توکن WBTC چیست و چه کابردهایی دارد؟ برای معرفی این رمز ارز باید به زمانی بازگردیم که ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را خلق کرد. در مقاله ای که اولین بار از بیت کوین منتشر شد، هدف این ارز دیجیتال را ارائه یک سیستم پول الکترونیکی فرد به فرد عنوان کرد. بیت کوین به عنوان Coin (کوین) یا همان سکه اصلی شبکه بلاک چین آن، کاربرد پول الکترونیک داشت. به تدریج و همراه با توسعه این حوزه، محقیقین و پژوهشگران به دنبال گسترش کاربردهای بیت کوین بودند. توکن WBTC یکی از نتایج تلاش های محققین است.

استیبل کوین از نظر کلاسیک به دارایی هایی اطلاق میشود که دارای پشتوانه بوده و ارزش آن به ارزش دارایی پشتوانه آن وابسته است. ارز دیجیتال تتر (Tether) مثالی از یک استیبل کوین (Stablecoin) است که پشتوانه آن دلار آمریکاست. به ازای هر واحد تتر، یک دلار آمریکا در یک صندوق نگهدار ی میشود. توکن WBTC نیز یک استیبل کوین است. پشتوانه توکن WBTC، بیت کوین است. به ازای هر واحد از این توکن یک واحد رمز ارز بین کوین خریداری و نگهداری میشود.

توکن WBTC، با پشتوانه بیت کوین در شبکه اتریوم

توکن WBTC چیست؟

این توکن یک دارایی دیجیتال است که بر روی شبکه بلاک چین اتریوم راه اندازی شده است؛ بنابراین WBTC یک توکن ERC20 است. این توکن دارای پشتوانه بوده و پشتوانه آن بیت کوین است. هر واحد از این توکن معادل یک واحد بیت کوین است. یکی از مشکلات شبکه بیت کوین زمانبر بودن تراکنش هاست. زمان تایید تراکنش ها و ارسال رمز ارز بیت کوین ممکن است از چندین ساعت تا چندین روز طول بکشد. اما توکن WBTC این زمان را بسیار کاهش داده است.

کاربرد اصلی این توکن، ایجاد ارتباط بین دو بلاک چین بیت کوین و بلاک چین اتریوم است. این توکن پلی میان این دو بلاک چین و شبکه است. این توکن به دارندگان بیت کوین این امکان را میدهد که از امکانات شبکه اتریوم نیز استفاده کنند، بدون اینکه حتی یک واحد اتر خریداری کنند. از این امکانات به عنوان مثال به استفاده از کیف پول اتریوم، اپلیکیشن ها غیر متمرکز و از همه مهمتر قرارداد های هوشمند شبکه اتریوم نام برد.

در حال حاضر بیشترین حجم معاملات در صرافی های ارز دیجیتال متمرکز به معاملات بیت کوین اختصاص دارد. توکن WBTC میتواند این توازن را بر هم زده و حجم معاملات در صرافی های غیر متمرکز را افزایش دهد. با استفاده از این توکن میتوان با داشتن بیت کوین، به معامله در صرافی های غیر متمرکز نیز پرداخت. به بیان دقیق تر، این توکن یک قرارداد هوشمند برای بیت کوین است. این توکن اولین ارز دیجیتالی است که بیت کوین را با اتریوم سازگار کرده است.

همچنین این ویژگی را دارد که هولدرهای بیت کوین در کنار نگهداری بیت کوین و منتفع شدن از افزایش قیمت بیت کوین، به واسطه فعالیت در حوزه دیفای مانند اعطای وام و قرض دادن دارایی خود، درآمد مجزایی کسب کنند.

روش کار توکن WBTC به چه صورت است؟

با اینکه قرارداد هوشمند WBTC، امنیت و شفافیت شبکه بیت کوین را ندارد، اما ساز و کاری برای آن در نظر گرفته شده تا بیشترین شفافیت را دارا باشد تا بتواند اعتماد بالاتری را ایجاد کند. از این رو تمامی تراکنش های این شبکه بصورت عمومی منتشر میشود تا همه از کم و کیف تراکنش ها مطلع شوند.

تعداد توکن WBTC، به مقدار بیت کوین ورودی به شبکه بستگی دارد. زمانی که یک واحد بیت کوین به عنوان دارایی، وارد این قرارداد هوشمند میشود، این قرارداد هوشمند بصورت خودکار یک واحد WBTC تولید و منتشر میکند. هر زمان که دارنده بیت کوین تصمیم بگیرد که یک واحد بیت کوین خود را پس بگیرد، یک واحد بیت کوین توسط قرارداد هوشمند به او بازگردانده میشود و یک توکن WBTC سوزانده میشود.

توکن WBTC چیست؟ 2

برای آشنایی با نحوه کار توکن WBTC، باید با دو مفهوم مرچنت (Merchant) و کاستودین (Custodian) آشنا شویم. مرچنت (Merchant) به فرد یا ساز و کاری اطلاق میشود که عمل خرید و فروش این توکن را انجام میدهد. کاستودین (Custodian) به متولیان اصلی یک شبکه گفته میشود. خرید و فروش در نهایت توسط این بخش انجام میشود.

کاربری که قصد خرید توکن WBTC را دارد، ابتدا درخواست خود را به مرچنت ارسال میکند و او فرآیند احراز هویت کاربر ر ا انجام خواهد داد. در صورتی که هویت کاربر و دارایی واقعی بیت کوین او توسط مرچنت تایید شد، بیت کوین از کاربر دریافت شده و معادل آن توکن WBTC، به کاربر داده میشود.

توکن WBTC چیست؟ 3

مرچنت خود توانایی تولید توکن WBTC را ندارد، بلکه او باید درخواست تولید توکن جدید را به متولیان شبکه یا همان کاستودین ها ارسال کند. تنها کاستودین ها توانایی خلق یا ازبین بردن توکن را دارا هستند. درخواست ایجاد توکن جدید توسط مرچنت برای کاستودین ارسال میشود و کاستودین این درخواست را به قرارداد هوشمند این توکن در شبکه اتریوم ارسال کرده و در ازای تعداد بیت کوین های انتقال داده شده، توکن WBTC خلق میکنند و آن را به مرچنت تحویل میدهند. مرچنت نیز این مقدار توکن را به کاربر انتقال میدهد.

نحوه خرید توکن WBTC

همانطور که گفتیم این توکن یک دارایی دیجیتال در شبکه اتریوم است، شما میتوانید با استفاده از صرافی های غیر متمرکز مانند Uniswap و Kyber اقدام به خرید آن کنید. در کنار آن شبکه WBTC، چندین مرچنت داشته که میتوان بطور مستقیم از طریق آنها اقدام به خرید این توکن کرد. Airswap، GOPAX، SetProtocol، Dharma، Ren از جمله این مرچنت ها میباشند. برای آشنایی با تمامی راه ها و کانال های خرید و فروش این توکن میتوانید به وبسایت رسمی این شبکه مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

اینستاگرام


This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

هرگونه کپی برداری ممنوع و شرعا حرام است. خرید نسخه اورجینال در ژاکت

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters