لایت کوین (Litecoin) چیست؟

لایت کوین (Litecoin)، یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت های فوری و کم هزینه را در سراسر جهان فراهم میکند.

لایت کوین (Litecoin)، یک شبکه پرداخت Open Source (متن باز) مبتنی بر بلاک چین است. در این پروتکل میتوان دارایی های دیجیتالی به نام لایت کوین یا به اختصار LTC را بدون واسطه و بصورت کاملا غیر متمرکز در سراسر جهان منتقل کرد. شبکه لایت کوین، مانند بیت کوین، با رمزنگاری و فرآیند اثبات کار یا همان استخراج یا Mining تضمین شده است. تراکنش ها در این شبکه تقریبا 4 برابر سریع تر از بیت کوین هستند.

خالق لایت کوین (Litecoin) کیست؟

Litecoin - لایت کوین چیست؟ 2

خالق این ارز دیجیتال جوانی چینی الاصل به نام Charlie Lee (چارلی لی) است. این کارمن سابق گوگل و کوین بیس، در سال 2011 با تغییرات بزرگی در پروتکل بیت کوین، شبکه لایت کوین را معرفی کرد.

فلسفه ای جالب برای تولد این ارز دیجیتال وجود دارد. اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیریم، لایت کوین (Litecoin) را بر اساس لوگویی که دارد را میتوان مانند نقره در نظر گرفت. این بدین معنی میباشد که هدف این ارز دیجیتال ایجاد ارزی برای مقاصد روزمره تر و ارزان تر است. مانند بیت کوین، لایت کوین هم محدود است با این فرض که بر خلاف بیت کوین که فقط 21 میلیون از آن قابل تولید شدن است، این ارز تا حدود 84 میلیون واحد استخراج خواهد شد.

لایت کوین (Litecoin) چگونه کار میکند؟

لایت کوین (Litecoin) چگونه کار میکند؟

مانند بیت کوین، استخراج کنندگان با قرار دادن توان محاسباتی کامپیوترهای خود برای شبکه، با انجام محاسبات ریاضی شبکه را امن میکنند. در حقیقت استخراج کنندگان با این کار تراکنش ها را بررسی و تایید میکنند که این کار باعث حفظ شبکه میشود.

تمامی ارزهای دیجیتال از الگوریتم خاصی برای فعالیت استفاده میکنند. الگوریتمی که بیت کوین استفاده میکند SHA-256 است اما الگوریتم مورد استفاده برای لایت کوین (Litecoin)، الگوریتم بهتری به نام Scrypt نام دارد. این الگوریتم نسبت به الگوریتم مورد استفاده بیت کوین، دارای امکان محاسبه آسان تر، حجم کار کمتر و در نتیجه توانایی تایید سریع تر تراکنش ها است. زمان ایجاد بلاک در این شبکه 2.5 دقیقه است.

ماینر ها یا استخراج کنندگان برای این کار پاداش دریافت میکنند. علاوه بر کارمزدها، با استخراج هر بلاک مقداری لایت کوین جدید تولید میشود و به ماینری که آن بلاک را استخراج کرده تعلق میگیرد که به آن Block Reward (پاداش بلاک) میگویند.

قیمت لایت کوین (Litecoin)

Litecoin - لایت کوین چیست؟ 3

این ارز هم مانند بیت کوین از قیمتی در حدود 1 سنت کارش را شروع کرد. این ارز دیجیتال تا سال 2014 رشد قیمت خیلی خوبی داشت اما بعد از آن با کاهش قیمت محسوسی روبرو شد و حدود 3 سال در محدوده قیمت 1 تا 4 دلار بالا و پایین میشد. سال 2017 دوران صعود چشمگیر این ارز بود. در حالیکه بیت کوین در سال 2017 حدود 1700 درصد رشد کرد، لایت کوین با رسیدن به بالاترین قیمت تاریخش یعنی 320 دلار، صعودی 7000 درصدی را تجربه کرد.

Litecoin - لایت کوین چیست؟ 4

پس از این رشد بسیار چشمگیر، قیمت این ارز شروع به افت کرد و در زمانی که ما این مقاله را نگارش کردیم، قیمت هر واحد لایت کوین 41.44 دلار است. پذیرش و کاربرد این ارز با افزایش قیمت آن رابطه مستقیم دارد. در سال 2017، افزایش آگاهی مردم در حوزه ارز دیجیتال و گسترش ارزهای بلاک چینی باعث رشد قیمت شدیدی در تمام ارز های بالای جدول شد. شرکت های زیادی از جمله برخی سایت های قمار، Litecoin را به عنوان روش پرداخت پذیرفتند که در رشد قیمت این ارز بی تاثیر نبود.

کیف پول لایت کوین (Litecoin)

Litecoin - لایت کوین چیست؟ 5

برای این ارز که یکی از قدیمی های بازار ارز دیجیتال است، کیف پول های بسیار زیادی توسعه داده شده اند. این ارز دیجیتال محبوب کیف پول های فراوانی دارد که ما چند عدد از معروف ترین های آنها را برای شما معرفی خواهیم کرد.

هسته اصلی لایت کوین (Litecoin Core)

Litecoin - لایت کوین چیست؟ 6

این نرم افزار دسکتاپی، کیف پول اصلی لایت کوین است. این کیف پول غیر متمرکز بوده و کلید های خصوصی فقط روی کامپیوتری که نرم افزار نصب باشد، قابل دسترسی است. به دلیل فول نود بودن در اولین نصب نیاز به یک همگام سازی با بلاک چین وجود دارد. این کار ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

کیف پول Electrum LTC

Litecoin - لایت کوین چیست؟ 7

الکتروم (Electrum) یکی دیگر از کیف پول های معتبر برای دسکتاپ است. برخلاف کیف پول قبلی که از آن نام بردیم، در این کیف پول نیاز به همگام سازی برای فول نود شدن نیست. امنیت کلید های امنیتی در مقابل افراد شخص ثالث تضمین شده است. این نرم افزار قابل نصب بر روی 3 سیستم عامل ویندوز، مک و لینوکس است.

کیف پول Lite Wallet

Litecoin - لایت کوین چیست؟ 8

کیف پول Lite Wallet به عنوان یکی دیگر از کیف پول های تایید سده در سایت رسمی لایت کوین معرفی شده است. این کیف پول قابل نصب بر روی سیستم عامل اندروید و iOS میباشد.

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S

Litecoin - لایت کوین چیست؟ 9

این کیف پول حدود 27 ارز دیجیتال اصلی به علاوه تمامی توکن های مبتنی بر اتریوم را پشتیبانی میکند. لایت کوین (Litecoin) هم یکی از این 27 ارز دیجیتال مورد پشتبانی این کیف پول میباشد.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters