدرس اشتباهی فرستاده میشود قابل برگشت نیست. زمانی که یک تراکنش ثبت و تایید میشود، به تمامی اعضای حاضر در شبکه فرستاده میشود و دیگر تغییر آن ممکن نیست. شاید این خاصیت در ذهن شما یک خاصیت منفی تلقی شود، اما بخاطر داشته باشد که یکی از دلایل غیر متمرکز بودن بیت کوین (Bitcoin)، کنترل نشدن آن توسط شخص یا گروهی خاص است.

غیر قابل جعل بود بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین غیر قابل جعل است. همانطور که گفتیم تعداد کل واحدهای این ارز 21 میلیون واحد است، از طرفی کسی نمیتواند تراکنش ساختگی در شبکه ایجاد کند و بیت کوینی خارج از قوانین موجود به شبکه وارد یا از آن خارج کند. اساس غیر جعل بودن این ارز به دلیل تکنیک رمزنگاری آن است. اگر بیت کوین یک فایل دیجیتالی بود میتوانستید با کپی گرفتن از آن هر تعداد که میخواهید ارز تولید کنید. اما استفاده از ترفندهایی نظیر کلید خصوصی و کلید عمومی، باعث شده تا چیزی تحت عنوان تقلب در این سیستم وجود نداشته باشد.

نگهداری و حمل آسان بیت کوین (Bitcoin)

یکی از ویژگی های برتر این ارز نسبت به پول های قدیمی مانند طلا، حمل و نگهداری آسان آن بدون توجه به مقدارش است. در گذشته برای حمل مبالغ زیاد، تجار باید کیسه های پر از طلا را بر پشت چهارپایان سوار میکردند، که این کار خطراتی از قبیل مورد سرقت قرار گرفتن توسط راهزنان را داشت. اما با بیت کوین هر میزان و مبلغی را میتوانید با یادداشت رشته عبارت هایی که کلید خصوصی نام دارد، جابجا کنید. البته با توجه به وجود تعداد زیادی کیف پول که برای بیت کوین وجود دارد، میتوان آن را در سخت افزارهایی مانند فلش درایور که دارای امنیت بیشتری هستند حمل کرد.

بیت کوین (Bitcoin) چگونه کار میکند؟

تا به الان به این موضوعات که بیت کوین چیست، برای چه اهدافی ساخته شده است و چه ویژگی هایی دارد پرداختیم. حال میخواهیم به این که بیت کوین چگونه کار میکند و قابلیت هایی که گفته شد چگونه در سیستم پیاده سازی میشوند، خواهیم پرداخت.

داده های مربوط به تراکنش یا همان انتقال بیت کوین، نوعی اطلاعات به حساب می آیند که تمامی افراد در شبکه آنهارا نگهداری میکنند. بهتر است بجای افراد شرکت کننده در شبکه از واژه ی نود (node) یا گره که به معنی دستگاه های متصل به شبکه است استفاده کنیم؛ چرا که هر شخص میتواند از چندین دستگاه برای اتصال به شبکه استفاده کند و هر یک از آنها دارای موجودیتی جداگانه در شبکه میباشد.

بلاک چین چیست؟

Bitcoin - بیت کوین چیست؟ 3

نگه داری توزیع شده اطلاعات تراکنش های بیت کوی، به وسیله فناوری بلاک چین ممکن شده است. بلاک چین به زبان ساده، یک دفترچه یادداشت دیجیتال است که اطلاعات آن به صورت غیرقابل تغییر بین همه نودها یا گره ها توزیع شده است. بلاک چین (Blockchain) مفهومی گسترده مفهومی گسترده تر از بیت کوین است که میتواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. اگر بخواهیم خیلی ساده این تفاوت را نشان بدهیم، بلاک چین را میتوانیم به اینترنت و بیت کوین را به موتور جستجوی معروفی مانند گوگل تشبیه کنیم.

به دلیل وجود فناوری بلاک چین، نودها یا گره ها تاریخچه تراکنش را پیش خود نگه میدارند. اگر یکی از آنها بخواهد مقداری بیت کوین را به دیگری بفرستد، با ارسال درخواست خود در قالب یک تراکنش، نودهای دیگر دفترچه دیجیتالی خود را ورق میزنند تا موجودی فرستنده را بررسی کنند تا از امکان پذیر بودن انجام این تراکنش اطمینان حاصل کنند. این دفترچه دیجیتالی نود ها شامل برگه هایی است که در بلاک چین به آنها بلاک گفته میشود و اطلاعات درون آنها قرار میگیرد. در صورت نبود مغایرت با قوانین، تراکنش معتبر شناخته میشود و منتظر تایید باقی میماند.

روش کار تراکنش ها چگونه است؟

تراکنش ها پس از تایید اعتبار توسط نودها، در محلی به نام mempool (مِم پول) منتظر میمانند تا فرآیند تاییدشان طی شود. برای درک بهتر آن را با یک مثال بازگو میکنیم. mempool را میتوان به یک ایستگاه اتوبوس تشبیه کنیم که مسافرانش (تراکنش ها) منتظر آمدن اتوبوس هستند تا آنهارا به مقصد، یعنی تایید شدن برساند. رانندگان اتوبوس همان ماینر ها یا استخراج کنندگان هستند که پس از وارد شدن به ایستگاه، تا حد امکان اتوبوس خود را از مسافر پر میکنند. اتوبوس ها نیز در مثال فوق نقش بلاک ها را در شبکه بیت کوین (Bitcoin) دارند.

این مثال باید تغییر کند تا شرایط واقعی شبکه را نشان دهد. یک مسافر میتواند به طور همزمان در چند اتوبوس نشسته باشد. همانگونه که یک تراکنش بیت کوین میتواند توسط چندین ماینر انتخاب شود و در بلاک آنها قرار گیرد. مسافران هم اکنون در اتوبوس ها نشسته اند و منتظرند که رانندگان حرکت کنند. با آغاز ماسبقه ای که ماینینگ یا استخراج نام دارد، رانندگان اتوبوس تلاش میکنند که سریعتر از بقیه تراکنش هایشان را به مقصد برسانند، زیرا راننده اولی که موفق به انجام این کار شود پاداش خوبی از شبکه بیت کوین که در اینجا با عنوان شرکت اتوبوس رانی شناخته میشود، دریافت خواهد کرد.

ماینر ها پس از انتخاب تراکنش و قرار دادن آن در بلاک هایشان، د رقابتی که استخراج نام دارد و لازمه اش مصرف انرژی است، مشغول حل معادله ی ریاضی بلاک میشوند. این معمای ریاضی از کنار هم گذاشتن تراکنش ها و عبور آنها از فرآیندی رمزنگاری به نام Hash (هَش) به وجود می آید. حل این معماهای ریاضی کار دشواری است که با سخت افزار های کامپیوتری و دستگاه های مخصوصی با نام ماینر، انجام میشود. یافتن پاسخ این مسائل ریاضی در نهایت به تاید شدن تراکنش های قرار گرفته در آن بلاک منجر میشود.

پس از حل شدن معمای ریاضی، بلاک مورد نظر در کنار سایر بلاک هایی که پیش از این حل شده اند، با یک ترتیب زمانی قرار گرفته و زنجیره ای به هم پیوسته از بلاک ها شکل میگیرد که در واقع مفهوم بلاک چین (Blockchain) یا همان زنجیره بلاک ها را نشان میدهد. به فرآیند تایید تراکنش به وسیله ی حل معمای ریاضی، Proof of Work (فرآیند اثبات کار) نیز گفته میشود.

عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین (Bitcoin)

Bitcoin - بیت کوین چیست؟ 4

قیمت بیت کوین (Bitcoin) بطور کلی توسط نیروهای عرضه و تقاضا مشخص میشود. اما به صورت جزئی تعدادی عوامل وجود دارند که میتوانند روی قیمت این ارز تاثیر بگذارند. برای مثال قانون گذاری و ممنوع اعلام کردن استخراج یا خرید و فروش بیت کوین در یکی از کشور های بزرگ از نطر اقتصاد، میتواند روی قیمت این ارز تاثیرگذار باشد.

البته بازار های ارزهای دیجیتال به دلیل عدم بلوغ کافی و قرار داشتن در مراحل ابتدایی خود، هنوز نوسانات زیادی دارد و از طرفی گاهی اوقات با عرضه یا تقاضا های صورت گرفته توسط نهنگ ها تغییرات شدیدی را تجربه میکند. نهنگ به سرمایه گذار بزرگی میگویند که مقدار زیادی بیت کوین دارند و فعالیت آنها در بازار موجب تغییر شدید قیمت ها میشود.

دلایل افزایش قیمت بیت کوین (Bitcoin)

تعدادی از عوامل موثر که از آنها یاد کردیم، تاثیر مثبتی بر روی قیمت بیت کوین میتوانند داشته باشند. برای مثال ارائه محصولات مالی بیشتر مانند قرارداد های آتی و ETF ها، توجه سرمایه گذاران مختلف و بزرگ را میتواند به سمت آن جلب کند. قانون گذاری های مثبت میتواند باعث افزایش قیمت بیت کوین (Bitcoin) شود. از جهتی این ارز دیجیتال متولد شده در بحران مالی سال 2008 است؛ به همین خاطر هر شراطی که به بی ثباتی اقتصادی در سطح جهانی منجر شود، میتواند توجهات را به سمت بیت کون به عنوان ابزاری با توانایی ذخیره ارزش جلب کند.

در کل، عواملی که باعث کاهش عرضه و تقاضا میشوند را نیز میتوان به عنوان دلایل رشد قیمت دانست. میزان تولید یا آزاد شدن بیت کوین (Bitcoin) در شبکه توسط استخراج کنندگان، متغیری است که از دست ماینر ها و دیگر افراد خارج است و در قوانین شبکه نوشته شده است. نرخ استخراج در هر 10 دقیقه برای یک دوره 4 ساله ثابت است، با این حال ورود بیت کوین های استخراج شده به صرافی ها و محل خرید و فروش است که میتواند به عنوان عرضه ی تاثیرگذار شناخته شود.

به همین دلیل است که وقتی قیمت از مقدار خاصی کمتر میشود، هزینه ای که استخراج کنندگان در قبال بدست آوردن بیت کوین متحمل میشوند افزایش میابد و فروش آن توسط افراد استخراج کننده کاهش میابد. دلیل دیگر افزایش قیمت، میتواند کاربردی شدن بیت کوین ئ پذیرش هرچه بیشتر آن توسط کسب و کارها و مردم است. برای مثال در صورتی که کسب و کارهای مطرح، مانند آمازون بیت کوین (Bitcoin) را به عنوام روش پرداخت بپزیرند، این مسئله میتواند موجب رشد قیمت این ارز دیجیتال شود.

دلایل کاهش قیمت بیت کوین (Bitcoin)

در مقابل عوامل افزایش قیمت بیت کوین عواملی نیز وجود دارند که میتوانند باعث کاهش قیمت بیت کوین شوند. اعلام ممنوعیت استخراج ، خرید و فروش به علاوه خبر رد شدن محصولات مالی مثل ETF ها، از مهمترین عواملی هستند که میتوانند در دوره های زمانی کوتاهی قیمت این ارز دیجیتال را تحت الشعاع قرار دهند.

پیش بینی دقیق قیمت تقریبا غیر ممکن است، گول پیش بینی کنندگان را نخورید.

توسعه دهندگان نیز با تصمیمات خود میتوانند بر روی روند توسعه شبکه تاثیر گذار باشند. برای مثال، اگر تصمیمات گروهی از توسعه دهندگان با گروهی دیگر مغایرت داشته باشد، این اتفاق میتواند به جدایی آنها از یکدیگر ختم شود و به اصطلاح یک فورک جدید ایجاد گردد. فورک ها و جدایی ها معمولا در بلند مدت تاثیرات مخربی روی قیمت یک ارز دیجیتال میگذارند.

اما شاید اصلی ترین عامل کاهش قیمت، ترس معامله گران و سرمایه گذاران باشد که دلیل آن هم به جو روانی بازار مربوط است. حرکت نهنگ ها و کاهش عمدی قیمت توسط آنها از دیگر دلایلی است که با هدف خارج کردن معامله گران کوچک از بازار انجام میشود.

نمودار قیمت بیت کوین (Bitcoin)

اولین داده های نمودار قیمت بیت کوین به اواسط سال 2010 برمیگردد که با قیمت نزدیک به یک سنت (0.01$) در آن زمان معامله میشد. این ارز دیجیتال از ابتدای پیدایشش شاهد چرخه های قیمتی صعودی و نزولی متعددی بوده است. بر همین اساس در دوره های زمانی خاصی قیمتش در حالت صعودی قرار داشته است که به آن بازار صعودی و در دوره های زمانی دیگری در خال نزولی بوده است که به آن بازار نزولی گفته میشود.

Bitcoin - بیت کوین چیست؟ 5
نمودار قیمت بیت کوین (Bitcoin) از ابتدای تاریخ پدایشش

اولین چرخه صعودی بیت کوین بین سالهای 2010 تا اواسط 2011، از حدود یک سنت تا حدود 30 دلار افزایش یافت که یک رشد 3000 برابری بود. پس از افزایش نجومی قیمت این ارز دیجیتال، قیمت آن از اواسط سال 2011 تا اواخر همین سال، یک کاهش 95 درصدی را تجربه کرد و قیمتش به 2 دلار رسید.

در دومین چرخه صعودی قیمت این ارز دیجیتال از 2 دلار به 1200 دلار رسید. این سیر صعودی از اواخر 2011 شروع شد و تا پایان 2013 ادامه داشت. پس از این رشد زیاد، با سقوط 86 درصدی قیمتش تا 165 دلار کاهش یافت و تا اواخر سال 2015 در بازار نزولی به دام افتاد.

چرخه صعودی سوم که از اوایل سال 2016 آغاز شد، قیمت بیت کوین را در دسامبر 2017 تا مرز 20000 دلار برد. این رشد تقریبا 100 برابری در سال 2018 خاتمه یافت. اکنون قیمت این ارز دیجیتال پس از گذشت بیش از 2 سال از ثبت بالاترین رکورد قیمت خود، در حال کوشش برای شکستن رکورد قیمت قبلی خود است.

چگونه بیت کوین (Bitcoin) بخریم؟

Bitcoin - بیت کوین چیست؟ 6

خرید بیت کوین از طریق سایت های فروشنده یا از افراد بطور مستقیم امکان پذیر است.

برای خرید بیت کوین باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. نصب یک کیف پول
  2. پیدا کردن یک فروشنده معتبر
  3. واریز به پول به حساب فروشنده و دادن آدرس کیف پول برای دریاف بیت کوین
  4. انتقال بیت کوین

در بیشتر سایت ها در هنگام خرید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری، از شما احراز هویت با مدارک شناسایی میشود و دلیل آن جلوگیری از پولشویی میباشد.

آیا من هم باید بیت کوین (Bitcoin) بخرم؟

اگر در اطرافیان خود کسی را دارید که درباره بیت کوین و مسائل مربوط به آن زیاد صحبت میکند، احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است که <<من هم باید بیت کوین بخرم؟>>

یک نگاه به نمودار همیشه صعودی این ارز دیجیتال در تاریخ چند ساله اش کافیست تا شما را به این فکر وا دارد که بیت کوینِ امروز، همواره ارزشمند تر از دیروز است. ایما این تفکر به شدت اشتباه است و میتواند شما را نیز به دردسر بیاندازد. معمولا این موضوع بین مرد و در رسانه ها زمانی داغ میشود که قیمت این ارز دیجیتال به صورت شدیدی افزایش میابد. چنین افزایش هایی طیف جدیدی از مردم را با این پدیده آشنا میکند و تعداد بسیاری از آنها در اوج قیمت اقدام به خرید میکنند. نتیجه این تصمیم احساسی، ضرر های هنگفت و از دست دادن سرمایه های زیاد خواهد بود.

زمانی که همه برای خرید بیت کوین هجوم می آورند، زمانی است که باید از خرید آن بپرهیزید.

شما باید اول چیزی که میخرید را بشناسید و با آن آشنا باشید. زیرا تصمیم شما برای خرید و سرمایه گذاری، از باوری ناشی میشود که نسبت به آینده این فناوری دارید. در نهایت شما ابتدا باید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را بشناسید، پتانسیل های آن را در نظر بگیرید و پس از نتیجه گیری منطقی تصمیم به سرمایه گذاری بگیرید.

آیا با بیت کوین (Bitcoin) میتوان خرید کرد؟

استفاده از بیت کوین برای خرید کالا و خدمات رو به افزایش است. یکی از مزیت های این ارز دیجیتال فراهم کردن امکان خرید، برای کاربران کشور های تحت تحریم مالی میباشد؛ که کاربران بدون نیاز به پی پال و کارت های اعتباری بین المللی، میتوانند کالای مورد نیاز خود را خریداری کنند. برای مثال کاربران هم اکنون میتوانند از بیت کوین برای خرید گیفت کارت، بازی های ویدیویی، دامنه های اینترنتی و… استفاده کنند.

همچنین قابلیت خرید با بیت کوین از بعضی از رستوران ها و سوپرمارکت ها در سراسر جهان امکان پذیر و در حال گسترش است. اما در ایران تعداد انگشت شماری از مشاغل اقادام به پذیرش بیت کوین کرده اند. یکی از موانعی که پذیرش بیت کوین را در کسب و کارهای مختلف دشوار کرده است، کند بودن تراکنش های آن است که مشتریان برای تایید آن باید زمان زیادی را صبر کنند. شبکه لایتنینگ از جمله راهکار هایی است که استفاده از آن سبب انجام سریع تراکنش ها میشود.

روش نگهداری بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

برای ذخیره و نگهداری بیت کوین، شما نیازی به افتتاح حساب در هیچ بانک یا شرکت خاصی ندارید. یک کیف پول ابزار مناسبی برای نگهداری، دریافت و ارسال بیت کوین است. کاربران میتوانند بر حسب نیازشان از انواع مختلف کیف پول بیت کوین استفاده کنند. کیف پول های موبایل، دسکتاپ، تحت وب، کیف پول های کاغذی و سخت افزاری از جمله این موارد هستند.

کیف پول های موبایل، دسکتاپ، تحت وب و کاغذی رایگان هستند و کاربران میتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند. اما کیف پول های سخت افزاری به دلیل فیزیکی بودنشان باید خریداری شوند.

چگونه میتوان بیت کوین (Bitcoin) بدست آورد؟

بدست آورد رایگان هر چیز گرانبهایی لذت بخش است و بیت کوین نیز به عنوان یک شیء گرانبهای مجازی از این قاعده مستثنی نیست. امرزو تبلیغاتی که تحت عنوان کسب بیت کوین رایگان اینترنت را پر کرده است. اما باید بگوییم که اینها چیز جز تبلیغاتی برای کلاهبرداری و اتلاف وقت شما نیستند.

بیت کوین رایگان سرابی بیش نیست و واقعیت ندارد.

نصب مرورگری که به شما بیت کوین میدهد، استخراج ابری بیت کوین و سر زدن به سایتی که با مشاهده تبلیغاتش به شما بیت کوین میدهد، همه و همه چیزی جز تلف کردن وقتتان را بدنبال ندارد. بدست آوردن بیت کوین نیاز به خرید دستگاه های مخصوص استخراج بیت کوین ( ماینر) دارد. روش دیگر بدست آوردن این ارز خرید آن از سایت یا افراد معتبر است.

آیا بیت کوین (Bitcoin) هک میشود؟

Bitcoin - بیت کوین چیست؟ 7

اگر بخواهیم یک پاسخ دقیق به این پرسش بدهیم، باید بگوییم برای هر شبکه ای راه نفوذ وجود دارد. روی کاغذ هر نوع رمز نگاری قابل شکستن است، اما میتوان گفت که هک کردن شبکه و دوبار خرج کردن بیت کوین بنا به گستردگی شبکه و منفعت استخراج کنندگانش در عملکرد صحیح سبب جلوگیری از وقوع این اتفاق میشود. شبکه اصلی بیت کوین تاکنون هک نشده و دوبار خرج کردن تا کنون در آن اتفاق نیفتاده است. وقوع این حادثه میتواند به نوعی اعتبار این ارز دیجیتال را زیر سوال ببرد و به آن لطمه بزند و مجوب افت ارزش آن شود.

کیف پول ها و صرافی ها میتوانند هک شوند و تا کنون چندین هک بزرگ در این زمینه رخ داده استـ اما خود شبکه یبت کوین تا کنون مشکلی از بابت امنیت نداشته است. این موضوع را میتوان با اینترنت مقایسه کرد، بدین معنی که هک شدن یک وبسایت به معنی هک شدن اینترنت نیست.

البته چند راه مختلف برای هک کردن شبکه بیت کوین وجود دارد که مهمترین آنها حمله 51 درصد است. این حمله به تجهیزات ماینینگ قدرتمندی دارد، به طوری که بتوان بیش از 50 درصد از قدرت پردازش شبکه را تصاحب کرد. به دلیل گستردگی شبکه و هزیه بالای حمله، هیچ انگیزه ای برای این کار وجود ندارد و میتوان آن را تقریبا غیر ممکن دانست.

حمله 51 درصدی چیست؟

حمله 51 درصدی به حمله ای گفته میشود که شخص مهاجم، کنترل بیش از نصف قدرت شبکه را در دست میگیرد. از آنجا که تایید تراکنش ا در شبکه بیت کوین بر عهده ماینر ها است، کنترل بیش از نصف قدرت این دستگاه ها موجب میشود تا احتمال تایید شدن تراکنش ها و ساختن بلاک ها به دست یک نفر افزایش یابد.

بیت کوین تقریبا غیر قابل هک شدن است و به همین خاطر امنیت بالایی برای انتقال پول در بستر دیجیتال را داراست.

اگر یک فرد یا گروهی خاص بتوانند بیشتر تراکنش ها را تایید کنند، قادر به انجام حمله دوبار خرج کردن خواهد بود.

این حمله بدین صورت است که فرد مهاجم ارز دیجیتال خود را در قالب یک تراکنش و در ازای پول، کالا یا خدماتی انتقال میدهد. پس از آن فرد مهاجم که کنترل تایید تراکنش ها و ساختن بلاک ها را در اختیار دارد، سریعتر از بقیه شروع به ساختن بلاک ها میکند. یکی از قوانین بیت کوین (Bitcoin) و ارز های دیجیتال این است که طولانی ترین زنجیره که بیشترین بلاک ساخته شده را داراست، به عنوان زنجیره معتبر شناخته میشود. در صورتی که مهاجم زودتر از بقیه بتواند این زنجیره را بسازد و تراکنش اول خود را در بلاک ها قرار ندهد، موفق به اجرای دوبار خرج کردن یا حلمه 51 درصدی میشود.

آیا کامپیوتر های کوانتومی یک تهدید به شمار می آیند؟

Bitcoin - بیت کوین چیست؟ 8

از کامپیوتر های کوانتومی به عنوان یکی از بزرگترین تهدید ها برای ارز دیجیتال و بلاک چین شناخته میشود، اما این هدید تا چه حدی جدی است؟

کامپیوتر های کوانتومی بنا به ساختار متفاوتی که دارند، قادر به پردازش عملیات بسیاری بیشتری نسبت به کامپیوترهای مرکزی هستند. رمزنگاری بیت کوین به گونه ای است که امکان به دست آوردن کلید خصوصی را از طریق حدس زدن غیر ممکن کرده است. اما کامپیوترهای کوانتومی بخاطر قدرت پردازش بسیار بالایشان میتوانند برای فناوری های مبتنی بر رمزنگاری یک تهدید محسوب شوند.

حتی وجود یک نود یا همان گره در شبکه میتواند به معنای زنده بودن بیت کوین باشد.

بسیاری از اطلاعات حساس و فوق محرمانه مانند موقعیت زیر دریایی های حامل موشک های هسته ای و چیز هایی از این قبیل، برای امنیت خود از رمزنگاری بهره میبرند. به همین خاطر هم احتمالا بیت کوین آخرین گزینه ای است که کامپیوترهای کوانتومی اگر هم بخواهند، برای شکستن آن سراغش میروند. با این حال رمزنگاری بیت کوین به گونه ای است که قدرت فعلی کامپیوتر های کوانتومی تا شکستن آن فاصله بسیار زیادی دارند.

آینده بیت کوین (Bitcoin) چه خواهد بود؟

اینکه این ارز در آینده به عنوان پولی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که اسکناس های کاغذی امروز ما در برابر آن مضحک بنظر میرسند یا به عنوان یک فناوری در زمان خودش سر و صدایی به پا کرده بود و سپس به فراموشی سپرده شد، به باور و اعتماد مردم نسبت به بیت کوین بستگی دارد. پذیرش این ارز دیجیتال از ابتدای تاریخ خود همواره در حال رشد بوده و تداوم این مسیر محتمل ترین گزینه به نظر میرسد.

استفاده از بیت کوین به عنوان ابزاری که قادر به ذخیره ارزش در طول زمان است، در کنار استفاده از آن به عنوان واسطه پرداخت یا همان پول رو به افزایش است، اما در کنار تمامی این موارد بیت کوین مشکلاتی هم دارد که میتواند سرعت پذیرش آن را بکاهد و در بدترین حالت مانعی برای فراگیر شدنش باشد.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters