آیا تا به حال فکر کرده اید که فرآیند استخراج ارز دیجیتال چگونه روی یک بلاک چین کار میکند؟ یا چگونه تراکنش های شما تایید و به بلاک چین اضافه میشود؟ برای پاسخ به این پرسش ها ابتدا یک تعریف ساده از ماینینگ (Mining) ارائه میدهیم. ماینینگ (Mining) یا استخراج ارز دیجیتال، به فرآیند معتبر ساختن تراکنش افراد توسط کامپیوتر و سپس افزودن آن به یک لیست بلند و عمومی به نام بلاک چین که تراکنش های دیگر را نیز شامل میشود، گفته میشود.

این فرآیند همچنین وظیفه ی معرفی کوین های جدید در جریان موجود را بر عهده دارد و به کریپتوکارنسی ها این امکان را میدهد تا به عنوان یک شبکه غیر متمرکزِ همتا به همتا، بدون نیاز به یک مقام مرکزی فعالیت کنند. ماینر ها عملکردهایی مانند حل مسائل ریاضی و تایید کردن تراکنش های کاربران از طریق اینترنت در شبکه بلاک چین را بر عهده دارند. همچنین ماینر ها از بلاک چین در برابر حملات هکرها و کلاهبرداری محافظت میکنند و همچنین عدم تمرکز شبکه را نیز تضمین میکنند.

لازم به ذکر است که عملیات ماینینگ (Mining) یا همان استخراج ارز دیجیتال همیشه سودآور نیست. بسته به عوامل مختلفی مثل اینکه کدام ارز دیجیتال را استخراج میکنید یا سرعت دستگاه ماینر شما چقدر است و… ، ممکن است در نهایت هزینه ای که میکنید از سودتان بیشتر شود. در این مقاله بطور کامل به ماینینگ (Mining) یا استخراج ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

فرآیند ماینینگ (Mining) چگونه انجام میشود؟

فرآیند ماینینگ (Mining)

فرآیند ماینینگ (Mining) یا استخراج ارز های دیجیتال را در 7 مرحله به شما توضیح میدهیم:

مرحله اول: کاربری از طریق ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول خود تراکنشی را انجام میدهد.

مرحله دوم: این تراکنش از طریق برنامه کیف پول پخش میشود و منتظر میماند تا توسط یک ماینر، روی این بلاک چین انتخاب شود. تا زمانی که این تراکنش توسط ماینری انتخاب نشود این تراکنش در استخر تراکنش ها تایید نشده معلق میماند. این استخر، شامل مجموعه ای از معاملات یا تراکنش های تایید نشده در شبکه است که در انتظار پردازش هستند. معاملات تایید نشده، معمولا در یک استخر بزرگ جمع نمیشوند، بلکه در استخر های کوچک طبقه بندی شده قرار میگیرند.

مرحله سوم: ماینر های موجود در شبکه، تراکنش ها را از این استخر ها انتخاب کرده و آنها را به شکل یک «بلاک» در می آورند. یک بلاک شامل مجموعه ای از تراکنش ها به همراه برخی اطلاعات دیگر مانند امضای دیجیتال، زمان سنج و غیره میباشد. هر ماینر، بلاک تراکنش های خود را ایجاد میکند، همچین چند ماینر میتوانند تراکنش های مشابهی را انتخاب کنند و در بلاک خود قرار دهند. برای مثال دو ماینر A و B هر دو تصمیم میگیرند که تراکنش X را در بلاک خود قرار دهند.

هر بلاک چین حداکثر اندازه ای برای بلاک خود دارد. در بلاک چین بیت کوین، حاکثر اندازه ی یک بلاک برابر با 1 مگابایت داده است. ماینر ها قبل از افزودن یک تراکنش به بلاکشان، باید بررسی کنند که آیا این تراکنش واجد شرایط اجرا است یا خیر؟ اگر تراز کیف پول فرستنده، با توجه به سوابق موجود در بلاک چین، دارای بوجه کافی باشد، تراکنش معتبر شناخته میشود و آن را به بلاک اضافه میکند. ماینر ها معمولا تراکنش هایی را انتخاب میکنند که هزینه تراکنش بالایی داشته باشند، زیرا در این صورت پاداش بالاتری را به آنها میدهد.

مرحله چهارم: ماینر ها با انتخاب این تراکنش ها و افزودن آنها به بلاک خود، بلاکی از تراکنش ها را تولید میکنند. آنها در بلاک چین برای اضافه کردن این بلاک به یک امضا نیازمندند. این امضا که به آن «Proof of Work» یا اثبات کار گفته میشود با حل یک مسئله پیچیده ریاضی ساخته میشود و برای هر بلاک منحصر بفرد است. هر بلاک یک مسئله ریاضی متفاوت دارد، بنابراین هر ماینر روی یک مسئله متفاوت و مختص به بلاک خود کار خواهد کرد. حل کردن هر کدام از مسائل به قدری دشوار است که برای حل آن باید از قدرت محاسباتی بالا و برق بسیار زیادی استفاده کرد. این همان فرآیند ماینینگ (Mining) است.

Mining - ماینینگ چیست؟ 2

مرحله پنجم: ماینری که بتواند اولین امضای واجد شرایط را برای بلاک خود پیدا کند، بلاک و امضای آن را برای سایر ماینر ها منتشر میکند.

مرحله ششم: حال سایر ماینر ها باید صحت امضا را با استفاده از داده های بلاک پخش شده را تایید و بررسی نمایند که آیا Hash (هَش) خروجی با امضای موجود مطابقت دارد یا خیر؟ اگر تطابق داشته باشد، سایر ماینر ها آن را تایید میکنند و بلاک میتواند به بلاک چین اضافه شود. از این رو به این کار «الگوریتم اجماع» گویند که، ماینر ها به اجماعی میرسند که همگی با یکدیگر اتفاق نظر دارند.

حال این بلاک میتواند به بلاک چین اضافه شود و به تمامی نود ها یا همان گره های دیگر در شبکه فرستاده شود. نودهای دیگر نیز این بلاک را تا زمانی که تراکنش های موجود در بلاک به درستی با تراز های کیف پول فعلی در آن مقطع زمانی مطابقت داشته باشند را میپذیرند، آن را در داده های تراکنش خود ذخیره میکنند.

مرحله هفتم: در این مرحله از مراحا ماینینگ (Mining)، بعد از اضافه شدن یک بلاک به بلاک چین، هر بلاک دیگری که پس از آن اضافه میشود، تاییدی برای آن بلاک به حساب می آید. برای مثال، اگر تراکنش شما در بلاک 200 ثبت شده باشد و بلاک چین دارای 210 بلاک باشد، به این معناست که تراکنشتان 10 تاییدیه دارد. دلیل آن که به آن تاییدیه گفته میشود این میباشد که، هر باز که بلاکی دیگر پس از آن افزوده شود، بلاک چین مجددا در خصوص تاریخچه تراکنش (از جمله تراکنش و بلاک شما) بطور کامل به اجماع میرسد.

در نتیجه میتوانید بگویید که تراکنش شما 5 بار توسط بلاک چین تایید شده است. این در واقع همان چیزی است که سایت «Etherscan» هنگام نمایش جزئیات تراکنشتان، به آن اشاره میکند. هرچه تراکنش شما تاییدیه ی بیشتری بگیرد، یعنی بلاک شما در عمق بیشتری از زنجیره قرار بگیرد، تغییر آن برای هکر ها سخت تر خواهد بود. پس از اضافه شدن یک بلاک جدید به بلاک چین، ماینر ها دوباه از مرحله سوم شروع میکنند و یک بلاک جدید از تراکنش ها را تشکیل میدهند.

7 مرحله فرآیند ماینینگ (Mining) را بطور کامل و جامع برای شما بازگو کردیم حال بیاید با هم به چند مفهوم مرتبط با فرآیند ماینینگ (Mining) بپردازیم.

استخر استخراج یا ماینینگ (Mining) چیست؟

Mining - ماینینگ چیست؟ 3

با اینکه پاداش بلاک به ماینری که اولین مقدار Hash (هَش) معتبر را یافته است تعلق میگیرد اما، احتمال پیدا کردن این هش برابر با بخش از قدرت ماینینگ (Mining) کل در شبکه است. در نتیجه ماینر ها با داشتن درصد کمی از قدرت ماینینگ (Mining)، شانس بسیار کمی برای کشف بلاک بعدی دارند. استخر های استخراج برای حل این مشکل ایجاد شده اند.

استخر استخراج به استخری مجازی که از منابع ارائه شده توسط ماینر ها که قدرت پردازششان را از طریق یک شبکه به اشتراک میگذراند است که در آن پاداش بطور مساوی، البته با توجه به میزان کاری که در جهت یافتن احتمالی یک بلاک انجام میدهند بین همه افراد حاضر در استخر تقسیم میشود. در استخر استخراج شانس بیشتری برای کسب پاداش وجود دارد، هرچند که باید این پاداش بر اساس شرایط از پیش تعیین شده بین اعضای استخر به اشتراک گذاشته شود.

نکات زیر را قبل از انتخاب استخر استخراج در نظر بگیرید

Mining - ماینینگ چیست؟ 4

سازگاری زیر ساخت

در حال با وجود صدها دستگاه ماینینگ (Mining) در بازار و دستگاه های پیشرفته و مدرنی که هر روز عرضه میشوند، شما باید ابتدا بررسی کنید که آیا دستگاه ماینینگ (Mining) با نیازمندی های استخر موردنطرتان سازگار است یا خیر. برای مثال «Slushpool» که یکی از قدیمی ترین استخر های ماینینگ (Mining) است، در رابطه با استفاده از GPU،CPU یا استخراج مبتنی بر تلفن های هوشمند بصورت شفاف، نکات مورد نیاز خود را ذکر کرده است که قبل از هر چیز باید این الزامات را مطالعه کنید.

ممکن است یک استخر از تمام پکیج های نرم افزاری ماینینگ (Mining) پشتیبانی نکند و در استخری دیگر شاید نیاز باشد تا فقط از نرم افزار سازگار با آن استخر استفاده شود. همچنین بعضی از استخر ها ممکن است برای اتصال شبکه به استخر حداقل سرعت اینترنت مشخص کرده باشند، در اینصورت باید در ابتدا سرعت اینترنت در دسترس ماینر تایید شود.

مکانیسم تقسیم وظایف

استخر های مختلف برای تقسیم کار بین ماینر ها، از روش های مختلفی استفاده میکنند. به عنوان مثال استخر A دارای ماینر های قوی تری نسبت به استخر B میباشد. الگوریتم مورد اجرا روی سرور استخر A باید به اندازه کاری کارآمد باشد تا وظایف ماینینگ را به طور مساوی توزیع کند. یکی از منداولترین روش ها این است که وظایف دشوارتر را به استخر قوی تر یعنی A و وظایف نسبتا آسان تر را به استخر B اختصصای میدهند. این کار یکنواختی را در فرکانس های ارتباطی ایجاد میکند. این فرکانس های ارتباطی متوسط، بین ماینرهای مختلف با ظرفیت های گوناگون در شبکه جریان دارند. مثلا، Slushpool از یک الگوریتم ویژه به نام VarDiff (Variable Difficulty Algortim) استفاده میکند.

در نتیجه این امکان بوجود می آید تا نتایج هر 16 الی 20 بار در دقیقه به استخر ارسال شوند. در آخر نیز جریانی متعادل از داده های هَش به سمت سرور استخر ایجاد میشود. پس هر یک از ماینر های شانس عادلانه ای برای دریافت پاداش دارند. قبل از پیوستن به یک استخر، یک ماینر باید به یکنواختی در وظایف هَش که بدون توجه به قدرت ماینینگ دستگاه شرکت کننده توسط سرور استخر، اختصاص داده میشود، توجه داشته باشد. فرض کنید به استخری پیوسته اید که بر اساس دستگاه های پر سرعت الویت بندی میکند، ممکن است که در حال حاضر سریع ترین در استخر باشید، ممکن است دستگاه های قدرتمند تری به استخر بپیوندد و شما را کنار بزنند.

شفافیت استخر توسط اپراتور

اپراتور استخر استخراج ارز دیجیتال، وطایف خاصی را برعهده دارد. انجام این وظایف برای اطمینان از شفافیت و قابلیت اعتماد بین اعضای ماینینگ (Mining) مورد نیاز است. برای مثال چگونه یک ماینر متوجه میشود، نرخ هَشی که در این سطح از استخر اعلام شده عادلانه است یا خیر؟ استخر های ماینینگ تدابیر مختلفی را به کار میگیرند، مثلا برای ایجاد شفافیت، نمایی از سیستم اطلاعاتی را به ماینر ها ارائه میدهند.

ماینر ها باید به دنبال وجود چنین شفافیتی در داده ها باشند و به استخرهایی بپیوندند که جریان کاری شفاف تری را دارا هستند. برای مثال، Slushpool یک «Hash Rate Proof» (اثبات نرخ هَش) را ارائه میدهد که هدف آن جمع آوری و تایید صحت داده هایی با ویژگی های منحصربفرد است. این ارائه به ماینر ها کمک میکند تا در ازای پرسش هایشان در مورد وظایفش اپراتور استخر، به پاسخی عادلانه برسند.

امنیت استخر

یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از پیوستن به یک استخر برای ماینینگ (Mining) در نظر بگیرید، ارزیابی امنیت آن است. آیا استخر، اتصالی ایمن را ارائه میدهد یا از اتصال باز پشتیبانی میکند؟ آیا استخر در برابر حملات DDoS مقاوم است؟ آیا در صورت هک شدن این استخر میتواند در برابر حملات مقاومت و آن را متوقف کند؟

ساختار هزینه استخر

در کنار استخرهایی که مبلغی ناچیز از شرکت کنندگان برای استفاده از خدمات استخر ماینینگ (Mining) دریافت میکنند، استخر هایی وجود دارند که به هیچ وجه هزینه ای ندارند. ماینر ها باید به ساختار هزینه و طریقه محاسبه پرداختشان توجه داشته باشند، چون ممکن است هزینه های دیگری را نیز دربر گیرند. برخی از استخرهایی که هیچ گونه هزینه ای ندارند ممکن است فقط برای زمانی محدود خدمات خود را به شما ارائه دهند و پس از آن بصورت شارژ هزینه دریافت کنند.

این درحالی است که برخی دیگر ممکن است هزینه ثابت یا پیاپی را بصورت جداگانه به نام «Donation» از شما طلب کنند. در بعضی از استخرها نیز شما باید نرم افزار آن را بجای سرور استخر، روی دستگاه خود اجرا کنید که این هزینه ورودی بالایی را برای شما به عنوان یک ماینر به دنبال خواهد داشت.

آیا اندازه ی استخر استخراج اهمیت دارد؟

بسیاری این تصور را دارند که اندازه استخر در فرآیند ماینینگ (Mining)، اهمیت چندانی ندارد. اما استخرهای بزرگ تر به دلیل داشتن قدرت محاسباتی بیشتر، احتمال بیشتری برای یافتن بلاک ها آن هم بطور منظم دارند. استخر های کوچکتر ممکن است زمانی طولانی تر را در این پروسه طی میکنند. اگر یک بازه زمانی طولانی را در نظر بگیریم، اندازه استخر ها در پیدا کردن یک بلاک اهمیتی ندارند و نرخ موفقیت در استخر های کوچک و بزرگ، یکسان هستند.

اگر پرداخت های نامنظم در طی یک دوره زمانی طولانی برایتان مناسب است، استخر های کوچک تر پرداخت بالاتری را ارائه میدهند. در مقابل، کسی که به درآمد پایدار و احتمال بالاتری نیاز دارد، میتواند استخر بزرگتر البته با پرداختی کمتر را انخاب کنند. با این حال در نظر داشته باشید که اندازه یک استخر استخراج به میزان قابل اعتماد بودن آن نیز اشاره دارد.

سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters