آیوتا (IOTA) یک شبکه توزیع شده و ارزد یجیتال نسل سومی است. در این شبکه قابلیت های نوینی وجود دارد که تراکنش های فوق سریع و بدون کارمزد را برای آن فراهم میکند. آیوتا بدون کارمزد بودن تراکنش ها را محقق ساخته و کارمزد تراکنش ها را به صفر رسانده است.

افزون بر تراکنش های سریع و بدون کارمزد، آیوتا (IOTA) دارای یک سیستم برای مقابله با حملات کامپیوتر های کوانتومی میباشد. این شبکه فقط برای پرداخت ها توسعه داده شده و از قرارداد های هوشمند یا بستری برای برنامه های غیر متمرکز پشتیبانی نمیکند.

ارز دیجیتال آیوتا این قابلیت را دارد تا برای تحقق کاربردی تر اینترنت اشیا مورد استفاده قرار گیرد. شاید برای شما این پرسش پیش آید که اینترنت اشیا چیست؟ اینترنت اشیا به اشیا و وسایل پیرامون ما که به شبکه اینترنت متصل شده و توسط اپلیکیشن ها مدیریت و کنترل میشود اشاره میکند.

فرض کنید که لوازم خانه، موبایل و کامیپوتر شما به اینترنت اشیا متصل است. آیوتا (IOTA) این قابلیت را دارد که ارز یا واسطه پرداخت بین این لوازم و دستگاه ها شود. برای مثال، یخچال شما میتواند در صورت تمام شدن مواد غذایی، خودش سفارش را به فروشگاه ارسال کند و خودش نیز هزینه را پرداخت کند. به این نوع پرداخت، پرداخت ماشین به ماشین (M2M) میگویند.

آیوتا یک شبکه کاملا غیر متمرکز است اما برخاف اکثر ارزهای دیجیتال، از بلاک چین استفاده نمیکند. بستری که این شبکه از آن بهره میبرد، سیستمی به نام تَنگِل (Tangle) است.

تنگل (Tangle) چیست؟

تنگل (Tangle) چیست؟

در شبکه آیوتا هیج استخراجی وجود ندارد. تنگل (Tangle) یک ساختار داده ای بر اساس حرکت جهت دار و غیر مدور است. همانند بلاک چین، این شبکه هم یک دفتر کل توزیع شده است و همه در شبکه ایفای نقش میکنند.

نحوه ی کار این شبکه با بلاک چین متفاوت است. برای درک بهتر نحوه کار این شبکه گذری مختصر از نحوه کار بلاک چین بیت کوین میکنیم.

بلاک چین بیت کوین مبتنی بر اثبات کار (POW) یا همان استخراج است. در این شبکه دو دسته کلی از کاربران وجود دارند:

  1. کاربران عادی یا همام کسانی که تراکنش ها را ارسال میکنند.
  2. استخراج کنندگان که وظیفه تایید تراکنش ها را بر عهده دارند.

در شبکه آیوتا (IOTA) فرایند بدین صورت است که هر زمانی که کاربری قصد ارسال تراکنشی را داشته باشد، همزمان و بصورت خودکار، کیف پول این کاربر دو تراکنش قبلی را تایید میکند و این فرآیند ادامه پیدا میکند. از این رو کارمزدهای این شبکه صفر میشوند و سرعت تایید تراکنش ها نسبت به شلوغی شبکه حرکت میکند.

برای درک بهتر تفاوت میان بلاک چین و تنگل به مثال زیر دقت فرماید:

در مدرسه ای معلمی به بررسی تکالیف دانش آموزان مشغول است و به آنها نمره میدهد. برای این کار معلم حقوق دریافت میکند و همچنین وقت زیادی برای بررسی همه تکالیف نیاز است. حال در مدرسه ای دیگر بنام تنگل، با برقراری شرایطی نقش معلم در مدرسه حذف شده است و دانش آموزان خودشان تکالیف چند هم کلاسی خود را بررسی میکنند و نمره میدهند. با انجام چنین کاری دیگر نیازی به صرف هزینه برای پرداخت حقوق معلم نیست و همچنین کارها سریعتر انجام میگیرند.

ابهام زدایی واحد های آیوتا (IOTA)

ارز دیجیتال شبکه آیوتا، Iota میباشد که آن را با نماد (i) نمایش میدهند. تعداد واحد های ارز آیوتا 2,779,530,283,277,761 است. تمام واحد های این ارز در اولین بلاک، از پیش تولید شده اند و دیگر به آنها اضاف نخواهد شد.

به دلیل بزرگی رقم و تعداد واحد های رسمی آیوتا و بحث های قیمتی، در صرافی ها و تجارتخانه های ارزهای دیجیتال، از MegaIota یا به اختصار MIOTA استفاده میشود و آن را با نماد mi نمایش میدهند. هر (mi) برابر یا 1000000 (i) میباشد.

واحد های ارز آیوتا (IOTA)

کیف پول آیوتا (IOTA)

IOTA - آیوتا چیست؟ 2

کیف پول های بسیار زیادی برای نگهداری آیوتا (IOTA) توسعه داده شده اند اما وب سایت رسمی آیوتا، تاکنون فقط کیف پول رسمی این شبکه را به عنوان کیف پول امن و معتبر برای نگهداری این ارز پذیرفته است. این کیف پول برای سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس قابل اجرا میباشد.

تفاوت Fullnode و Lightnode در کیف پول آیوتا

در کیف پول رسمی این ارز، از دو طریق میتوان از شبکه استفاده کرد. حالت فول نود (Fullnode) به معنای ارتباط مستقیم شما با شبکه است و اگر توسعه دهنده هستید، میتوانید از تمام امکانات شبکه استفاده کنید. همچنین کارمزد های این حالت صفر است. مشکل فول نود (Fullnode) این است که شما نیاز به اینترنت فوق العاده پر سرعت دارید و برای ایجاد تراکنش باید کمی صبر کنید تا همگام سازی برقرار شود.

در حالت لایت نود (Lightnode) شما از فول نودهای (Fullnode) بزرگ شبکه استفاده میکند و مستقیما به شبکه وصل نمیشوید. این حالت برای انجام تراکنش قابل اجرا است اما توسعه دهندگان نمیتوانند بخوبی از آن استفاده کنند. مچنین در حالت لایت نود (Lightnode) نیاز به اینترنت خیلی پر سرعت ندارید اما باید مقدار ناچیزی کارمزد پرداخت کنید.

از سید (Seed) های خود مراقبت کنید

هر کیف پول ساخته شده آیوتا (IOTA) دارای یک رشته کد 81 کلمه ای از حروف و ارقام است که به آن سید (Seed) میگویند. داشتن سید (Seed) به معنی دسترسی به مباغ کیف پول است.. از این رو به هیچ عنوان سید (Seed) خود را برای کسی به استراک نگذارید و آن را در جایی امن یادداشت و نگهداری کنید. در کیف پول رسمی آیوتا با وارد کردن حروف و ارقام مختلف سید خود را بسازید.

به هیچ عنوان از سایت های سید (Seed) ساز آنلاین استفاده نکنید زیرا امکان نسخه برداری از سید (Seed) شما توسط سایت وجود دارد.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters