استلار (Stellar)، یک شبکه همتا به همتاست که همانند بیت کوین غیر متمرکز است. استلار (Stellar) نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال از تکنولوژی بلاک چین استفاده میکند. در این شبکه غیر متمرکز، هیچ نهاد متمرکز و تصمیم گیرنده ای وجود ندارد. تمام جزئیات تراکنش ها در استلار، بر روی بلاک چین آن به عنوان یک دفتر کل عمومی ذخیره میشوند و هر کسی قادر است این دفتر کل و جزئیات تراکنش ها را مشاهده کند.

لومن(XLM)، واحد ارز استفاده شده در این شبکه است و 100 میلیارد واحد از آن ایجاد شده است، که رفته رفته و بصورت خودکار به بازار عرضه میشود. هر تراکنش در این شبکه فقط 0.0001 کارمزد دارد.

در شبکه استلار (Stellar)، اطلاعات بجای اینکه در یک منبع متمرکز جمع آوری شوند، بین گره هایی به هم پیوسته و متصل یا همان سرور ها توزیع میشوند. کلیه تصمیمات و تایید های صورت گرفته در این شبکه از طریق پروتکل اجماع استلار انجام میشوند. مدت زمان رسیدن به این اجماع بین 3 تا 5 ثانیه است.

برخلاف شبکه بیت کوین، استلار از سیستم اثبات کار یا Proof of Work استفاده نمیکند، در عوض تراکنش هایش را از طریق پروتکل توافقی استلار (SCP) انجام میشوند. در بیت کوین ماینر ها برای تایید تراکنش ها با یکدیگر همکاری میکنند، اما در این ارز دیجیتال گره های مورد اعتماد که به گره های تایید یا همان سرور ها معروف اند و Stellar Core را اجرا میکنند، وظیفه ی تایید تراکنش ها را بر عهده دارند.

Stellar Core نرم افزاری است که گره ها بر روی شبکه از آن استفاده میکنند تا به اجماع و تراکنش معتبر برسند.

در سایت رسمی، استلار (Stellar) خود را یک زیربنای پرداخت Open Source (متن باز) و توزیع شده معرفی میکند. پرئتکل آنها با استفاده از پرداخت های برون مرزی، امکان تبادل با ارزهای سنتی و یا تبدیل خودکار را بین مردم در سراسر جهان فراهم میکند.

استلار (Stellar) چگونه کار میکند؟

نحوه کار استلار (Stellar) چگونه است؟

بجز استفاده به عنوان ارز دیجیتال با کارمزد کم و سرعت بالا، استلار (Stellar) فراتر از یک ارز دیجیتال است. سازمانی هایی مانند بانک ها و سیستم های مالی که اصطلاحا در شبکه به آن Anchors (انچر) گفته میشود، در شبکه ارتباطات را بررسی میکنند. انچر ها نهاد های قابل اعتمادی هستند که نقش پل های ارتباطی را در این شبکه ایفا میکنند.

مثلا شما در آمریکا هستید و دوست شما در کشور فرانسه است و از شما درخواست 2000 یورو میکند. شما میتوانید از شبکه استلار (Stellar) استفاده کنید و معادل دلاری را برای دوستتان بفرستید. این پول در بانک فرانسه بصورت کاملا خودکار تبدیل به یورو خواهد شد و به دست دوستتان خواهد رسید.

فرآیند ارسال ارزهای سنتی در این شبکه:

Stellar - استلار چیست؟ 2

اینترنت شبکه ای از سرور هاست که شامل داده ها، وب سایت ها و نرم افزار های کاربردی است.

Stellar - استلار چیست؟ 3

مثل اینترنت، استلار (Stellar) شبکه ای غیر متمرکز از سرورهایی در سراسر جهان است که یک دفتر کل را میسازند.

Stellar - استلار چیست؟ 4

این دفتر کل تمام تراکنش های افراد و شرکت های مختلف را در خود ثبت میکند. یک کپی کامل از دفتر کل جهانی در هر سرور این شبکه وجود دارد.

Stellar - استلار چیست؟ 5

هر نهادی میتواند یک سرور ایجاد کند. شبکه با سرورهای بیشتر، قدرت بیشتری دارد.

Stellar - استلار چیست؟ 6

سرور ها برای تایید تراکنش ها با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند و هر دو تا پنج ثانیه، دفتر کل را به روز میکنند. به این مکانیز اصطلاحا اجماع میگویند.

Stellar - استلار چیست؟ 7

دفتر کل پول شما را به صورت یک اعتبار ثبت میکند که توسط Anchors (انچرها)، صادر میشود. انچر پل ارتباطی است که پول سنتی را به شبکه استلار (Stellar) می آورد. از این انچرها میتوان به بانک ها و سیستم های پرداخت اشاره کرد.

Stellar - استلار چیست؟ 8

اعتبار به کیف پول آنلاین شما وارد میشود. انچر ها در نگهداری پول های شما قابل اعتماد سازی شده اند.

Stellar - استلار چیست؟ 9

اعتبار صادر شده به کیف پول میتواند در سراسر شبکه منتقل شود. استلار (Stellar) دارای یک صرافی غیر متمرکز است و مبالغ را با کمترین نرخ تبدیل، به واحد های دیگر ارزی تبدیل میکند.

Stellar - استلار چیست؟ 10

پول در عرض چند ثانیه منتقل و تبدیل شد.

Stellar - استلار چیست؟ 11

مزایا و معایب استلار (Stellar)

Stellar - استلار چیست؟ 12

مزایای استلار (Stellar)

 • سرعت بالای تراکنش ها:
  استلار، پردازش حدود 2000 تراکنش در هر ثانیه را بر عهده دارد. در نتیجه، هر تراکنش حداکثر ظرف 5 ثانیه تایید میشود. این سرعت چشمگیر باعث ایجاد پیشرفت بزرگی در پراخت های برون مرزی شده است.
 • هزینه تراکنش پایین:
  زمان کوتاه انجام تراکنش ها و کارایی عملیاتی بالای این ارز دیجیتال به کاهش هزینه آن منجر شده است. هزینه تراکنش این پروتکل بسیار کمتر از پروتکل پرداختی رقابتی مانند ریپل است.
 • بهره گیری از عناصر فنی پیشرفته:
  استلار میتواند عناصری مانند قرارداد هوشمند بلاک چین را در کنار ویژگی هایی چون امضای چندگانه قرار دهد که این ترکیب عملکرد پروتکل پرداخت را بطور کلی افزایش میدهد.
 • عدم تمرکز
 • مشارک با نام های بزرگ مانند IBM

معایب استلار (Stellar)

 • داشتن رقبای سرسخت:
  در نتیجه حفظ قدرت برایش دشوار است. پروتکل پرداخت ریپل بزرگترین رقیب استلار محسوب میشود، چرا که هر دوی آنها توسط یک شخص اجرا شده اند. به علاوه، موسسات بانکی سنتی نیز در تلاش اند تا در پرداخت های برون مرزی خود، تنوع ایجاد کنند و دسترسی به جوامع مختلف را حفظ نمایند.
 • داشتن محدودیت در دسترسی برای انجام تراکنش
  شما باید حداقل 20 ارز دیجیتال XLM در کیف پول خود داشته باشید. این محدودیت در سیستم میتواند برای کاربرانی که قصد ندارند تا این مقدار در این ارز سرمایه گذاری کنند، مشکل ساز باشد.

مقایسه استلار (Stellar) و ریپل (Ripple)

Stellar - استلار چیست؟ 13

Jed McCaleb (جد مک کالب) یکی از بنیان گذاران این دو پروژه بود. در کنار شباهت های این دو پروژه، تفاوت های اساسی بین این دو پلتفرم به چشم میخورد. با اینکه ریپل (Ripple) عمدتا بر حفظ مشارکت با بانک های بزرگ و موسسات مالی تمرکز دارد، این ارز بر ارتقا دانش مالی جهان متمرکز شده است. پروتکل پرداخت استلار (Stellar Core)، از الگوریتم پروتکل اجماع استلار (SCP) و پروتکل ریپل از یک مکانسیم اجماع صحت (PoC) استفاده میکند. تاریخ تاسیس استلار، 30 جولای سال 2014 و تاریخ تاسیس ریپل، 1 ژانویه سال 2012 است.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters