اولین سوالی که افراد ناآشنا با ارزهای دیجیتال از خودشان میپرسند این است که اتریوم (Ethereum) چیست؟ اتریوم (Ethereum)، نسل دوم ارزهای دیجیتال است. این ارز تازه نفس، با اهداف هوشمند سازی فرآیندها و ایجاد فضایی برای اجرای برنامه های غیر متمرکز و خودکار ایجاد شد. این ارز در تاریخ 30 جولای 2015 به سرپرستی «ویتالیک بوترین» جوان 23 ساله روسی، پا به عرصه ارز های دیجیتال گذاشت.

اتریوم (Ethereum) چیست؟

اتریوم (Ethereum) چیست؟

وب سایت رسمی اتریوم آن را اینگونه تعریف میکند:

اتریوم (Ethereum) یک پلتفرم غیر متمرکز است که قرارداد های هوشمند را اجرا میکد؛ هیچ گونه احتمال از کار افتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت افراد شخص ثالث برای برنامه هایی که روی اتریوم اجرا میشوند، وجود ندارد.

به زبان ساده، اتریوم (Ethereum) یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است که به توسعه دهندگان امکان اجرای برنامه های غیر متمرکزشان را روی آن میدهد. این برنامه ها تحت کنترل و نظارت هیچ نهاد و سازمانی نیست و تراکنش ها و معاملات اتریوم به صورت کاملا مستقل از بانک ها یا نهادهای دیگر پولی انجام میشوند. ارز دیجیتال این شبکه اتر نام دارد و واحد اختصاری آن ETH است.

هر کسی میتواند با استفاده از اتریوم (Ethereum) برنامه غیر متمرکز خود را توسعه دهد. همچنین توسعه دهندگان میتوانند بدون نیاز به ساخت بلاک چین جدید، با استفاده از اتریوم (Ethereum) برای برنامه های خود ارز دیجیتال مستقل بسازند که به آنها توکن میگویند. در اصل، توکن ارز برنامه های غیر متمرکزی هستند ک خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم (Ethereum) استفاده میکنند. تا قبل از پیدایش اتریوم، برنامه نویسان بلاک چین برای ساخت ارز دیجیتال خود مجبور به ساختن یک بلاک چین جداگانه بوده اند، اما امروز بلاک چین اتریوم میزبان هزاران توکن است.

تیم اتریوم دلیل ساخت این شبکه را بدین صورت عنوان میکنند:

اتریوم ایجاد شد تا ما برای انجام کارهایمان، به هیچ بانک، شرکت . نهاد دیگری بجز خودمان نیاز نداشته باشیم.

هدف اتریوم تبدیل شدن به یک کامپیوتر جهانی میباشد. کامپیوتری برای همه کارها

شباهت ها و تفاوت های بیت کوین و اتریوم

Ethereum - اتریوم چیست؟ 2

اتریوم هم مانند بیت کوین میتواند به عنوان ارز دیجیتال دسته بندی شود، مورد معامله قرار بگیرد و همچنین میتوان آن را به عنوان روش پرداخت پذیرفت؛ اما تفاوت های زیادی با بیت کوین دارد.

بلاک چین بیت کوین برای پیگیری مالکیت ارز دیجیتال بیت کوین استفاده میشود. اما بلاک چین اتریوم (Ethereum)، برای اجرای کدهای برنامه نویسیِ برنامه هایِ غیر متمرکز ایجاد شده است. اتریوم نیز مانند بیت کوین، یک بلاک چین توزی شده عمومی است.اگرچه تفاوت های فنی زیادی بین این دو رمز ارز وجود دارد اما مهمترین تفاوت این دو، اهداف و قابلیت هایشان است.

بیت کوین یک برنامه کاربردی خاص از فناوری بلاک چین است. در واقع بیت کوین با هدف ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیر متمرکز ایجاد شده است. برای درک بهتر این موضوع، بلاک چین بیت کوین را سیستم عاملی در نظر بگیرید که فقط یک نرم افزار به نام بیت کوین روی آن قابل اجرا است. در مقابل، بلاک چین اتریوم (Ethereum)، یک سیستم عامل میباشد که هزاران نرم افزار و سرویس مختلف میتوانند روی آن فعالیت کنند.

اتریوم هم مانند بیت کوین، مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار یا همان ماینینگ بوده؛ اما قرار است که به سمت اثبات سهام حرکت کند. در اثبات سهام، ماینینگ صورت نمیگیرد و افراد بر اساس میزان دارایی خود در شبکه، به تایید تراکنش های میپردازند و پاداش دریافت میکنند.

تعداد واحد های بیت کوین محدودبه 21 میلیون است اما برای اتریوم هنوز سقف مشخثی تعیین نشده است. اما در ادامه مسیر احتمالا سقف تعداد کوین مشخص خواهد شد یا حداقال برای آن حد تولید سالانه در نظر گرفته شود تا تورم آن کنترل شود.

Ethereum - اتریوم چیست؟ 3

مزایای پلتفرم های غیر متمرکز مثل اتریوم (Ethereum) چیست؟

از آنجا که برنامه های غیر متمرکز در بلاک چین اجرا میشوند، بنابراین از تمام ویژگی های بلاک چین نیز میتوانند استفاده کنند.

 • غیر قابل تغییر بودن
  واسطه ها و اشخاص ثالث نمیتوانند هیچ تغییری در داده ها ایجاد کنند.
 • غیرقابل دستکاری و نفوذ
  برنامه ها بر اساس اجماع شبکه فعالیت میکنند. بنابر این امکان سانسور، نفوذ و حذف داده ها نیست.
 • امن
  بدون نهاد مرکزی و تضمین شده توسط رمزنگاری.
 • همیشه فعال
  برنامه های غیر متمرکز هرگز متوفق نمیشوند و هیچ کس قادر به جلوگیری از فعالیت آنها نیست.

هر فعالیت و خدمت متمرکزی میتواند توسط اتریوم غیر متمرکز شود. خدمات بزرگی مثل پرداخت ها، بیمه، رای گیری و بسیاری از خدماتی که اکنون توسط واسطه ها اجام میشوند، با بلاک چین غیر متمرکز خواهند شد. با استفاده از پلتفرم هایی مانند اتریوم (Ethereum)، شرکت و خدمات گوناگون میتوانند اعتماد سازی در کار خود را به حداکثر برسانند و به کسب و کار خود اعتبار بخشند. در دنیایی که داده ها بسیار با ارزش هستند، تمرکز زدایی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

قرارداد هوشمند اتریوم (Ethereum) چیست؟

Ethereum - اتریوم چیست؟ 4

ابتدا نیاز است که بدانیم قرارداد عادی چیست؟

قرارداد عادی، توافقی بین دو یا چند شخص است که آنها را به کاری یا چیزی در آینده متعهد میکند. چیزی که باعث تفاوت بین قرارداد معمولی و هوشمند میشود، این است که کد های کامپیوتری نیاز به اعتماد را برطرف میکنند.

مثلا شخصی قراردادی با بیمه تنظیم میکند که طی آن مبلغی به بیمه پرداخت کند و بیمه هم پرداخت هزینه برای تعمیر خسارت ها احتمالی ماشینش را طی یک سال آینده تضمین میکند. حال اگر این قرارداد هوشمند باشد، کد ها بصورت خودکار شرایط را بررسی میکنند، مثلا آیا این شخص حق بیمه خود را ثبت کرده؟ آیا خسارت های ماشین ثبت شده اند؟ و در صورت وجود هر کدام از شرایط تصمیم دیگری بصورت خودکار اتخاذ میشود، مثلا اینکه قرارداد را لغو کند یا ادامه دهد.

ویژگی اصلی یک قرارداد هوشمند، اجرای بدون نیاز به اعتماد است. شما به افراد شخص ثالث برای اجرای شرایط یک قرارداد نیاز ندارید. بجای اینکه به شخص یا اشخاصی که امکان خطا دارند، یک قرارداد هوشمند آنچه که برایش برنامه ریزی شده را بصورت دقیق و کامل در زمان مناسب اجرا میکند.

برای درک بهتر میتوان آنها را مانند دستگاه های فروش خودکار دانست. وقتی شما قصد خرید یک نوشیدنی با استفاده از این دستگاه ها را دارید، پول را به دستگاه وارد میکنید و دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش میکند و نوشیدنی را به شما تحوصل میدهد.

قرارداد های هوشمند مانند این دستگاه ها کار میکنند. بدون نیاز به افراد یا نهاد و سازمان واسطه فرآیند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را پردازش میکنند و در صورت صحیح بودن مفاد قرارداد، فعالیت را انجام میدهند. این قرارداد ها دستور العمل هایی را که به آنها داده شده را بصورت خودکار اجرا میکنند.

در ابتدا دارایی و شرایط قرارداد کد گذاری میشوند و در بلاک چین قرار میگیرند. پس از آن قرارداد بین نود ها یا گره های پلتفرم توزیع و چندین بار کپی میشود. پس از پردازش، قرارداد مطابق شرایط مشخص شده اجرا میشود.

شاید شما بگویید که هوشمند سازی فرآیند ها خیلی وقت است که انجام میشود، اما لازم است بدانید تقاوت قرارداد های هوشمند با فرآیند های معمولی در اینترنت، در غیر متمرکز و برگشت ناپذیر بودن آنها است. مثلا تراکنش های بانکی بصورت هوشمند انجام میشوند، اما بانک مرکزی میتواند از انجام یک تراکنش جلوگیری کند. در قرارداد های هوشمند شخص یا سازمانی قادر به کنترل یک قرارداد نیست و وقتی مفاد یک قرارداد صحیح باشد، قرارداد بصورت کاملا خودکار اجرا میشود.

در حالیکه تمام بلاک چین ها توانایی پردازش کد را دارند، اما بیشتر آنها بشدت محدود هستند. اما بلاک چین اتریوم (Ethereum) بجای ارائه مجموعه ای از عملیات های محدود، به توسعه دهندگان اجازه اجرای نرم افزار های خودکار روی بلاک چینش را میدهد. بلاک چین اتریوم (Ethereum) برای تمام کسانی که بتوانند برنامه غیر متمرکز ارائه دهند، قابل استفاه میباشد.

تاریخچه اتریوم (Ethereum) تا به الان

Ethereum - اتریوم چیست؟ 5

خالق اتریوم (Ethereum) یک جوان روسی به نام «ویتالیک بوترین» است. وی در سال 2013 زمانی که 18 یا 19 سال سن داشت، White paper (وایت پیپر) یا گزارش کار شبکه اتریوم (Ethereum) را منتشر کرد.

در آن زمان نزدیک به 30 نفر از توسعه دهندگان مطرح، برای بحث و گفتگو درباره این موضوع با ویتالیک گرد هم آمدند. ویتالیک منتظر انتقادات بود و سایرین نیز به اشتباهات اساسی که در مفهمو آن وجود داشت، اشاره میکردند. حتی در آن دوران مفهوم اتریوم محوریت بیشتری درباره یک ارز داشت. طی دیدار و مباحثه با افرادی که این ایده را داشتند، گذر زمان آن را تغییر داد و شکل جدیدی به آن بخشید.

پس از اینکه به زبان برنامه نویسی مد نظر دست یافتند، هر هفته روش های جدیدی برای استفاده از آن به کار میبردند. در اواخر ماه ژوانیه 2014، تیم سازنده دریافتند که ایجاد فضای ذخیره سازی فایل در بستری غیر متمرکز نسبتا آسان است و مفاهیمی مانند، Name Registery (رجیستری نام) را تنها با چند خط کد میتوان بوجود آورد. با انباشه شدن موارد استفاده جدید، ایده های بوترین آرام آرام تغییر شکل داد و به اتریومی که امروزه میبینیم، تبدیل شد.

اعلان عمومی در 2014

در ماه ژانویه سال 2014، بصورت رسمی آغاز کار به توسعه پلتفرم اتریوم (Ethereum) اعلام شد. تیم توسعه اولیه شامل ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی لوریو و چارلز هاسکینسون بود.

تاسیس بنیاد اتریوم (Ethereum) در 2014

در ماه ژوئن سال 2014، بیناد غیر انتفاعی اتریوم، برای کمک بیشتر در توسعه پلتفرم تاسیس شد. این بنیاد هم اکنون در کشور سوئیس است.

جذب سرمایه و جمع سپاری در 2014

در ماه های ژوئن و آگوست سال 2014، در طول فروش جمعی که اتر در ازای بیت کوین فروخته شد، تیم اتریوم بیش از 31000 بیت کوین از جامعه ارز های دیجیتال جمع آوری کرد. ارزش این تعداد بیت کوین در آن زمان چیزی نزدیک به 18 میلیون دلار بود. در زمان فروش جمعی، بیت کوین در حدود 650 دلار معامله میشد، اما پس از گذشت مدت زمانی قیمت بیت کوین دچار افت شدیدی شد و تیم پروژه با زیان از دست دادن میلیون ها دلار مواجه شد.

راه اندازی شبکه آزمایش اتریوم در 2015

Olympic (المپیک) نام شبکه آزمایشی اتریوم (Ethereum) بود که در مه سال 2015 راه اندازی شد. بسیاری از کاربران تاریخ انتشار اتریوم را به تاریخ انتشار المپیک نسب میدهند. این شبکه اجازه آشنایی توسعه دهندگان با پلتفرم را میداد.

پیاده سازی هارد فروک Frontier (فرانتیر) در 2015

روند توسعه اتریوم (Ethereum) به چهار مرحله تقسیم شد تا توسعه دهندگان بتوانند خود را با آن وفق دهند. Frontier (فرانتیر) اولین مرحله از روند توسعه شبکه بود و اساس کلی در آن ارائه شد. در این نسخه کاربران میتوانستند به خرید و فروش و استخراج اتریوم بپردازند، قرارداد هوشمند و برنامه های غیر متمرکزی بسازند. Frontier (فرانتیر) در تاریخ 30 جولای سال 2015، رسما منتشر شد.

پیاده سازی هارد فورک Homestead (هوم استد) در 2016

Home stead (هوم استد) نخستین نسخه پایدار از اتریوم (Ethereum) است که در تاریخ 10 مارس سال 2016 روی بلاک شماره 1150000 پیاده سازی شد. در این هارد فورک تضمین شد که شبکه اتریوم واقعا امن است و یک سری بروزرسانی کلی و جامع روی آن اعمال شد.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters