این روزها ترون (Tron) یکی از محبوب ترین شبکه های بلاک چینی و همچنین یک از جذاب ترین ارزهای دیجیتال در بازار است که، توجه هر سرمایه گذاری را به خود جلب میکند. در این مقاله میخواهیم به بررسی ترون (Tron)، چونگی کارکرد آن، تغییر و تحول قیمت آن، نحوه خرید و کیف پولهای این ارز بپردازیم.

ترون (Tron) چیست؟

ترون (Tron) چیست؟

ترون (Tron) یکی از جاه طلبانه ترین پروژه ها در فضای کنونی ارزهای دیجیتال وبلاک چین است. هدف ترون ساخت یک اینترنت واقعا متمرکز است. پروتکل آن در میان بزرگترین سیستم های اجرایی مبتنی بر بلاک چین دنیا قرار دارد.

به ادعای تیم آن، این شبکه بسیار مقیاس پذیر است و همچنین دارای توان اجرایی بالا بوده و قادر است تا طیف وسیعی از برنامه های غیر متمرکز را پشتیبانی کند. برنامه هایی را که روی بلاک چین و با استفاده از قرارداد های هوشمند اجرا میشوند را برنامه های غیر متمرکز یا Daap (دی اپ) میگویند. این برنامه ها پس از اجرا بدون نیاز به واسطه و بدون از کار افتادن، به کار و حیات خود ادامه میدهند.

شبکه ترون (Tron) ادعا میکند که در حال حاضر ظرفیت انجام 2000 تراکنش بر ثانیه با کرامزد نزدیک به صفر را دارد، این درحالی است که اتریوم و بیت کوین بترتیب 15 و 7 تراکنش در ثانیه انجام میدهند. ترون این امید را دارد تا اکوسیستمی بسازد که همه بتواند در تمامی نقاط دنیا، تمام نیاز های خود را بر روی اینترنت را بصورت غیر متمرکز و بدون واسطه انجام دهند.

همانند اتریوم، با ترون میتوانید قرارداد هوشمند، برنامه های غیر متمرکز و توکن بسازید. دو استاندارد ایجاد توکن با نام های TRC-10 و TRC-20 در این سیستم وجود دارد. وبسایت رسمی ترون در باره این دو استاندارد میگوید:

استاندارد TRC-10 بدون استفاده از ماشین مجازی ترون (TVM) توسط بلاک چین ترون (Tron) پشتیبانی میشود. از طرفی دیگر TRC-20 استانداردی است که برای قرارداد های هوشمند ترون با استفاده از ماشین مجازی ترون (TVM) کاربرد دارد. این استاندارد از نظر ساختاری با ERC-20 قابل مقایسه است. توکن های TRC-10 میتوانند با هزینه 1024 واحد TRX روی شبکه ترون صادر شوند. برای ساخت این نوع توکن نیاز به دانش برنامه نویسی خاصی نیست.

یکی از شناخته شده ترین توکن های ساخته شده روی ترون، توکن بیت تورنت (BTT) است. این توکن از نوع TRC-10 میباشد. برای قرارداد های هوشمند پیشرفته باید از استادندارد TRC-20 استفاده شود.

ارز دیجیتال ترون (TRX)

ارز دیجیتال ترون با واحد اختصاری TRX، ارز داخلی بلاک چین ترون است. این توکن در ماه سپتامبر 2017 و پس از اولین ICO موفق ترون (Tron) ساخته شد. در آن ICO، ترون (Tron) توانست 70 میلیون دلار سرمایه جذب کند. TRX در ابتدا، توکی روی شبکه اتریوم یا همان پروتکل ERC-20 بود و پس از فعال شدن بلاک چین ترون در ماه ژوئن 2018 روی شبکه اصلی آمد .ترون (Tron) برخلاف اغلب ارزهای دیجیتال دیگر، قابل استخراج نیست و تایید تراکنش ها از طریق الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده (DPos) انجام میشود.

تاریخچه و تیم ترون (Tron)

Tron - ترون چیست؟ 2

ترون ایده یک کارآفرین چینی به نام جاستین سان (Justin Sun) است. وی قبل از ترون روی ریپل کار میکرده است. شرکت های چینی بزرگی مانند بیت مین، کیوتم، بایننس و FBG Capital از او حمایت کرده اند.

دومین شخصیت مهم در این تیم لوشن چن (Lucien Chen) نام دارد. وی که از کارمندان ارشد شرکت های بزرگی مانند Tencent (تنسنت) و علی بابا بوده است، در حال حاضر رهبر بخش فنی ترون بوده و در رمزنگاری، تبلیغات، الگوریتم نویسی و بیگ دیتا سابقه فعالیت دارد.

از بقیه اعضای این تیم، اطلاعاتی در دسترس نیست. وبسایت رسمی ادعا میکند که بیش از 100 کارمند در اختیار دارد که سابقه فعالیت در شرکت هایی همچون بایدو، تنسنت و علی بابا را دارند. ترون برای تحقق اهداف خود در جولای 2018 بیت تورنت که بزرگترین پلتفرم اشتراک داده جهان است را خریداری کرد.

توکن های اولیه TRX که مبتنی بر اتریوم بودند در ماه آگوست 2017 با قیمت 0.0019 دلار عرضه شدند و 70 میلیون دلار برای بنیاد توسعه دهنده شبکه شرمایه به بار آورند. در ماه می 2018 شبکه اصلی ترون راه اندازی شد و سپس در ماه ژوئن همان سال توکن های ERC-20 به توکن های رسمی شبکه Tron تبدیل شدند.

روش کار ترون (Tron) چگونه است؟

Tron - ترون چیست؟ 3

ساختار و معماری Tron بسیار پیچیده است. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم ترون را خلاف اصل تمرکز زدایی دانسته است و اخیرا هم یکی از اعضای سابق بنیاد Tron ادعا کرده است که این شبکه دیگر غیر متمرکز نیست.

معماری ترون

Tron از یک معماری سه لایه در شبکه خود بهره میبرد، که این سه لایه شامل:

  • Storage layer (لایه ذخیره سازی)
  • Core layer (لایه هسته)
  • Application layer (لایه برنامه کاربردی)
Tron - ترون چیست؟ 4
معماری ترون

تک تک به بررسی هر لایه میپردازیم.

Storage layer (لایه ذخیره سازی):

پروتکل ذخیره سازی توزیع شده ترون برای ذخیره سازی بلاک و ذخیره سازی حالت طراحی شده است. بنا بر گفته تیم توسعه، نظریه دیتابیس گراف در طراحی Storage layer (لایه ذخیره سازی) گنجانده شده است تا گوناگونی ذخیره داده به معنای واقعی امکان پذیر میشود.

Core layer (لایه هسته):

ماژول قرارداد هوشمند، ماژول مدیریت حساب و ماژول اجماع در داخل لایه هسته قرار دارند. زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند ترون (Tron) جاوا بوده و قرار است که زبان های برنامه نویسی دیگر هم اضافه شوند. همچنین نوع اجماع در ترون، اثبات سهام نمایندگی شده (DPOS) است.

Application layer (لایه برنامه کاربردی):

توسعه دهندگان میتوانند از واسط های کاربری (اینترفیس ها) برای ساخت برنامه های غیر متمرکز و سفارشی کیف پول ها بهره ببرند.

انواع نود یا گره در شبکه ترون (Tron)

  1. نود های شاهد نماینده ارشد (Super Representative Witness) – به اختصار فول نودهای SR
  2. فول نود (Full Node)
  3. سالیدیتی نود (Solidity Node)

فول نودهای SR وظیفه تولید بلاک را دارند و در حقیقت از تایید تراکنش ها در اثبات سهام، سود میبرند. نود SR شدن یک سری شرایط بسیار خاص را میطلبد. همین موضوع باعث شده تا بر سر مدل حاکمیتی در ترون بحث و مجادله های فراوان شکل بگیرد.

فول نودهای معمولی وظیفه ارائه API و انتشار تراکنش ها و بلاک ها را بر عهده میگیرند.

سالیدیتی نودها (Solidity Node) هم بلاک های قطعی (Irrevocable Blocks) را همگتم سازی میکنند و همچنین API های استعلام را ارائه میدهند.

اجماع و تولید بلاک در ترون (Tron)

ترون برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، مبتنی بر ماینینگ و اثبات کار نیست. همانطور که قبلا گفتیم در فرآیند ماینینگ، داوطلبان میتوانند سخت افزار های کامپیوتری را برای انجام محاسبات در اختیار شبکه قرار دهند کسب درآمد کنند. در این روش حملات از شبکه دفع میشود و امنیت آن حفظ میشود.

یکی از مشکلات اساسی ماینینگ، مصر ف برق بالای آن و همچنین نیاز به خریدن دستگاه استخراج است. از دگر سوی به عقیده تیم ترون امکان انحصاری شدن ماینینگ در آینده وجود دارد و کسانیی که هیچ اعتقادی به یک ارز دیجیتال هم ندارند میتوانند بخش بزرگی ار عملیات ماینینگ را در اختیار بگیرند.

یکی از راهکار هایی که برای جلوگیری از انحصاری شدن ماینینگ و مصرف بیش از حد انرژی پیشنهاد شده است، الگوریتم اثبات سهم (PRoof of Stake) یا به اختصار POS است. در این فرآیند دارندگان واحد های یک ارز دیجیتال میتوانند با اختصاص دارایی خود به شبکه، در عمل تولید و تایید بلاک مشارکت و کسب درآمد کنند. با این روش دیگر نیازی به خرید سخت افزار و مصرف انرژی نیست و تنها کسانی مشارکت خواهند کرد که واحد های یک ارز دیجیتال را بخرند.

به عقیده تیم ترون، الگوریتم اثبات سهام به خودی خود مشکل ساز خواهد بود و باید این الگوریتم را در جهت بهبود شبکه، سفارشی سازی کرد. به اعتقاد این تیم، در اثبات سهام معمولی، افراد ثروتمند شانس بیشتری برای تولید بلاک دارند و ممکن است تاثیر گذاری آنها به حدی بالا رود که شبکه را به خطر بیاندازد.

برای حل این مشکل ترون از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده (Delegated Proof of Stake) یا به اختصار DPoS بهره میبرد. در این الگوریتم همه در تولید بلاک و تایید تراکنش ها نقش ندارند و بجای آن 27 نماینده از کل شبکه در کار تولید بلاک شرکت و کسب درآمد میکنند. در واقع همه دارندگان توکن TRX میتوانند به نامزدهای نمایندگی رای بدهند و در نهایت 27 نماینده برای تولید بلاک انتخاب میشوند.

اگر نماینده ای قصد خرابکاری داشته باشد، بسیار سریع با رای جامعه، نماینده دیگری جایگزین میشود. برای نامزد شدن در انتخابات، تعدادی شرایط خاص وجود دارد که یکی از آنها پرداخت 9999 واحد TRX است. رای گیری هر 6 ساعت یکبار میتواند دوباره انجام شود و لیست نمایندگان بروز میشود. Tron سیستم خود را نوعی دموکراسی واقعی میداند که در آن شهروندان یک جامعه برای بهبود وضعیت خود به نمایندگان واجد شرایط رای میدهند. نمایندگان از نوع نودهای ارشد (Super Representative Witness) هستند که در بالا آن را توضیح داده ایم.

زمان بلاک Tron سه ثانیه بوده و پاداش بلاک آن 32 واحد TRX است. بطور کلی سالانه 336,384,000 واحد ترون (TRX) به نمایندگان منتخب تعلق میگیرد. همچنین بین 127 نامزد نمایندگی هم هر 6 ساعت 115200 واحد TRX توزیع میشود. میزان رای دریافتی در میزان پاداش دریافتی موثر است.

برای اینکه کاربران بتوانند در رای گیری شرکت کنند باید چیزی به نام TronPower یا به اختصار TP داشته باشند. برای بدست آورند TronPower افراد جامعه باید توکن های TRX خود را به شبکه اختصاص دهند یا به اصطلاح فریز کنند. هر واحد TRX برابر با یک TP است.

قیمت ترون (Tron)

Tron - ترون چیست؟ 5

TRX یکی از آن دسته از ارزهای دیجیتالی است که سود بسیار خوبی را برای سرمایه گذاران مخصوصا سرمایه گذاران اولیه به ارمغان آورده است. در ماه سپتامبر سال 2017 ترون با قیمت 0.002 دلار به صرافی ها عرضه شد و در ماه ژانویه سال 2018، در زمان اوج گیری شدید آلت کوین ها قیمت هر واحد این ارز به 0.028 دلار رسید.

Tron - ترون چیست؟ 6

پس از ماه ژانویه سال 2018، قیمت Tron هم مانند سایر ارزهای دیجیتال درگیر سیر نزولی شدید شد، اما با این حال هنوز هم در بین تمام ارز های دیجیتال یکی از بهترین عملکرد ها را از نظر قیمتی داشته و دارد. عرضه TRX محدود است و تعداد مشخصی از آن تولید خواهد شد. تعداد کل واحد های TRX حدود 99 میلیارد است.

کیف پول ترون (Tron)

ارز دیجیتال Tron اکنون روی شبکه اصلی فعالیت میکند، بنابراین مث گذشته نمیتوان از کیف پول های اتریوم برای ذخیره ترون استفاده کرد و باید از کیف پول های مخصوص این ارز استفاده کرد. وبسایت رسمی ترون، چندین کیف پول مختلف را برای ذخیره TRX معرفی کرده است که به معرفی 3 مورد از محبوب ترین و معتبرترین آنها میپردازیم.

کیف پول TronLink – موبایل و افزونه کروم

Tron - ترون چیست؟ 7

ترون لینک (TronLink)، یکی از معتبرترین کیف پول های ترون است که توسط وبسایت رسمی معرفی شده است. این کیف پول را میتوانید روی گوشی موبایل و هر دو سیستم عامل اندروید و iOS نصب کنید. همچنین با دانلود افزونه این کیف پول، روی مرورگر گوگل کروم نیز قابلیت نصب دارد.

کیف پول اتمیک ولت (Atomic Wallet)

Tron - ترون چیست؟ 8

اتمیک ولت (Atomic Wallet) یکی دیگر از کیف پولهای معتبر برای ذخیره TRX میباشد. این کیف پول بجز TRX از چندین ارز دیجیتال و توکن مختلف هم پشتیبانی میکند. این نرم افزار قابل نصب بر روی گوشی و کامپیوتر شخصی میباشد.

کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

Tron - ترون چیست؟ 9

کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)، متعلق به شرکت بایننس است و از دارایی دیجیتال شما بخوبی نگهداری میکند. این کیف پول علاوه بر TRX از بیت کوین، اتریوم، لات کوین و چندین کوین و توکن دیگر پشتیبانی میکند. این کیف پول بر روی سیستم عامل های اندورید و iOS قابل نصب است.

خرید Tron

Tron یکی از آن دسته از ارزهای دیجیتال است که تقریبا تمام صرافی های بزرگ و معتبر از آن پشتیبانی میکنند. برای خرید مستقیم با ریال باید از طریق سایت های آنلاین داخلی اقدام کنید. همچنین شما میتوانید بیت کوین و اتریوم خریداری کنید، سپس آن را به Tron تبدیل کنید.

در هنگام خرید از معتبر بودن سایت یا صرافی مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

لیست صرافی های خارجی که Tron را برای خرید و فروش قرار داده اند را میتوانید از سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

بدلیل تحریم ها، قبل از انتخاب یک صرافی از مشکل نداشتن آن صرافی با کاربران ایرانی اطمینان حاصل کنید.

سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters