رمز ارز یا ارز دیجیتال (Cryptocurrency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال برای بهره مند شدن از ویژگی های اساسی مانند شفافیت، غیر متمرکز بودن و تغییر ناپذیر بودن از بلاک چین استفاده میکنند. غیر متمرکز بودن ارزهای دیجتال به این معنی است که هیچ نهاد، گروه و یا سازمانی آنهارا کنترل نمیکند.

کریپتوکارنسی ها (Cryptocurrency) یا همان ارز های دیجیتال را میتوان به صورت مستقیم و بدون دخالت هرگونه واسطه ای در اینترنت برای شخص دیگری ارسال کرد. بعنی ارسال ارزهای دیجیتال به دیگران نیازی به افتتاح حساب بانکی یا هر سازمان دیگری ندارد. رمز ارز ها همانند دلار و ریال، پول هایی هستند که با ساز و کار مختلفی ایجاد و توزیع میشوند. فرآیند خلق برخی از این پول ها مانند بیت کوین با فرآیندی به نام ماینینگ انجام میشود و برای تعدادی از آنها، تمامی سکه ها از قبل به صورت استخراج شده در شبکه قرار میگیرند.

ارز دیجیتال بر فناوری دفتر کل توزیع شده ساخته شده اند که یکی از محصولات مهم آن، فناوری بلاک چین است. بلاک چین های عمومی که اکثر ارز های دیجیتال از آن استفاده میکنند، قابلیت مشاهده تمامی تراکنش ها را چه برای افرادی که در شبکه حصور دارند و چه برای افراد از شبکه فراهم میکند.

ارز دیجیتال (Cryptocurrency) چیست؟

Cryptocurrency - ارز دیجیتال چیست؟ 2

از نظر بسیاری بیت کوین الین ارز دیجیتال حقیقی یا رمز ارزی است که ایده یی آن سال 2008 در وایت پیپرِ بیت کوین منتشر شد و اولین سکه های آن در سال 2009 استخراج شدند. هر چند پیش از بیت کوین تلاش های زیادی برای ساخت یک ارز دیجیتال صورت گرفته بود. ایده شکل گیری ارز های دیجیتال (Cryptocurrency) از دو مشکل بزرگ “اعتماد به شخص ثالث” و “دوبار خرج کردن” ریشه میگیرد.

زمانی که شما از بانک برای نگهداری و انتقال پول خود استفاده میکنید یعنی به آن اعتماد کرده اید. مشکل دو بار خرج کرن در سیستم های مالی که توسط سرور های مرکزی با بررسی موجودی ها حل شده بود، جلوی افراد را از خرج کردن دوباره ی مقدار مشخصی پول میگرفت. این راهکار به صورت غیرمتمرکز در بیت کوین ارائه شد و تمامی افراد با بررسی تاریچه تراکنش ها میتوانستند از تقلب کردن سایرین جلوگیری کنند.

بیت کوین (BitCoin) به عنوان نخستین پول الکترونیکی توانست مسئله اعتماد و دوبار خرج کردن را حل کند و دیگر نیاز نیست که افزاد برای انتقال و نگهداری پول به شخص، گروه یا بانکی اعتماد کنند. مسئله اعتماد نه تنها در مبحث پول، بلکه در بسیاری از امور دیگر برای انسان ها به یک دردسر بزرگ تبدیل شده بود، به همین دلیل سیسم بدون نیاز به اعتمادی که بیت کوین ارائه داد در سایر فعالیت های انسانی نیز به کار گرفته شد.

به مرور زمان ارز های دیجیتال (Cryptocurrency) برای حل دغدغه های متفاوتی به وجود آمدند. برای مثال اتریوم، خود را بستری برای توسعه برنامه های مختلف و اجرای قرارداد های هوشمند معرفی کرد. ریپل، با نگاهی خوشبینانه نسبت به بانک ها، بر روی تجدید ساختار ارتباطات بین بانکی و ارائه سیستم پرداختی پر سرعت و کم هزینه متمرکز شد. همچنین امروزه توکن های بسیاری بر روی بستر ارز های دیجیتالی (Cryptocurrency) مانند اتریوم، ایاس و ترون ساخته شده اند که از قدرت بلاک چین های اصلی برای تراکنش هایشان بهره میگیرند.

رمز ارز ها چگونه کار میکنند؟

رمز ارز ها برای اجرای تراکنس های خود، مدل های متخلفی را به کار میگیرند. برای مثال بیت کوین از مدل اثبات کار استفاده میکند که طی آن استخراج کنندگان یا ماینر ها تراکنش ها را تایید میکنند.
این مدل های مختلف در بلاک چین ها با نام “الگوریتم های اجماع” یا ساز و کار های توافق جمعی شناخته میشود. نحوه ی به اتفاق رسیدن مشارکت کنندگان شبکه را در مورد تایید یا عدم تایید یک تراکنش در شبکه تعیین میکنند.
تراکنش ارز های دیجیتال به صورت P2P (همتا به همتا) عمل میکند و نیاز به واسطه ها را از بین میبرند.

نظارت بر شبکه ارز دیجیتال (Cryptocurrency) و تامین امنیت آن، توسط نود ها تامین میشود. نود های شبکه های مختلف به صورت های مختلفی انتخاب میشوند. برای مثال در بیت کوین، استخراج کنندگان یا ماینر ها هستند که این مسئولیت را بر عهده دارند، در ایاس و ترون درباره انتخاب نود ها رای گیری میشود و در شبکه های اثبات سهام، هر کسی که بخشی از شکه هایش را در شبکه به صورت سهام قفل کرده باشد، میتواند در مورد تراکنش ها تصمیم گیری کند.

تفاوت ارز دیجیتال با پول معمولی چیست؟

تفاوت ارز دیجیتال با پول معمولی

اولین ویژگی ارز دیجیتال (Cryptocurrency)، غیر قابل برگشت بودن تراکنش هاست، یعنی اگر انتقال ارز دیجیتالی را انجام دهید و تراکنش شما تایید شود، دیگر نمیتوانید آن را برگردانید و این کار تنها در صورتی امکان پذیر است که گیرنده مایل به انجام آن باشد. اما اگر شما پول معمولی را به حساب شخص اشتباهی واریز نمایید با پیگیری قضایی میتوانید آن را پس بگیرید. اما اگر ارز دیجیتالی را به آدرس اشتباهی واریز کنید باید بیخیال آن شوید!

دومین ویژگی ارز دیجیتال (Cryptocurrency)، ناشناس یا نیمه ناشناس بودن آنهاست. آدرس کیف پول ها که همان نقش شماره کارت یا شماره حساب شما را دارند، شامل اطلاعات هویتی شما نمیشوند. این آدرس ها از رشته عبارات حروف و اعداد تشکیل شده اند را تنا با بررسی تاریخچه تراکنش ها و تحلیل های عمیق میتوان به هویت افراد پیوند زد. الببه بعضی ارز های دیجیتال حریم خصوصی محور مانند مونرو، زی کش، گرین طوری طراحی شده اند که شناسایی هوت را بسیار سخت یا تقریبا غیر ممکن میکنند.

سومین ویژگی ارز دیجیتال (Cryptocurrency)، جهانی بودن آنهاست. ارسال پول به نقاط مختلف دنیا ممکن است با سیستم های فعلی تا چندین روز طول بکشد ولی ارزهای دیجیتال این کار را در چند دقیقه به انجام میرسانند. آنها محدودیت ارزی ندارند و میتوان آنهارا از هر نقطه ای به نقطه دیگر فرستاد.

چهارمین ویژگی ارز دیجیتال (Cryptocurrency)، امنیت آنهاست. این امنیت در مبادلات درون شبکه ای توسط Hash Rate (قدرت هش) به اشتراک گذاشته شده توسط افراد (در سیستم های اثبات کار) تامین میشود. از طرفی سیستم رمزنگاری کلید عمومی و کلید خصوصی ( Crypto Private Key) این امکان را به اشخاص میدهد که خودشان کنترل پول های دیجیتالشان را بر عهده بگیرند و شخص دیگری به آنها دسترسی پیدا نکند.

پنجمین ویژگی ارز دیجیتال (Cryptocurrency) که آنها را از پول معمولی متمایز کرده، انحصاری بودن آنهاست. افراد برای استفاده از شبکه ارزهای دیجیتال نیازی از شخص یا گروه و سازمانی اجازه بگیرند.

دلیل محبیوبیت ارز های دیجیتال

 • ارز های دیجیتال (Cryptocurrency) به علت بازار پر نوسانشان، فناوری که در آنها به کار رفته و همچنین ایده های آزادی خواهانه ای که دارند، به سرعت بین مردم به محبوبیت های بالایی دست یافتند.
 • بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوپایی آنها، نوسانات زیادی دارد و ممکن است در یک روز قیمت یکی از آنها تا چند درصد رشد کرده و یا چند درصد ریزش کند.
 • فناوری به کار رفته در ارز های دیجیتال (Cryptocurrency) با به کارگیری علم رمزنگاری که پایه آن ریاضیات است، اما امکان تقلب را از افراد میگیرد.

انواع ارز دیجیتال (Cryptocurrency)

انواع ارز دیجیتال (Cryptocurrency)

ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین را میتوان به دوسته آلت کوین و توکن تقسیم کرد. آلت کوین ها یا همان کوین ها هر کدام بلاک چین مخصوص خودشان را دارند. بخشی از کوین ها از کد های اولیه بیت کوین ساخته شده اند و یا به اصطلاح فورکی از بیت کوین هستند. این ها با اعمال اصلاحات جزئی در متغیر هایی مانند تعداد سکه ها، الگوریتم استخراج، زمان ایجاد بلاک ها و غیره از بیت کوین به وجود آمده اند. برخی کوین ها مانند اتریوم، ریپل و ویوز شبکه خود را بدون استفاده از کدهای بیت کوین ساخته اند. این بلاک چین ها اغلب برای کاربردهای بیشتری به جز ارز دیجیتال ایجاد شده اند.

توکن ها دسته دیگری از ارز های دیجیتال (Cryptocurrency) هستند که بر بستر یک پلتفرم مانند اتریوم ساخته میشوند. آنها بلاک چین جداگانه ای ندارند و برای تراکنش های خود از قدرت بلاک چین اصلی کمک میگیرند.

توکن های طی عرضه اولیه سکه یا همام ICO در ازای تامین سرمایه جمعی به سرمایه گذاران اعطا میشوند. توکن ها کاربرد های مخصوص خودشان را دارند و نمیتوان آنها را به چشم یک ارز دید. توکن ها خود به دو دسته توکن های اوراق بهادار و توکن های کاربردی تقسیم میشوند.

ارز های دیجیتال مشهور

Cryptocurrency - ارز دیجیتال
 • بیت کوین
  مشهورترین و قدیمی ترین ارز دیجیتال (Cryptocurrency) است که همیشه در کانون توجه قرار داشته است. از زمان ساخت این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو بیش از 10 سال میگذر و از آن زمان تا الان جایگاه نخست را در بین ارز های دیجیتال را داراست.
 • اتریوم
  ایده اتریوم در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین مطرح شد. عرضه اولیه سکه آن در سال 2014 به وقوع پیوست و شبکه ی آن در جولای 2015 راه اندازی شد. اتریوم از همان ابتدا با ایده های نوآورانه ظاهر شد. ارز دیجیتال این پلتفرم Etehr (اتر) نام دارد و از اتریوم برای ساخت توکن آن میتوان استفاده کرد.
 • ریپل
  پلتفرم متن بازی است که برای انجام تراکنش های ارزان و سریع طراحی شده است. این سیستم پرداختی در سال 2012 عرضه شد و از پول های رایج در شبکه خود پشتیبانی میکند. ریپل روی همکاری با بانک ها و توسعه سیستم پرداختی خود تمرکز کرده است. کوین ریپل، XRP نام دارد.
 • لایت کوین
  با هدف پرداخت های سریعتر، با اعمال تغییراتی بر روی کد های بیت کوین توسط چارلی لی ساخته شده است. این ارز با نام نقره دیجیتال شناخته میشود و یکی از قدیمی ترین آلت کوین هاست.
 • بیت کوین کش
  یکی از فورک های معروف بیت کوین که با تغییر اندازه بلاک ها در سال 2017 به وجود آمد. بیت کوین کش در سال 2018 به دو زنجیره ABC و SV تقسیم شد، بطوریکه زنجیره ABC با نام بیت کوین کش به فعالیت خود ادامه داد.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters