ارز فیات (Fiat Currency)، به واحد پولی گفته میشود که دولت ها آن را چاپ و عرضه میکنند اما پشتوانه فیزیکی مانند طلا، نقره و… ندارند. ارزش این نوع پول به جای آنکه وابسته به ارزش ذاتی دارایی هایی دیگر به عنوان پشتوانه باشد، ناشی از ارتباط بین میزان عرضه و تقاضاست.

تاریخچه پیدایش ارز فیات (Fiat Currency)

پیدایش ارز فیات (Fiat Currency)

منشا پیدایش ارز فیات به قرن ها پیش در کشور چین و زمانی که استان سیچوآن تصمیم گرفت پول کاغذی خود را در قرن یازدهم چاپ کند، بازمیگردد. در نهایت با روی کار آمدن قوبلای خان، سیستم ارزی فیات را در قرن سیزدهم راه اندازی کرد. راه اندازی چنین سیستم ارزی برای امپراتوری مغول طبعات زیادی داشت، به حدی که مورخان هزینه کردن های بی رویه و ابرتورم ناشی از آن را از دلایل اصلی سقوط این امپراتوری میدانند.

در قرن هفدهم ارز فیات، در قاره اروپا و کشورهای اسپانیا، هلند و سوئد نیز مورد استفاده قرار گرفت. سیستم ار ز فیات در سوئد با شکست موجه شد و دولت آن را با استاندارد نقره جایگزین کرد. در دو قرن آتی، فرانسه نو و مستعمرات سیزده گانه در آمریکای شمالی نیز این سیستم را به کار گرفتند و بعد دولت فدرال ایالات متحده نیز از آن استفاده کرد.

در قر ن بیستم میلادی دولت ایالات متحده یک بار دیگر به سیستم پول کالایی تغییر جهت داد و از سال 1933 به بعد دولت، مبادله پول کاغذی با طلا را متوقف کرد. در سال 1972 نیز به دستور رئیس جمهور وقت، ریچارد نیکسون، ایالات متحده استانداد طلا را کنار گذاشت و افول سیستم پولی با پشتوانه را با استفاده از پول فیات در مقیاس جهانی رقم زد.

ارز فیات (Fiat Currency) و استاندارد طلا

Fiat Currency - ارز فیات چیست؟ 2

استاندارد طلا اجازه تبدیل اسکناس های کاغذی به طلا را میداد. در واقع پشتوانه تمامی ارز ها و پول های کاغذی منابع طلا بود که توسط دولت نگهداری میشد. با سیستم ارزی با پشتوانه طلا، دولت ها و بانک ها تنها در صورت داشتن ذخایر طلا، قادر به معرفی مقداری برابری از ارز جدید به اقتصاد بودند. این سیستم پولی، از خلق پول و افزایش ارزش آنها توسط دولت، تنها مبنی بر فاکتور های اقتصادی جلوگیری میکرد.

در دگر سوی، تحت سیستم ارز فیات (Fiat Currency)، پول دیگر به دارایی یا کالای به خصوصی قابل تبدیل نیست. دولت مردان با پول فیات، بطور مستقیم میتوانند روی ارزش ارز های ملی تاثیر گذاشته و آن را به شرایط اقتصادی کشور پیوند زنند. در این سیستم ارزی، دولت و بانک های مرکزی اساسی ترین نقش را در مواجهه با رویدادهای مالی مختلف مانند ایجاد بانکداری ذخیه کسری یا تسهیلات کمی ایفا میکنند.

طرفدارن استاندارد طلا معتقدند که این سیستم ارزی به دلیل پشتیبانی شدن توسط یک دارایی فیزیکی و با ارزش، از ثبات بیشتری برخوردار است. در مقابل طرفداران ارز فیات (Fiat Currency)، عقیده دارند که قیمت طلا به خودی خود بی ثبات است. در قالب این مفهوم، ارزش هر دو نوع سیستم پولی نوسان خواهد داشت. اما در سیستم ارزی فیات، دولت در دوران اضطرار اقتصادی انعطاف بیشتری در اقدامات ضروری خواهد داشت.

مزایا و معایب ارز فیات (Fiat Currency)

Fiat Currency - ارز فیات چیست؟ 3
  • کمیابی (Scarcity): ارز فیات (Fiat Currency) از کمیابی کالا یا دارایی فیزیکی مانند طلا تاثیر نمی پذیرد.
  • هزینه: خلق این مدل ارز از نظر اقتصادی نسبت به پول کالایی مقرون به صرفه تر است.
  • واکنش پذیر: این ارز، این قدرت را در اختیار دولت و بانک مرکزی قرار میدهد که نسبت به بحران های اقتصادی انعطاف کافی را داشته باشد.
  • مبادلات بین المللی: ارزها یا پول های فیات، توسط تعداد زیادی از کشور ها در سر تا سر جهان مورد استفاده قرار میگیرند. این باعث ارائه فرم قابل قبولی از پول برای مبادلات تجاری شده است.
  • راحتی: برخلاف طلا، ارز یا پول فیات به ذخایر فیزیکی که نیازمند نگهداری، محافظت، نظارت و دیگر امور هزینه زا باشد، نیست.
  • نبود ارزش ذاتی: این مدل از ارز ها فاقد ارزش ذاتی هستند. این مورد به دولت ها امکان خلق و تولید پول از هیچ چیز را میدهد که میتواند به ابرتورم و در نهایت سقوط سیستم اقتصادی یک کشور منجر شود.
  • سابقه تاریک: پیاده سازی سیستم ارزی فیات معمولا به سقوط نظام های مالی ختم شده است که بیانگر خطرناک بودن استفاده از این سیستم پولی است.

ارز فیات و ارز دیجیتال

Fiat Currency - ارز فیات چیست؟ 4

فقط میتوان یک شباهت میان ارز فیات (Fiat Currency) و ارز دیجیتال (Cryptocurrency) نام برد و آن بدون پشتوانه فیزیکی بودن هردوی آنهاست. این در حالی است که ارز فیات (Fiat Currency)، توسط دولت ها و بانک های مرکزی اداره میشود اما ارز های دیجیتال (Cryptocurrency)، ماهیت غیر متمرکزی دارند.

بزرگترین تفاوت میان این دو سیستم ارزی، در نحوه ایجاد پول جدید در هر یک از این دو سیستم میباشد. بیت کوین (Bitcoin) به عنوان نمونه برتر از ازط های دیجیتال، در مقایسه با ارز یا پول فیات که در کنترل بانک هاست و اساسا میتوانند بدون هیچ پایه و اساسی بوجود آیند، تعداد و عرضه محدودی دارد.

ارز های دیجیتال هیچ قرین فیزیکی ندارند و به هیچ حد و مرزی محدود نیستند. علاوه بر این ها تراکنش ها در ارز های دیجیتال برگشت ناپذیر است، این در حالی است که در ارز یا پول فیات چنین نیست.

از دیگر تفاوت میان این دو سیستم میتوان به پر نوسان تر بودن بازار ارز های دیجیتال نسبت به بازار های سنتی نام برد. این خود یکی از دلایلی است که مانع از فراگیر شدن و پذیرش زیاد و گستره این مدل ارز در عرصه بین الملل شده است.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters