در این مقاله به بررسی این ارز دیجیتال، پروتکل های استفاده شده در آن و چگونگی انجام تراکنش های ناشناس مونرو (Monero) خواهیم پرداخت.

مونرو (Monero) چیست؟

مونرو (Monero) چیست؟

مونرو یک ارز دیجیتال بسیار امن، خصوصی و پیگیر گریز است که از رمزنگاری مخصوصی برای اطمینان جهت اینکه تراکنش هایش غیر قابل رهگیری و پیگیر گریز باقی میماند استفاده میکند. مونرو (Monero) از الگوریتم اجماع اثبات کار یا POW استفاده میکند که بدین معناست که این ارز نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

این شبکه و جامعه آن بر 3 ارزش کلیدی استوار است که در سایت رسمی مونرو، این ویژگی ها بصورت زیر بیان شده اند:

امنیت:
کاربران باید برای انجام تراکنش هایشان بدون اینکه با هرگونه خطا یا حمله ای مواجه شوند، قادر به اعتماد کردن باشند.

حریم خصوصی:
در این شبکه به حریم شخصی بسیار اهمیت داده میشود. مونرو باید کاربرانش را در دادگاه های قضایی و حتی پرونده های بدتر، آنان را از مجازات مرگ نجات دهد!

تمرکز زدایی:
این شبکه به بالاترین سطح از غیر متمرکزسازی معتقد است.

تاریخچه پیدایش مونرو (Monero)

Monero- مونرو چیست؟ 2

در ماه جولای سال 2012، ارز دیجیتال بایت کوین (Bytecoin) برای اولین بار از پروتکل CryptoNote (کریپتونوت) استفاده کرد. CryptoNote (کریپتونوت)، یک پروتکل لایه کاربردی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال غیر متمرکز بر بستر آن شکل گرفته اند.

مونرو (Monero)، دراصل فورکی از بایت کوین (Bytecoin) است که پس از شایعاتی درباره کوین های از پیش استخراج شده (Pre-Mined) بایت کوین شکل گرفت. زنجیره ای که جدا شد ابتدا بیت مونرو (Bitmonero) نام گرفت و سیپس به مونرو تغییر نام داد. مونرو در زبان اسپرانتو به معنی Coin یا همان سکه است. در این بلاک چین جدید هر 2 دقیقه یک بلاک استخراج و به زنجیره اضافه میشد.

این شبکه و ارز دیجیتال یک پروژه منبع باز است و توسط یک تیم 7 نفره اداره میشود. از آنجا که این پروژه بر محور ناشناس ماندن توسعه یافته است، 5 نفر از افراد تیم ناشناس بوده و 2 نفر دیگر هویت خود را آشکار کرده اند. این دو نفر، دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی معروف به Fluffypony هستند. علاوه بر این تیم 7 نفره، بیش از 30 توسعه دهنده و 420 مشارکت کننده دیگر در طول این پروژه حضور داشته اند.

مونرو (Monero) چگونه کار میکند؟

Monero- مونرو چیست؟ 3

شبکه مونرو (Monero) بر اساس یک پروتکل رمزنگاری لایه کاربردی ساخته شده است که با استفاده از Ring Signatures یا همان امضاهای حلقوی بر روی محرمانه بودن تمرکز کرده است.

مفهوم Ring Signatures یا همان امضاهای حلقوی برای بار اول در سال 2001 و در کنفرانس رمزنگاری کوئینزلند استرالیا ارائه شد. Ron Rivest (ران ریوست)، Adi Shamir (آدی شمیر) و Yael Tauman (یائل تامان)، این روش رمزنگاری جدید را معرفی کردند. امضاهای حلقوی پایه و اساس ساز و کار تراکنش های مونرو پس از مخابره از سوی کیف پول ها میباشند.

استفاده اصلی و عام از مونرو بدلیل آدرس های مخفی و پیگیر گریز بودن تراکنش ها است. این ویژگی از دیده شدن عمومی فرستنده و گیرنده جلوگیری میکند یا بطور انتخابی با استفاده از سیستم کلید عمومی و کلید خصوصی تعبیه شده جداگانه به آن ها این قابلیت را میدهد که چه کسانی قادر به مشاهده فرستنده و گیرنده باشند.

سایز بلاک های این شبکه متغیر است و این مهم باعث انعطاف پذیری در مدیریت داده ها و مقیاس پذیری این شبکه شده است. دلیل این کار نیز بیشتر به ساختار پروتکل مونرو (Monero) مربوط است؛ چراکه برای محرمانه ماندن نیازمند داده ها و رمزنگاری های بیشتری پیرامون هر تراکنش هست.

این شبکه برای محافظت از فرستنده و گیرنده در برابر استراق سمع، از تراکنش های محرمانه حلقوی یا Ring Confidential Transactions و همچنین آدرس های مخفی یا Stealth Addresses بهره میبرد.

امضاهای حلقوی (Ring Signatures)

برای درک بهتر مفهوم امضاهای حلقوی و اینکه چگونه به محرمانگی فرستنده کمک میکند به این مثال دقت کنید. زمانی که شما برای یک نفر چک مینویسید، برای اینکه چک معتبر باشد باید آن را امضا کنید. هر چند هر شخص که این چک را ببیند و امضای شما را بشناسد، در نهایت متوجه میشود که این چک به دست شما نوشته شده است. حال بیایید از جنبه ی دیگری به این مسئله نگاه کنیم.

فرض کنید شما 4 نفر را از خیابان بطور تصادفی انتخاب میکنید. امضای خود را با امضای آن 4 نفر ترکیب میکنید تا یک امضای منحصر بفرد تولید کنید. هیچکس نخواهد فهمید که آیا این امضا متعلق به شماست یا نه. در واقع روش کار امضاهای حلقوی نیز به همین صورت است.

این موضوع را با مثالی ساده در ارز دیجیتال مونرو (Monero) بررسی کنیم.

فرض کنید که علی باید 1000 واحد از ارز XMR که همان واحد ارز دیجیتال مونرو (Monero) است را به رضا بفرستد، سیستم چگونه هویت علی را مخفی نگه میدارد؟

اول از همه علی باید Ring Size یا سایز حلقه خود را تعیین کند. سایز حلقه دراصل Output های تصادفی هستند که از بلاک چین گرفته شده اند و برابر با مقدار خروجی انتخاب شده توسط علی هستند که در این مثال برابر با 1000 XMR است. هرچه سایز حلقه بزرگتر باشد، تراکنش بزرگتر میشود و به تبع آن کارمزدش نیز افزایش میابد. علی این خروجی ها را با کلید پرداخت یا ارسال خصوصی یا همان Private Send Key خود امضا میکند و تراکنش را به بلاک چین میفرستد.

نکته ای که وجود دارد این است که علی به گرفتن اجازه مالکین تراکنش های قبلی برای استفاده از خروجی ها نیازی ندارد.

فرض کنید علی سایز حلقه را 4 انتخاب کرده است. در این صورت 4 Outpot مختلف با تراکنش علی ادغام میشوند و این کار را برای شخص ثالثی که میخواهد تراکنش علی را تشخیص دهد، سخت میکند. گیرنده تراکنش نیز با استفاده از کلید مخصوصی که در نزد خودش دارد، تراکنش مربوطه را بین تمامی تراکنش ها تشخیص میدهد.

تراکنش های محرمانه حلقوی (Ring Confidential Transactions)

متوجه شدیم که چگونه هویت فرستنده و گیرنده را میتوان مخفی نگاه داشت. حال این سوال پیش می آید که آیا روشی برای مخفی کردن مبلغ تراکنش نیز وجود دارد؟

قبل از پیاده سازی Ring Confidential Transactions در سال 2017 تراکنش ها در شبکه مونرو بصورت زیر انجام میشد:

اگر علی میخواست 12.5 واحد XMR به رضا بفرستد، باید تراکنش را به چند قسمت مختلف تقسیم میکرد و آن را مثلا در سه تراکنش با مقادیر 10، 2 و 0.5 واحد XMR انجام میداد که هر تراکنش امضای حلقوی خودش را استفاده میکرد و جداگانه به بلاک چین اضافه میشد.

با اینکه هویت فرستنده مجهول باقی میماند ولی مقادیر تراکنش ها برای همه قابل مشاهده بود. برای حل این مشکل Ring Confidential Transactions یا به اختصار Ring CT که بر اساس تحقیقات Gregory Maxwell (گرگوری مکسول) بدست آمده بود، پیاده سازی شد. با استفاده از این ترفند دیگر نیاز نبود که Output تراکنش ها به قسمت های کوچکتری بشکنند تا مقدار تراکنش نیز از نظر عموم غیر قابل مشاهده شود.

البته مونرو (Monero) ابزارهای ناشناس ماندن را در این روش ها خلاصه نکرده است و برای به حداکثر رساندن محرمانگی هنگام مخابره تراکنش ها به شبکه از مسیریابی I2P که KOVRI نام دارد، استفاده میکند.

Monero- مونرو چیست؟ 4

قیمت مونرو (Monero)

Monero- مونرو چیست؟ 5

در زمان نگارش این مقاله قیمت این ارز دیجیتال برابر با 69 دلار است. ارزش هر واحد از این ارز دیجیتال در جریان رشد شدید بازار ارزهای دیجیتال در اواخر 2017 و اوایل 2018 حتی به نزدیک 500 دلار نیز رسید. این در حالی است که نزدیک به دو سال قبل از این رشد شدید، قیمت مونرو (Monero) در حدود زیر 1 دلار بود.

تعداد کوین های این شبکه 18.4 میلیون واحد تعیین شده است. که در حال حاضر 17.62 میلیون کوین در شبکه آزاد شده است. طبق برنامه در صورت استخراج تمام کوین های شبکه، در هر دقیقه 0.3 مونرو استخراخ خواهد شد تا با ایجاد نرخ تورم سالیانهثابت، سکه های گم شده شبکه جبران شود و ماینر ها علاوه بر کارمزد تراکنش ها، برای فعالیت در شبکه انگیزه داشته باشند.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters