احتمالا تا الان نام بلاک چین (Blockchain) به گوشتان خورده است. در این پست میخواهیم به شما بگوییم که بلاک چین (Blockchain) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بلاک چین (Blockchain) به بیان ساده

به بیان ساده، بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت بلاک چین (Blockchain) با دیگر سیستم هه در این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه ی اعضای یک شبکه اشتراک گزاری میشود. این سیستم با رمز گزاری و توزیع داده ها، امکان هک، دستکاری و حذف اطلاعات ذخیره شده را تقریبا از بین میبرد. مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد.

برای درک بهتر بلاک چین (Blockchain) برای شما یک مثال بازگو خواهیم کرد:

فرض کنید در جمعی یک نفر برگه ای حاوی اطلاعاتی را بالا میگیرد و همه ی افراد در آن جمع از آن برگه عکس میگیرند. حال اگر اطلاعات نابود شود یا تغییری در آن داده شود، دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست، چون آن جمع یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه عکس گرفته شده از روی گوشی همه اشخاص پاک شود.

این جمع که از آن صحبت کردیم میتواند یک جمع چند میلیون نفری باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک گروه خاص استفاده شود. بلاک چین ها را میتوان به صورت خصوصی و برای اهداف خاصی در یک نهاد یا سازمان مورد استفاده قرار بگیرند که به آن بلاک چین سازمان (Enterprise blockchain) میگویند. لازم به ذکر است که بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که، بلاک چین های سازمانی نمیتوانند هدف اصلی این فناوری یعنی تمرکز زدایی را به ارمغان بیاورند.

بلاک چین (Blockchain) چگونه کار میکند؟

بلاک چین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه Block به معنی بلاک و Chain به معنی زنجیره است. این فناوری درواقع زنجیره ای از بلاک ها است. در هر بلوک این فناوری هر اطلاعاتی میتواند ذخیره شود؛ این اطلاعات میتواند شامل تراکنش های یک شبکه یا جرم و جنایات یک شخص یا یک دولت باشد. اطلاعات در بلاک ها ثبت میشوند و این بلاک ها مانند زنجر به دنبال هم قرار میگیرند.

ساختار گرافیکی بلاک چین (Blockchain)
تولید یک بلاک چین (Blockchain) از بلاک ها

برای درک دقیق تر کارکرد بلاک چین (Blockchain) به پست مربوطه آن سر بزنید.

بلاک چین (Blockchain) از دیدگاه فنی

Blockchain - بلاک چین چیست؟ 2

بلاک چین را به عنوان یک بایگانی برای ثبت اطلاعات در نظر بگیرید. با استفاده از این فناوری، افراد زیادی میتوانند سوابق مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران میتوانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند.

ساختار و کار این فناوری با مدل کار وب سایت ویکی‌پدیا تفاوتی ندارد. مقالات موجود در وبسایت ویکی‌پدیا هم محصول یک نویسنده نیستند. هر کسی میتواند با رعایت قوانین این وبسایت، در این سایت مطلب منتشر کند. بنابراین در ویکی‌پدیا یک شخص خاص اطلاعات را کنترل نمیکند.

با بررسی ها عمیق و دقیق تر، تفاوت هایی که باعث میشود فناوری بلاک چین(Blockchain) یک فناوری منحصربفرد باشد روشن میشود. در حالی که هر دو در اینترنت (شبکه های توزیع شده) اجرا میشود، اما ویکی‌پدیا در شبکه جهانی وب (world wid web)، با استفاده از کلاینت سرور (Client Server) طراحی شده است. یعنی در ویکی‌پدیا داده ها بر روی یک سرور متمرکز ذخیره سازی میشوند. این بدان معناست که حتی اگر کاربران نیز تمایل نداشته باشند، یک یا چند نفر میتوانند تمام داده هار کنترل کنند و حتی میتوانند آنهارا تغییر دهند یا حذف کنند.

در ویکی‌پدیا یک کاربر که در برنامه نویسی به آن Client (کلاینت) گویند، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین میشود، قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکی‌پدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

پس از دسترسی یک کاربر به ویکی‌پدیا، نسه به روز شده یک مطلب در دیتابیس را دریافت میکند. تفاوت اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکی‌پدیا باقی میماند و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ میشود. یعنی مدیران این وبسایت میتوانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند.

اما در بلاک چین (Blockchain)، مالک اطلاعات در پایگاه داده، همان کاربران شبکه هستند و اطلاعات ثبت شده رو آن پاک نمیشود.

کاربرد های بلاک چین (Blockchain)

Blockchain - بلاک چین چیست؟ 3

همانطور که اشاره کردیم بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیر متمرکز، مهمترین و موفق ترین کاربرد این فناوری هستند. برای مثال، در تراکنش های بیت کوین، این فناوری از تقلب، دوبرا خرج کردن پول و برگشت تراکنش ها جلوگیری میکند.

این فناوری علاوه بر ارزهای دیجیتال، کابردهای بسیار دیگری نیز داشته است و هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده ها و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد امکان استفاده از آن وجود دارد. برای مثال انتخابات الکترونیکی بدون تقلب میتواند یکی از کاربرد های این فناوری باشد. با استفاده از این فناوری میتوان نیاز به نیروی انسانی و خطر تقلب را به شدت کاهش داد.

یک نمونه دیگر از کاربردهای فناوری بلاک چین (Blockchain Technology) میتوان استفاده از این فناوری در زنجیره تامین و حمل و نقل اشاره کرد. کارخانه ها و شرکت های تولیدی میتوانند اطلاعات کالاها و حمل ونقل خود را از ابتدا تا رسیدن به دست مشتری روی پایگاه داده ثبت میکنند که این کار اطالت کالا ها و کیفیت مواد اولیه را برای مشتری تضمین میکند.

در دنیای واقعی هوز به صورت گسترده از این فناوری به صورت گسترده استفاده نمیشود و با اینکه این فناوری غیرمتمرکز است، در بسیاری از کارها با وجود آن باز هم مجبور به تکیه کردن به نهاد ها و سازمان های متمرکز هستیم. اما با فراهم شدن زیر ساخت های لازم مثل توسعه هوش مصنوعی (AI) یا انترنت اشیا میتواتن به کاربرد های بیشتر این فناوری امیدوار بود.

سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters