ریپل (Ripple) با XRP تفاوت دارد

اکثر مردم زمانی که نام ریپل (Ripple) را میشوند بلافاصله فکرشان به سمت ارز دیجیتال آن یعنی XRP میرود. اولین نکته اساسی که باید بدانید این است که ریپل (Ripple) با XRP کمی تفاوت دارد. در واقع ریپل با سایر ارزهای دیجیتال از قبیل بیت کوین و اتریوم نیز تفاوت های زیادی دارد.

وقتی ارز دیجیتال اتریوم (ETH) میخرید، به این معنی است که شما روی شبکه اتریوم سرمایه گذاری میکنید. وقتی ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) میخرید یعنی روی شبکه بیت کوین سرمایه گذاری میکنید. اما وقتی ارز دیجیتال XRP میخرید الزاما روی ریپل (Ripple) سرمایه گذاری نکرده اید! البته در جامعه ارزهای دیجیتال وقتی از ریپل نام برده میشود، منظور همان ارز دیجیتال XRP است. اما نیاز است که بدانید این دو مفهوم در حقیقت یا یکدیگر تفاوت دارند.

ریپل (Ripple) یک شرکت بزرگ در سانفرانسیکو آمریکا میباشد که برای بانک ها و نهاد های مالی، محصولات مالی غیر متمرکز میسازد. هدف ریپل آن است که بتواند انتقال پول بین بانکی و بین المللی را سریع تر، ارزان تر و غیر متمرکز تر کند. این هدف تا حد بسیاری محقق شده است و اکنون بانک ها و شرکت های مالی بزرگ برای انجام انتقالات مالی خود از محصولات این شرکن بزرگ استفاده میکنند.

ریپل محصولات گوناگونی برای بانک ها و موسسات مالی طراحی کرده است و یکی از آنها با ارز دیجیتال XRP کار میکند. پس شما وقتی XRP میخرید، روی یکی از محصولات شرکت ریپل سرمایه گذاری کرده اید.

تفاوت ریپل (Ripple) و XRP

هدف ریپل (Ripple) چیست؟

هدف این شرکت این است که میخواهد یک شبکه پرداخت و ارتباطی امن و غیر متمرکز را برای موسسات مالی سراسر جهان فراهم کند. میتوان گفته که هدف ریپل (Ripple) در تضاد با بیت کوین است. بیت کوین با هدف تراکنش های همتا به همتا و حذف واسطه ها و بانک ها روی کار آمده است، این در حالی است که ریپل (Ripple) عقیده دارد که بانک ها به خودی خود بد نیستند و فقط نحوه انجام کار آنهاست که باعث ایجاد مشکلات پرداختی و انتقالات پولی میشود.

این شرکت قصد دارد تا با ارائه محصولات بانکی غیر متمرکز، مشکلات تبادلات بین المللی پول در جهان را برای همیشه حل کند. سالانه بیش از 155 تریلیون دلار پول بصورت برون مرزی در سراسر جهان جابجا میشود. مشکلات انتقال پول توسط بانک ها و موسسات مالی مدت زمان طولانی است که حل نشده باقی مانده است. با توجه به رشد بسیار زیاد فناوری، انتقالات بین المللی پول های کلان بین 3 تا 7 روز زمان نیاز دارد و همچنین نیازمند کارمزد های بسیار زیاد و انجام کاغذ بازی های زیادی میباشد. ریپل (Ripple) قصد دارد به این مشکلات پایان دهد.

البته این شرکت رقبای بسیار قدر و سرسختی در سر راه خود دارد که اصلی ترینشان، سوئیفت است. مزیت ریپل (Ripple) نسبت به سوئیفت، توزیع شده بودن و سرعت بالای تراکنش هاست. همچنین میتوانیم از استلار به عنوان یکی از قدرترین رقبای این شرکت نام ببریم.

محصولات شرکت ریپل (Ripple)

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 2
  • xCurrent (ایکس کارنت)
  • xRapid (ایکس رپید)
  • xVia (ایکس ویا)

این 3 در حال حاضر محصولات اصلی شرکت ریپل هستند که تحت عنوان یک نام جامع RippleNet (ریپل نت) قرار دارند.

ارز دیجیتال XRP فقط روی شبکه xRapid (ایکس رپید) کاربرد دارد و دیگر محصولات این شرکت، در ارز دیجیتال XRP کاربرد و جایگاهی ندارند. این روزها بیشتر شرکت های تحت قرارداد با این شرکت از محصول xCurrent (ایکس کارنت) این شرکت استفاده میکنند. پس به همین دلیل وقتی خبر همکاری این شرکت با شرکت بزرگ منتشر میشود، لزوما به معنای کاربرد بیشتر XRP و احتمال افزایش قیمت آن نیست.

حال به معرفی 3 محصول نام برده شده میپردازیم.

xCurrent (ایکس کارنت)

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 3

xCurrent (ایکس کارنت)، پلتفرمی است که بانک ها و موسسات مالی برای انجام پرداخت های برون مرزی از آن استفاده میکنند. این محصول روی یک دفتر کل توزیع شده به اسم Interledger (اینترلجر) کار میکند. یک نکته قابل توجه این است که این دفتر کل توسط متخصصان این شرکت ساخته شده است اما توسط این شرکت کنترل نمیشود! کنترل دفتر Interledger (اینترلجر)، در دست W3C (کنسرسیوم شبکه جهانی وب) است. W3C یک سازمان غیر انتفاعی است که استانداردهای بین المللی شبکه جهانی وب را تعیین و کنترل میکند.

هدف (ایکس کارنت)

هدف اصلی xCurrent (ایکس کارنت) ایجاد قابلیتی برای انجام پرداخت ها و تراکنش های آنی با همه ی ارزهاست نه فقط ارزهای دیجیتال.

xCurrent (ایکس کارنت)، با فراهم کردن نقدینگی کافی از ارزهای گوناگون و فراهم کردن یک پیام رسان مالی غیر متمرکز، به بانک ها و موسسات مالی این امکان را میدهد که بدون هیچگونه نگرانی با یکدیگر به تعامل مالی بپردازند. برای مثال یک بانک میتواند با xCurrent (ایکس کارنت)، دلار ارسال کند و بانک گیرنده، معادل همان مقدار دلار را بصورت یورو دریافت کند. اکثر شرکت های همکار ریپل (Ripple) در حال حاضر فقط از xCurrent (ایکس کارنت) استفاده میکنند و در xCurrent (ایکس کارنت) لزوما نیازی به استفاده از ارز دیجیتال XRP نیست.

xRapid (ایکس رپید)

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 4

xRapid (ایکس رپید)، یک محصول برای حل مشکل نقدینگی در انجام معاملات بین بانکی است که بصورت مستقیم از XRP استفاده میکند. این محصول پول Fiat (پول بدون پشتوانه) را به XRP تبدیل کرده و پس انتقال آن را به پول مورد نیاز در بانک مقصد تبدیل میکند. با این روش، بانک مبدا برای ارتباط با بانک مقصد نیازی به یک بانک واسط یا تامین کننده نقدینگی نخواهد داشت.

برای مثال اگر شرکت A در ایران از شرکت B در چین مواد اولیه بخرد تراکنش روی سیستم xRapid (ایکس رپید)، بصورت زیر خواهد بود:

xRapid (ایکس رپید)، با ریال شرکت A اقدام به خرید XPR میکند و پس از انتقال XPR آن را به پول کشور چین (رنمینبی) تبدیل میکند تا بدست بانک مقصد در چین برسد. الگوریتم xRapid (ایکس رپید) به گونه ای طراحی شده است که بهترین قیمت برای تبدیل ریال به XRP و XRP به رنمینبی را پیدا میکند.

یکی از چند موانعی که بر سر راه xRapid (ایکس رپید) قرار دارد، بحث نقدینگی در ارز دیجیتال XPR است. برای اینکه این پلتفرم بتواند به اهداف خود برسد، باید در صرافی های بسیار زیادی در سراسر دنیا لیست شود و به حجم معاملات قابل توجهی دست یابد.

xVia (ایکس ویا)

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 5

xVia (ایکس ویا)، یک واسط کاربر است که برای استفاده آسان تر از xCurrent (ایکس کارنت)، طراحی شده است و امکان برقراری ارتباط بین محصولات مختلف ریپل (Ripple) را با روشی ساده فراهم میکند. این محصول در سال 2018 طراحی شده است.

ارز دیجیتال XRP

ارز دیجیتال XRP، یک دارای دیجیتال است که توسط شرکت ریپل (Ripple) ساخته و عرضه شده است. XRP استخراج نمیشود. تمام 100 میلیارد واحد آن در سال 2013 توسط ریپل (Ripple) صادر شد. در آن زمان حدود 20 میلیارد واحد از توکن ها به بنیان گذاران این شرکت رسید و 80 میلیارد باقی مانده توسط شرکت در یک سپرده غیر متمرکز نگهداری شد تا آرام آرام به بازار تزریق شود. هر ماه 1 میلیارد واحد XRP به بازار تزریق میشود.

ارز دیجیتال XRP، روی یک دفتر کل توزیع شده به نام XRP Ledger منتقل میشود. تراکنش های این ارز دیجیتال توسط نودهایی که روی این دفتر کل قرار دارند، تایید میشوند. از مزیا های ارز دیجیتال XRP، میتوان به سراعت تراکنش های فوق العاده بالا و کارمزد های بشدت پایین اشاره کرد. تکمیل شدن هر تراکنش ریپل فقط حدود 4 ثانیه طول میکشد و میتوان میلیون دلار پول را فقط با چند دلار کارمزد انتقال داد.

آیا ریپل (Ripple) غیر متمرکز است؟

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 6

بسیاری از منتقدان ریپل (Ripple) بر این اعتقاد دارند که این شرکت و ارز دیجیتال آن یعنی XRP غیر متمرکز نیستند و نمیتوانند در درسته کریپتوکارنسی ها آن ها را قرار داد. با این حال این شرکت ادعا میکند که تمرکز و کنترل خاصی بر روی محصولات خود ندارد و به نوعی ادعای خود را نیز اثبات کرده است.

با اینکه تعداد نودها در دفتر کل XRP Ledger بسیار کم است، اما هر کسی میتواند به عنوان نود در اجماع کل ریپل که به آن سرور (Server) گفته میشود، فعالیت کند. البته سرور شدن در ریپل (Ripple) دارای شرایط خاصی است، ولی هر کسی میتواند بصورت مستقیم به دفت کل متصل شود. اصل کار تایید تراکنش ها توسط نودهایی خاص که به Unique Node Lists شهرت دارند انجام میپذیرد. زمانی که 80 درصد یا بیشتر، از نودهای اعتبارسنج، اعتبار یک تراکنش را پذیرفتند، تراکنش تایید میشود.

ریپل (Ripple)، بار ها گفته است که بدنبال افزایش تعداد نودهای اعتبار سنج است تا به تمرکز زدایی بیشتر شبکه کمک کند. پروتکل XRP Ledger، متن باز (Open Source) و دارای یک سری قواعد خاص است که هر کس برای استفاده از آن باید قوانین را بپذیرد. بنابراین از نظر تئوری در صورت نابود شدن شرکت ریپل (Ripple)، دفتر کل XRP Ledger و ارز دیجیتال XRP به حیات خود ادامه میدهند. اما با این حال، اگر شرکت ریپل از بین برود، قطعا شاهد تاثیرات بسیاری بر روی قیمت و کاربرد پذیری XRP خواهیم بود.

با تمام این سخنان میتوان گفت که ریپل تقریبا یک شبکه نیمه متمرکز و غیر شفاف است و هنوز نمیتوان بطو قطع غیر میتمرکز بودن آن را تایید یا رد کرد. از دگر سوی شاید بتوان گفت که ریپل برای رسیدن به اهدافش خیلی نیاز به غیر متمرکز بودن ندارد.

تاریخچه و تیم ریپل (Ripple)

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 7
رایان فوجر – اولین موسس ریپل

Ryan Fugger (رایان فوجر) ، در سال 2004، چار سال قبل از پیدایش بیت کوین، شرکتی به نام RipplePay (ریپل پی) را بنا کرد. ایده اصلی پشت این شرکت، پروتکلی همتا به همتا از یک شبکه قابل اطمینان بود که بتوان با آن براحتی پول را از یک نقطه به نقطه دیگر در جهان منتقل کرد و همه کاربران اینترنت بتوانند از آن استفاده کنند.

طبق محتوایی که الان در سایت قدیمی RipplePay.com وجود دارد، این شرکت خود را اینچنین معرفی کرده است: ریپل پی یک سرویس مالی است که به این امکان را میدهد تا با دوستان، خانواده و همکاران خود ارتباطات اعتباری و مالی خود را گسترش دهید و با ارزهای سنتی و آنلاین، از پرداخت های امن بهره مند شوید.

ایده اصلی ریپل پی با ایده ریپل امروزه بسیار نزدیک بود اما بدلیل مشکلات فنی و مدیریتی، این شرکت در رسیدن به اهداف خود دچار مشکل شد و تا سال 2011 فقط با تعداد کمی شرکت قرارداد امضا کرده بود و کاربرانش به کمتر از ده هزار نفر میرسید.

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 8
جد مک کالب – یکی از بیاین گذاران ریپل که اکنون روی استلار کار میکند

در می سال 2011، Jed McCaleb (جد مک کالب)، یکی از حامیان بیت کوین به تیم ریپل (Ripple)، پیوست. مک کالب سابقه بسیار درخشانی در بیت کوین دارد. او در سال 2010، صرافی مشهور Mt Gox «ام ای گاکس» را پایه گذاری کرد و در جامعه بیت کوین مشارکت زیادی داشت. مک کالب، فوجر را قانع کرد که کنترل شرکت را به او و تیمش بسپارد.

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 9
کریس لارسن – بنیانگذار و عضو هیئت مدیره ریپل

یک سال بعد از پیوستن مک کالب به تیم، وی، Chris Larsen (کریس لارسن) را به عنوان مدیر اجرایی استخدام کرد. کریس لارسن هم یکی از افراد بسیار با سابقه در زمینه فناوری محسوب میشد. با پیوستن لارسن به تیم، دوران جدیدی در تاریخ ریپل (Ripple) شروع شد که با عنوان OpneCoin (اوپن کوین) از آن نام برده میشد. OpneCoin اولین تغییر نام از سه تغییر نامی است که شرکت تا به حال تجربه کرده است.

در ماه اکتبر سال 2012، جسی پاول، بنیان گذار و مدیر عامل صرافی Kraken «کراکن»، که یکی از دوستان صمیمی مک کالب نیز بود، در ریپل (Ripple) سرمایه گذاری کرد. این سرمایه گذاری ارزشی معادل دویست هزار دلار داشت. راجر ور، از خالقان بیت کوین کش هم به عنوان یکی از اولین سرمایه گذاران ریپل شناخته میشود.

عرضه XRP در سال 2013

ریپل توکن های خود را با عنوان XRP در ماه ژانویه سال 2013 معرفی کرد. شکت ادعا کرده است، مانند بیت کوین، XRP نیز بر پایه یک زنجیره عمومی و امضاهای رمزنگاری شده ایجاد شده است. XRP میتواند بصورت مستقیم از یک کاربر به یک کاربر دیگر منتقل شود و انتقال آنها نیازی به درگاه نداشته و بدون خطراتی که طرفین تراکنش را تهدید میکند انجام میشود.

در ماه آوریل سال 2013، OpneCoin (اوپن کوین) توانست از شکرت ها و افرادی نظیر «گوگل ونچرز»، «اندرسون هورویتز»، FF Angels، IDG Capital Partners، LiteSpeed، «بیت کوین اپرتونیتی فاند» و «وست ونچرز» بودجه ای نیم میلیون دلاری دریافت کند.

جدایی Jed McCaleb (جد مک کالب) و عرضه استلار

اختلافات مک کالب با اعضای شرکت و مخالفت او با رویکردهای اتخاذ شده توسط کریس لارسن باعث شد تا وی در سال 2014 از تیم ریپل (Ripple) جدا شود. مکالب معتقد است که هدف ریپل (Ripple) به یکباره در سال 2014 تغییر کرده است و این چیزی نبوده که او میخواسته است. او کمی بعد به تیم استلار پیوست و هم اکنون یکی از بنیان گذاران استلار است.

اوج گیری رشد چهار ساله

از سال 2014 تا 2018، ریپل (Ripple) بشدت رشد کرد. در سال 2014 قیمت ارز دیجیتال XRP، بیش از چند صد درصد افزایش یاقت و با عبور از Litecoin (لایت کوین) به رتبه دوم بازار رسید (در آن زمان اتریوم عرضه نشده بود). ریپل طی چهار سال توانست با بیش از 100 بانک و شرکت مالی بزرگ قرارداد همکاری ببندد و مجوز های زیادی از دولت آمریکا کسب کند. اوایل سال 2018 دوران اوج ریپل بود که ارزش کل آن به بیش از 100 میلیار دلار رسید. کاری که کمتر شرکتی در آمریکا توانسته بود طی این مدت کم انجام دهد.

قیمت ریپل (XRP)

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 10

ریپل (Ripple) یا دقیق تر XRP در سال 2013 با قیمت هر واحد 0.005 دلار به صرافی ها عرضه شد. در ژانویه سال 2018 به اوج قیمت خود یعنی 3.8 دلار رسید که نشان دهنده 70000 درصد افزایش قیمت است. پس از رسیدن به اوج، قیمت این ارز دیجیتال سقوط وحشتناکی داشت و هم اکنون که در حال نگارش این مقاله هستیم، با قیمت هر واحد 0.18 دلار معامله میشود.

صعود اصلی قیمت ریپل (Ripple) اس سال 2017 شروع شد. اگر در ابتدای سال 2017 مثلا در ماه مارس که قیمت هر واحد از این ارز 0.005 دلار بود، معادل با 1000 دلار ریپل میخریدید، در ژانویه سال 2018 که قیمت هر واحد ریپل 3.8 دلار شد، سرمایه شما بیش از 700000 دلار ارزش داشت و یا قیمت فعلی 0.18 ارزش سرمایه گذاری شما چیزی حدود به 30000 دلار بود.

اعداد و ارقام بالا هر کسی را مشتاق میکند اما باید این را بدانید که این فقط یک روی سکه بود. روی دیگر سکه سقوط شدید قیمت ریپل از 3.8 دلار به کمتر از 0.2 دلار است که خیلی از سرمایه گذاران تازه کار را به خاک سیاه نشاند. سرمایه گذارانی که به امید 100 دلاری شدن قیمت ریپل (Ripple)، پول زیادی را در اوج قیمت سرمایه گذاری کردند.

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 11

به عقیده بسیاری از تحلیلگران، امکان دستکاری قیمت ریپل بسیار زیاد است زیرا بخشی از واحد های XRP در دست شرکت قرار دارد و میتوانند با دستکاری عرضه و تقاضا تاثیر زیادی بر روی قیمت آن بگذارند. از طرف دیگر همانطور که اشاره کردیم، ارز دیجیتال XRP فقط روی یکی از محصولات این شرکت یعنی xRapid کاربرد دارد. بدیهی است که هر چه پذیرش بانک ها و سازمان های مالی بیشتر باشد، رشد قیمت آن هم بیشتر خواهد شد.

یکی از ریسک های بزرگ سرمایه گذاری روی ریپل، نیمه متمرکز بودن آن است، زیرا اخبار و اتفاقی که در این شرکت رخ میدهد بشدت در قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود.

کیف پول های ریپل (XRP)

در ادامه به معرفی چند کیف پول معتبر برای ریپل (XRP) معرفی خواهیم کرد.

کیف پول سخت افزاری Ledger (لجر)

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 12

کیف پول Ledger (لجر)، بهترین و امن ترین کیف پول برای Ripple است و شما با خیال ریاحت میتوانید XRP های خود را در آن ذخیره کنید. این کیف پول سخت افزاری تقریبا از تمام ارزهای دیجیتال معتبر در بازار پشتیبانی میکند. توصیه میشود اگر قصد سرمایه گذاری سنگین بر روی ریپل را دارید از این کیف پول استفاده کنید.

کیف پول Coinomi (کوینومی)

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 13

Coinomi (کوینومی) یکی از بهترین کیف پول های چند ارزی محسوب میوشد که بیشترین تعداد نصب و کاربر را به خود اختصاص داده است. Coinomi (کوینومی) علاوه بر ریپل از بیش از 125 ارز دیجیتال گوناگون به همراه هزاران توکن پشتیبانی میکند. بازخورد و میزان رضایت از این کیف پول از سوی کاربران هم در نوع خود بینظیر است. شما میتوانید Coinomi (کوینومی) را بر روی اندروید، iOS، ویندوز، لینوکس و مک براحتی نصب کنید.

کیف پول اتمیک ولت (Atomic Wallet)

Ripple - ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP 14

اتمیک ولت (Atomic Wallet) نیز یکی دیگر از کیف پول های معتبر چند ارزی است که میتوانید از آن برای ذخیره ریپل و چندین ارز دیجیتال متنوع استفاده کنید. اتمیک ولت (Atomic Wallet) هم مانند کوینومی، تعداد نصب بالایی را به خود اختصاص داده و از رتبه خوبی در مارکت های معتبر برخوردار است. سیستم عامل های ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و iOS از اتمیک ولت (Atomic Wallet) پشتیبانی میکنند.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters