کاردانو (Cardano) یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که ارز دیجیتال آن «ADA» نام دارد. از این شبکه میتوان برای انتقال پول دیجیتال، ثبت قرارداد هوشمند و ساخت برنامه های غیر متمرکز استفاده کرد. میتوان چنین گفت که کاردانو (Cardano)، رقیبی برای اتریوم، ایاس و دیگر پلتفرم های قرارداد هوشمند محسوب میشود.

کاردانو (Cardano) چیست؟

کاردانو (Cardano) چیست؟

کاردانو (Cardano)، پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین است و مانند اتریوم امکان ایجاد و اجرای قرارداد های هوشمند را فراهم میکند؛ با این تفاوت که کاردانو خود را پیشگام در نسل سوم بلاک چین مینامد و امنیت آن با استفاده از معماری چند لایه تامین شده است. به گفته تیم توسعه دهنده، سرعت و کارمزد تراکنش ها این شبکه بسیار بهتر از بلاک چین های قدیمی از قبیل اتریوم است.

به گفته تیم توسعه دهنده، کاردانو اولین پروژه مبتنی بر بلاک چین است که با فلسفه علمی و تحقیقات دانشمندان طراحی شده است. کار بر روی این پروژه از سال 2015 آغاز شد و ارز دیجیتال ADA در ماه دسامبر سال 2017 یعنی آذر ماه سال 96 به صرافی ها عرضه شد.

همانطور که اشاره کردیم، با استفاده از کاردانو (Cardano) و ایجاد قرارداد های هوشمند میتوان روی این بلاک چین برنامه های غیر متمرکز ساخت؛ برنامه هایی که هیچ کس نمیتواند آنها را متوقف کند. تیم توسعه دهنده، هر دو نیاز کاربر و تنظیم کننده مقررات را در نظر گرفته است. آنها تلاش میکنند تا بین موارد قانونی و حریم خصوصی کاربران تعادل برقرار کنند. از کاردانو با نام «اتریوم ژاپنی» نیز نام برده میشود زیرا بیشتر سرمایه گذاران و توسعه دهندگان اولیه این پروژه ژاپنی ها هستند.

مختصر تاریخچه ای از کاردانو (Cardano)

Cardano - کاردانو چیست؟ 2

بنیان گذار این شبکه و ارز دیجیتال، Charles Hoskinson (چالرز هاسکینسون)، است که خودش یکی از اعضای تیم اتریوم بوده است. در سال 2015 پروژه ی کاردانو کلید خورد و به مدت دو سال به منظور یافتن راه حل هایی برای مشکلات اتریوم و بیت کوین، مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفت. در نهایت این پروژه و شبکه توانست با ایجاد فرآیند های جدید در تراکنش ها و ایجاد بلاک، مسائل مقیاس پذیری در بیت کوین و قرارداد های هوشمند در اتریوم را حل کند.

چالرز هاسکینسون، بیت کوین را از نسل اول بلاک چین و اتریوم را از نسل دوم بلاک چین در نظر میگیرد. طبق نظر وی، ما به یک نسل سومی از بلاک چین نیاز داریم که کاردانو این نیاز را بر طرف میکند.

در حال حاضر سه بنیاد و شرکت بزرگ روی توسعه این شبکه کار میکنند:

  • The Cardano Foundation
  • IOHK
  • Emurgo

به جز موارد نام برده شده، ده ها تیم دیگر به شکل جداگانه در حال کار روی کد این شبکه و ساخت برنامه های غیر متمرکز روی آن هستند. پس از دو سال تحقیق و پژوهش، در 28 ماه سپتامبر سال 2017 یا به عبارتی 6 مهر ماه سال 96، شبکه اصلی کاردانو راه اندازی و کمی بعد ارز دیجیتال کاردانی یعنی ADA، به فهرست بیترکس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در آن زمان اضافه شد.

کاردانو (Cardano) چگونه کار میکند؟

Cardano - کاردانو چیست؟ 3

بر خلاف بسیاری از ارز های دیجیتال دیگر مانند بیت کوین که از روش ماینینگ یا همان Proof of Work (اثبات کار) برای حفظ امنیت شبکه و تایید تراکنش ها استفاده میکنند، کاردانو از الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) بهره میبرد.

Cardano - کاردانو چیست؟ 4

اثبات کار (Proof of Work) چیست؟

اثبات کار در شبکه ارزهای دیجیتال با بلاک چین جدا، مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و… یک الگوریتم امنیتی است که با هدف بازدارندگی از حمله به شبکه طراحی شده است. طبق این الگوریتم، افراد داوطلبی به نام «ماینر» با در اختیار قرار دادن قدرت پردازش سخت افزار های کامپیوتر خود برای شبکه، به حفظ امنیت شبکه کمک میکنند و پاداش میگیرند.

مفهوم اثبات کار حتی قبل از بیت کوین هم مورد استفاده قرار میگرفت، اما ساتوش ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، از این تکنیک به شیوه ای نوآورانه در ارز دیجیتال انقلابی خود استفاده کرد. برای کنترل و یا حمله به یک شبکه مبتنی بر اثبات کار، یک شخص مجبور است بیش از 51 درصد از کل قدرت پردازش شبکه را در اختیار باشد که در شبکه های بزرگی مانند بیت کوین، توجیه اقتصادی ندارد.

اثبات سهام (Proof of Stake) چیست؟

اثبات سهام راهی متفاوت برای اعتبارسنجی تراکنش ها و ایجاد بلاک جدید در بلاک چین است. در این الگوریتم، افرادی برای مشارکت در کار اعتبار سنجی تراکنش ها و ایجاد بلاک، باید مقداری از ارز دیجیتال مورد نظر را بخرند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهند. پس از انجام این کار، میتوانند در تایید تراکنش ها مشارکت کنند و واحد های جدید ارز دیجیتالی را که در کیف پول خود به شبکه اختصاص داده اند را دریافت کنند. مشارکت کنندگان کارمزدهای تراکنش های شبکه را برای خود بر میدارند.

استفاده از این روش باعث میشود که دیگر برای مشارکت در شبکه نیاز به خرید سخت افزار های گران قیمت نباشد. همچنین الگوریتم اثبات سهام باعث میشود که مقیاس پذیری یا همان سرعت و کارمزد تراکنش ها بشدت بهبود یابد.

در این روش، اگر کسی بخواهد به شبکه حمله کند و کنترل آن را در دست بگیرد، مجبور است بیش از 51 درصد از تمام واحدهای ارز دیجیتال مورد نظر را بخرد و به شبکه اختصاص دهد. خرید 51 درصد از کل واحدهای یک ارز دیجیتال بسیار مشکل است و با استناد به اصل عرضه و تقاضا در بازار تقریبا امکان پذیر نیست.

در واقع در اثبات سهام، فرد مشارکت کننده با اختصاص دارایی خود به شبکه تضمین میکند که یک عامل مخرب برای شبکه نیست.

Ouroboros: اثبات سهامی متفاوت

الگوریتم اثبات سهام کاردانو (Cardano)، اوروبروس (Ouroboros) نام دارد. در این الگوریتم، زمان واقعی به دوره های زمانی (Epochs) تقسیم میشود. هر دوره زمانی هم خود به دوره های زمانی کوتاه تری به نام Slot (اسلات) تقسیم میشود. این دوره های زمانی مانند شیفت های کاری یک کارخانه عمل میکنند؛ یعنی زمانی که یک دوره زمانی به پایان میرسد، دوره زمانی دیگر شروع میشود.

در پروژه کاردانو (Cardano)، محدوده زمانی که اسلات ها دربر میگیرند متفاوت است و میتواند در الگوریتم آن تغییر داده شود. هر اسلات یک رهبر دارد که به آن SL (رهبر اسلات) میگویند. این رهبر را دارندگان واحد های ارز دیجیتال کاردانو (Cardano) یا همان ADA با رای خود در شبکه انتخاب میکنند.

رهبران اسلات مسئول ایجاد و تایید تراکنش های بلاک هایی هستند که به بلاک چین کاردانو (Cardano) اضافه میشوند. هر رهبر فقط میتواند یک بلاک تولید کند. این مکانیزم باعث میشود که نتوان در یک دوره زمانی خاص، بیشتر از تعداد خاصی بلاک تولید کرد.

یک یا چند اسلات میتوانند خالی از بلاک باشند، اما بیشتر بلاک ها (حداقل 50 درصد) باید طی یک دوره زمانی تولید شوند.

تراکنش هایی که توسط رهبران اسلات ایجاد شده، توسط Input Endorsers (تایید کنندگان ورودی) مورد تایید قرار میگیرد. این تایید کنندگان، دومین مجموعه از دارندگان سکه هستند که مسئول اجرای پروتکل هستند. در یک دوره زمانی مشخص این امکان وجود دارد که از یک تا چندین تایید کننده وجود داشته باشد.

حق رایی که هر کدام از این تایید کننده ها برای تایید تراکنش ها دارند، بر اساس تعداد سکه هایی است که نگهداری میکنند.

برای اطمینان از اینکه نتایج حاصل از تایید تراکنش ها بی طرفانه بوده است، این سیستم رای گیری بر اساس دو ورودی طراحی شده است:

  1. سیستم اولیه یک سیستم محاسباتی با چندین شرکت کننده است. مجموعه از دارندگان سکه، محاسباتی را در شبکه انجام داده و نتایج آن را با یکدیگر به اشتراک میگذارند.
  2. سیستم دوم بر اساس توزیع سهام است. نود ها یا گره هایی که تعداد سکه های بیشتری دارند، شانس بیشتری دارند تا به عنوان رهبر یک اسلات انتخاب شوند.

تمرکز اصلی شبکه کاردانو (Cardano) بر روی حل مشکل مقیاس پذیری است. برای این منظور پروژه کاردانو (Cardano)، از یک تکنولوژی به نام RINA (رینا) استفاده میکند. RINA (رینا) یک نوع جدید از ساختار سازی برای شبکه هاست و هدف آن ساخت شبکه ای میباشد که حریم خصوصی، شفافیت و مقیاس پذیری را ارائه میدهد. به بیانی دیگر، رینا این امکان را برای کاردانو (Cardano) فراهم میکند که با افزایش حجم تراکنش ها تا هزاران تراکنش در ثانیه، سرعت انجام آنها و هزینه لازم برای انجام تراکنش ها تغییر نکند.

کاردانو برای انجام این کار از یک ساختار دو لایه ای استفاده میکند:

لایه اجماع CSL

لایه اجماع CSL اولین لایه پلتفرم کاردانو (Cardano) به شمار میرود و هدف آن استفاده از یک الگوریتم اجماع مبتنی بر PoS یا همان اثبات سهام برای ایجاد بلاک هایی جدید و تایید تراکنش هاست.

لایه محساباتی CCL

این لایه دومین لایه پلتفرم کاردانو (Cardano) است و شامل اطلاعاتی در مورد نحوه انجام تراکنش ها میشود.

با وجود جدا بودن لایه مربوط به پردازش تراکنش ها (CCL) از لایه مربوط به اجماع و تایید تراکنش ها (CSL)، کاربران کاردانو میتوانند با استفاده از لایه CCL، در زمان بررسی تراکنش ها، قوانین مختلفی را ایجاد کنند که بر روی لایه اجماع CSL اعمال شود.

قیمت کاردانو (Cardano)

Cardano - کاردانو چیست؟ 5

همانطور که ذکر کردیم نام ارز دیجیتال این شبکه ADA است که تعداد آن محدود به 45 میلیارد است. در 2 اکتبر سال 2017 برابر با 10 مهر 96، با قیمت هر واحد 0.02 دلار در صرافی بیترکس عرضه شد و خیلی زود جهش خود را آغاز کرد. در 4 ژانویه سال 2018 برابر با 14 دی 96، کاردانو (Cardano)، همگام با تمام بازار ارزهای دیجیتال با 6000 درصد افزایش قیمت نسبت به قیمت اولیه خود، به بالاترین قیمت تاریخش یعنی 1.22 دلار رسید.

پس از رسیدن به اوج، قیمت کاردانو هم مانند اغلب ارز های دیجیتال دیگر در یک روند نزولی طولانی که به «زمستان ارزهای دیجیتال» مشهور شد، بشدت سقوط کرد. پس از آن قیمت در سال 2019 کمی بازیابی شد و در زمان نگارش این مقاله قیمت هر واحد ADA در حدود 0.095 دلار است.

Cardano - کاردانو چیست؟ 6

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters